Biblioteka Publiczna

w Dzielnicy BEMOWO m.st. Warszawy

multimedia
bookbook

Czterej pancerni i pies [Film] Cz. 5




ZAKŁAD O ŚMIERĆ Załoga czołgu 102 oczekuje wraz z całą brygadą na przeprawę. Janek wraz z Wichurą jedzie do Marusi. W tym samym czasie Gustlik i Grigorij kończą naprawę czołgu. Postanawiają wypróbować uszkodzone wcześniej działo oddając kilka strzałów. Tymczasem okazuje się, że skontrolowany przez żandarmerię Janek, nie ma przepustki. Ostatecznie, po interwencji w sztabie

dywizji zostaje uwolniony i wkrótce dołącza do reszty załogi. Ta natomiast zostaje odznaczona orderem "Zasłużonego na polu chwały", gdyż próbne strzały trafiły w niemieckie składy amunicji. Nadchodzi dzień przeprawy, ale we mgle "Rudy" gubi drogę i wpada w ręce Niemców. Ci domagają się od załogi współpracy. Polacy początkowo zgadzają się, ale korzystając z okazji uciekają pośród ostrzału nieprzyjacielskich dział. Niestety, jeden z pocisków trafia w czołg... CZERWONA SERIA "Rudy" jest poważnie uszkodzony, nie może kontynuować walki, ale jego załodze podstępem udaje się opanować niemiecką placówkę. Tuż obok niej znajduje się zapora wodna. Janek planuje ją wysadzić. W ten sposób zalane zostałoby Ritzen - miasto położone w dolinie, co zaskoczyłoby Niemców i ułatwiło atak wojsk polsko-radzieckich. Obie akcje trzeba jednak zsynchronizować ze sobą. Ktoś z załogi musi więc przedrzeć się do polskiego dowództwa. W losowaniu wybór pada na Tomka. Po ciężkiej przeprawie dociera do sztabu dywizji, ale zostaje uznany za szpiega i skazany na rozstrzelanie. W jego obronie staje jednak Szarik... WYSOKA FALA Oddziały niemieckie przypuszczają atak na śluzę, ale Janek, Gustlik i Grigorij odpierają go. Tymczasem Tomek zostaje oczyszczony z zarzutów i dowództwo zgadza się na jego propozycję, by wysadzenie zapory połączyć z atakiem piechoty na Ritzen. Znakiem mają być trzy czerwone serie. Napór Niemców jest jednak coraz większy, a załoga "Rudego" broni się resztkami sił. W końcu na niebie pojawia się umówiony sygnał - czerwone race. Grigorij próbuje wysadzić zaminowaną śluzę, ale okazuje się, że jeden z więźniów - Kugel - przerwał przewody łączące ładunki. Gustlik wysadza więc zaporę strzałem z pancerfausta. W tym samym czasie miasto atakuje piechota i wkrótce Ritzen zostaje zdobyte. (Opis pochodzi ze strony www.filmydvd.pl)

Zobacz pełny opis
Odpowiedzialność:reż. Konrad Nałęcki ; scen. Janusz Przymanowski, Maria Przymanowska, Stanisław Wohl.
Hasła:Przymanowski, Janusz - (1922-1998) - Czterej pancerni i pies - adaptacje filmowe
Adaptacja filmowa
Film fabularny
Dokumenty audiowizualne
Zawiera:Zobacz zawartość
Zakład o śmierć
Czerwona seria
Wysoka fala
Adres wydawniczy:Warszawa : TVP S.A, 1966.
Gatunek:Przygodowy. Wojenny.
Nośnik: Jednostronna płyta DVD.
Ilość płyt: 1
Czas odtwarzania: 160 min.
Obraz:4:3.
Uwagi:Na podstawie powieści Janusza Przymanowskiego. Film czarno-biały. Historia załogi czołgu "Rudy" i psa Szarika biła rekordy popularności od momentu pojawienia się na dużych i małych ekranach. Na niemal każdym podwórku dzieci bawiły się w "pancernych", imię Szarik nadawano zarówno owczarkom niemieckim, jak i ratlerkom, a dziewczynki nosiły warkocze a`la Marusia. Nie sposób zliczyć, ile osób obejrzało serial w telewizji i na kasetach wideo, ale tylko kinową widownię szacowano na 7 mln. Ówcześni recenzenci pisali, że obraz ten "zaspokaja u młodych nienasycony głód przygody, tęsknotę za własnym wzorcem bohatera, a przy tym godzi harmonijnie odwieczny kontrast między romantyzmem a codziennością, nadając zwyczajności żołnierskiego trudu polor niezwykłości". Niemal 30 lat później serial, mimo zarzutów fałszu historycznego i komunistycznej propagandy, jest wciąż oglądany przez coraz młodsze pokolenia Polaków. Zwycięstwo w zorganizowanym w czerwcu 1995 r. przez TVP plebiscycie na ulubiony polski serial świadczy o nie słabnącej sympatii widowni. Duża w tym zasługa aktorów odtwarzających główne postacie, choć udział w "Czterech pancernych" był dla niektórych z nich bronią obosieczną: wyniósł ich na szczyty popularności, a jednocześnie zaszufladkował na długie lata. Mimo to nie sposób nie uśmiechnąć się z nostalgią na widok młodzieńców, którzy nawet na wojnie potrafią się wzruszać, mieć skrupuły czy okazywać nieśmiałość.
Obsada:Janusz Gajos (Janek Kos)
Franciszek Pieczka (Gustlik Jeleń)
Włodzimierz Press (Grigorij Saakaszwili)
Pola Raksa (Marusia "Ogoniok")
Wiesław Gołas (Tomasz Czereśniak)
Roman Wilhelmi (Olgierd Jarosz)
Małgorzata Niemirska (Lidka Wiśniewska)
Witold Pyrkosz (Franek Wichura)
Adnotacja:Przygodowy. Wojenny.
Twórcy:Muzyka: Wojciech Kilar, Adam Walaciński.
Przeznaczenie:
Film od lat 12.
Dźwięk:Mono
Dialogi: polskie
Powiązane zestawienia:Wojna 1939-1945 r.
Filmowe adaptacje literatury
Filmy polskie czarno-białe
Filmy polskie
Seriale telewizyjne
Skocz do:Dodaj recenzje, komentarz

Sprawdź dostępność, zarezerwuj (zamów):

(kliknij w nazwę placówki - więcej informacji)

Czyt. nr 17
ul. Powstańców Śląskich 17

Sygnatura: MAGAZYN: F.3891
Numer inw.: 3891
Dostępność: można wypożyczyć na 7 dni

schowekzlecenie

Magazyn
BP Bemowo

Sygnatura: F.3490
Numer inw.: 3490
Dostępność: można wypożyczyć na 7 dni

schowek

Dodaj komentarz do pozycji:

Swoją opinię można wyrazić po uprzednim zalogowaniu.