Biblioteka Publiczna

w Dzielnicy BEMOWO m.st. Warszawy

multimedia
bookbook

Czterej pancerni i pies [Film] Cz. 4




KWADRANS PO NIEPARZYSTEJ Załoga "Rudego" ma opanować niemiecki zamek. Grigorij i Lidka jadą osobno, samochodem. Mają kontaktować się z Jankiem i załogą czołgu kwadrans po każdej nieparzystej godzinie. Przyjeżdżają do zamku, ale wkrótce wpadają w pułapkę i zostają uwięzieni przez Niemców. Janek przeczuwa niebezpieczeństwo i wysyła Szarika. Pies uwalnia Grigorija i Lidkę, ale dochodzi do

walki, w której uczestniczy także reszta załogi; ginie jeden z Niemców. Polacy od jego towarzyszki dowiadują się, że w zamku ukryta jest grupa zwiadowcza, a wkrótce na pobliskim polu wylądować ma niemiecki desant. W zamku dochodzi do walki, ale okazuje się także, iż data lądowania spadochroniarzy była fałszywa. Załoga "Rudego" nie ma czasu by wezwać posiłki, musi walczyć w pojedynkę. Głównym zadaniem Niemców jest wysadzenie strategicznego mostu. Ten jednak nie wybucha, ale nikt nie wie, że to Tomek przerwał przewody łączące ładunki. WOJENNY SIEW Załoga "Rudego" noc spędza w opuszczonym zamku. W nocy niemiecki oddział łapie i zabija polskich zwiadowców z pobliskiego oddziału. "Rudy" wyrusza w dalszą drogę. Niespodziewanie załoga spotyka niemieckiego chłopca, którego rodzice zginęli podczas ewakuacji. Zabierają go ze sobą i docierają wspólnie do folwarku, w którym stacjonują polscy żołnierze i byli więźniowie z wyzwolonych obozów. Niespodziewanie wiejskie zabudowania atakują Niemcy. Do akcji wkracza "Rudy" i oddział kawalerii wachmistrza Kality; wspólnie pokonują wroga, ale Niemcy nie chcą powiedzieć, co było celem ataku. Na jaw wychodzi jednak, że to żołnierz z tego oddziału zabił polskich zwiadowców. Tomek nie wytrzymuje, porywa się na Niemców, uspokaja go dopiero Gustlik. FORT OLGIERD Lidka podczas nasłuchu przechwytuje zaszyfrowaną przez Niemców informację. Początkowo nikt jednak nie wie co może ona oznaczać. Do fortu przyjeżdża z rozkazami pułkownik. Gustlik rozszyfrowuje wiadomość, ale nawet przyjaciele z załogi nie chcą mu uwierzyć. Dopiero gdy nad ranem grupa niemieckich żołnierzy dokonuje desantu, okazuje się że Ślązak miał rację. Niemcy udają się w stronę opuszczonego folwarku, gdzie ukryli wcześniej czołgi. Janek zawiadamia o wszystkim dowództwo, następnie wraz z Tomkiem i Gustlikiem schodzą do niemieckiego bunkra. Odkrywają w nim fabrykę części do nowego rodzaju bomb. To właśnie po nie przyjechali Niemcy. Rozpoczyna się walka, załoga "Rudego" i oddział kawalerii wachmistrza Kality pokonują Niemców, ale część z nich przedostaje się z niebezpiecznym ładunkiem na pokład U-Boota. Ucieczkę udaremnia oddział radzieckich bombowców, bombardując łódź podwodną. (Opis pochodzi ze strony www.filmydvd.pl)

Zobacz pełny opis
Odpowiedzialność:reż. Konrad Nałęcki ; scen. Janusz Przymanowski, Maria Przymanowska, Stanisław Wohl.
Hasła:Przymanowski, Janusz - (1922-1998) - Czterej pancerni i pies - adaptacje filmowe
Adaptacja filmowa
Film fabularny
Dokumenty audiowizualne
Zawiera:Zobacz zawartość
Kwadrans po nieparzystej
Wiosenny siew
Fort Olgierd
Adres wydawniczy:Warszawa : TVP S.A, 1966.
Gatunek:Przygodowy. Wojenny.
Nośnik: Jednostronna płyta DVD.
Ilość płyt: 1
Czas odtwarzania: 160 min.
Obraz:4:3.
Uwagi:Na podstawie powieści Janusza Przymanowskiego. Film czarno-biały. Historia załogi czołgu "Rudy" i psa Szarika biła rekordy popularności od momentu pojawienia się na dużych i małych ekranach. Na niemal każdym podwórku dzieci bawiły się w "pancernych", imię Szarik nadawano zarówno owczarkom niemieckim, jak i ratlerkom, a dziewczynki nosiły warkocze a`la Marusia. Nie sposób zliczyć, ile osób obejrzało serial w telewizji i na kasetach wideo, ale tylko kinową widownię szacowano na 7 mln. Ówcześni recenzenci pisali, że obraz ten "zaspokaja u młodych nienasycony głód przygody, tęsknotę za własnym wzorcem bohatera, a przy tym godzi harmonijnie odwieczny kontrast między romantyzmem a codziennością, nadając zwyczajności żołnierskiego trudu polor niezwykłości". Niemal 30 lat później serial, mimo zarzutów fałszu historycznego i komunistycznej propagandy, jest wciąż oglądany przez coraz młodsze pokolenia Polaków. Zwycięstwo w zorganizowanym w czerwcu 1995 r. przez TVP plebiscycie na ulubiony polski serial świadczy o nie słabnącej sympatii widowni. Duża w tym zasługa aktorów odtwarzających główne postacie, choć udział w "Czterech pancernych" był dla niektórych z nich bronią obosieczną: wyniósł ich na szczyty popularności, a jednocześnie zaszufladkował na długie lata. Mimo to nie sposób nie uśmiechnąć się z nostalgią na widok młodzieńców, którzy nawet na wojnie potrafią się wzruszać, mieć skrupuły czy okazywać nieśmiałość.
Obsada:Janusz Gajos (Janek Kos)
Franciszek Pieczka (Gustlik Jeleń)
Włodzimierz Press (Grigorij Saakaszwili)
Pola Raksa (Marusia "Ogoniok")
Wiesław Gołas (Tomasz Czereśniak)
Roman Wilhelmi (Olgierd Jarosz)
Małgorzata Niemirska (Lidka Wiśniewska)
Witold Pyrkosz (Franek Wichura)
Adnotacja:Przygodowy. Wojenny.
Twórcy:Muzyka: Wojciech Kilar, Adam Walaciński.
Przeznaczenie:
Film od lat 12.
Dźwięk:Mono
Dialogi: polskie
Powiązane zestawienia:Wojna 1939-1945 r.
Filmowe adaptacje literatury
Filmy polskie czarno-białe
Filmy polskie
Seriale telewizyjne
Skocz do:Dodaj recenzje, komentarz

Sprawdź dostępność, zarezerwuj (zamów):

(kliknij w nazwę placówki - więcej informacji)

Czyt. nr 17
ul. Powstańców Śląskich 17

Sygnatura: MAGAZYN: F.3890
Numer inw.: 3890
Dostępność: można wypożyczyć na 7 dni

schowekzamów

Magazyn
BP Bemowo

Sygnatura: F.3489
Numer inw.: 3489
Dostępność: można wypożyczyć na 7 dni

schowek

Dodaj komentarz do pozycji:

Swoją opinię można wyrazić po uprzednim zalogowaniu.