Biblioteka Publiczna

w Dzielnicy BEMOWO m.st. Warszawy

multimedia
bookbook

Polskie drogi [Film] Cz. 3




DO BRONI Wiosna 1942 roku. W Chylicach pod Warszawą zostaje zaprzysiężony pierwszy oddział Gwardii Ludowej i przygotowuje się do wymarszu w lasy. Grupy działaczy PPR próbują nawiązać współpracę z przedstawicielami Armii Krajowej. Podczas wstępnego spotkania następuje aresztowanie Krajewskiego z AK i Mrowińskiego z PPR. Zostają oni umieszczeni na liście zakładników, a po zamachu na kierownika Urzędu

Zatrudnienia w Warszawie - rozstrzelani. Gestapo postanawia aresztować Kozakiewicza, nie zastawszy go w domu zabiera jego córkę Kasię. Ojciec Władysława umiera w Krakowie, a ukazanie się nekrologu naprowadza Heimanna na ślad Władysława. W czasie pogrzebu zostaje on aresztowany. W drodze do Warszawy samochód zatrzymuje oddział Gwardii Ludowej, Heimann ucieka, a Niwiński zostaje w oddziale, którym dowodzi znany mu Sylwek. "HIMMLERLAND" Jesień 1942 roku. Na Zamojszczyźnie rozpętała się pacyfikacja i wysiedlanie. Odziały Gwardii Ludowej, Batalionów Chłopskich i Armii Krajowej zostają przeniesione na tereny Zamojszczyzny celem dokonania odwetu na hitlerowcach. W czasie jednej z potyczek ginie dowódca oddziału, Sylwek, a dowództwo przejmuje Niwiński. Pierwszą akcją nowego dowódcy staje się odbicie więźniów z posterunku żandarmerii - wśród nich znajduje się łączniczka z Warszawy, Marta. Tymczasem Kuraś lękając się o losy przybranej córki umieścił ją w ochronce sióstr Szarytek. Dziewczynka została jednak wraz z innymi dziećmi wywieziona do Niemiec w celu wychowania jej przez rodzinę niemiecką. Odtąd jedynym celem w życiu Kurasia staje się odszukanie córki. Partyzanci zaszyci w leśniczówce witają Nowy Rok 1943. W OBRONIE WŁASNEJ Nadeszła wiosna 1943 roku. Niwiński przebywa w Warszawie, gdzie szkoli nowe oddziały GL. Znajomość z Martą zawarta w lasach Zamojszczyzny, przerodziła się w miłość. Wkrótce odbył się cichy ślub. W czasie akcji oddziału GL przyjścia z pomocą Żydom w płonącym gettcie, Niwiński zostaje ciężko ranny. Jedynie opieka i troska Marty przywracają go do życia. Tymczasem Kuraś poszukując córki wchodzi w kontakt z tajnym agentem gestapo Michankiem. Kiedy na Michanku wykonano wyrok śmierci, Kuraś zostaje aresztowany. Rozpoznaje go Heimann i obiecuje wolność za wiadomość o Niwińskim. Nie uzyskując żadnych wiadomości gestapo postanawia dokonać masowej egzekucji więźniów. (Opis pochodzi ze strony www.filmydvd.pl)

Zobacz pełny opis
Odpowiedzialność:reż. Janusz Morgenstern ; scen. Jerzy Janicki.
Seria:Filmoteka TVP
Hasła:Film fabularny
Dokumenty audiowizualne
Zawiera:Zobacz zawartość
Do broni
W obronie własnej
Himmlerland
Adres wydawniczy:Warszawa : Zespół Filmowy "Pryzmat", 1976.
Gatunek:Obyczajowy. Wojenny.
Nośnik: Jednostronna płyta DVD.
Ilość płyt: 2
Czas odtwarzania: 345 min.
Obraz:4:3.
Uwagi:Jeden z najpopularniejszych polskich seriali telewizyjnych - wielki portret Polski Walczącej z okresu okupacji hitlerowskiej. Na przykładzie losów przedwojennego inteligenta, podchorążego z 1939 roku, Władysława Niwińskiego i drobnego, ale nie pozbawionego heroizmu cwaniaka, Leona Kurasia przedstawia wielowątkową opowieść o Polsce i Polakach. W dużych miastach, jak Warszawa i Kraków, na wsiach - od Zamojszczyzny po Pomorze rozgrywa się historia ukazująca przekrój środowisk, ścieranie się racji i poglądów ludzi zaskoczonych przez losy dziejowe, którzy uczą się złowrogiej logiki hitlerowskiego terroru w powszednich dniach okupacji.
Obsada:Karol Strasburger (Władysław Niwiński)
Kazimierz Kaczor (Leon Kuraś)
Henryk Talar (Johann Heimann)
Zofia Mrozowska (Niwińska matka Władysława)
Piotr Pawłowski (Niwiński ojciec Władysława)
Bronisław Pawlik (Jedliński nauczyciel geografii)
Emil Karewicz (Chłop Szymon Poraj)
Ryszarda Hanin (Heimannowa matka Johanna)
Adnotacja:Obyczajowy. Wojenny.
Twórcy:Muzyka: Andrzej Kurylewicz.
Przeznaczenie:
Film od lat 16.
Dźwięk:Dolby Digital 2.0
Dialogi: polskie
Powiązane zestawienia:Wojna 1939-1945 r.
Filmy polskie
Polskie seriale
Seriale telewizyjne
Skocz do:Dodaj recenzje, komentarz

Sprawdź dostępność, zarezerwuj (zamów):

(kliknij w nazwę placówki - więcej informacji)

Czyt. nr 17
ul. Powstańców Śląskich 17

Sygnatura: MAGAZYN: F.2852
Numer inw.: 2852
Dostępność: można wypożyczyć na 7 dni

schowekzamów

Dodaj komentarz do pozycji:

Swoją opinię można wyrazić po uprzednim zalogowaniu.