Biblioteka Publiczna

w Dzielnicy BEMOWO m.st. Warszawy

multimedia
bookbook

Polskie drogi [Film] Cz. 1




MISJA SPECJALNA Czternasty dzień wojny we wrześniu 1939 r. Młody podchorąży strzelców konnych Władysław Niwiński otrzymuje rozkaz eskortowania ze swym plutonem bardzo ważnej przesyłki państwowej, którą opiekuje się specjalny urzędnik. Natrafiają po drodze na polski batalion stacjonujący we dworze. Dowódca batalionu jest ciężko ranny. Podchorąży zostaje wysłany w poszukiwaniu lekarza -

zatrzymuje się we młynie prowadzonym przez rodzinę kolonistów niemieckich, którą zna dobrze z poprzednich pobytów na wakacjach. W drodze oddział jego ratuje profesora archeologa, którego miejscowi ludzie, podejrzewając o szpiegostwo, chcą powiesić. Odnajduje i przywozi do dworu lekarza. W tym czasie do dworu przyjeżdża kapitan Miszczyk z ważnymi dokumentami II oddziału. W czasie nalotu ginie kapitan i lekarz. Dokumenty po zabitym kapitanie zabiera podchorąży, zaś los majora po śmierci lekarza jest przesądzony. W nocy pluton podchorążego pada ofiarą napadu dywersantów pod wodzą Johana, syna młynarza. Młynarz ginie od niemieckiej kuli. Zdziesiątkowany oddział idący z pomocą batalionowi zastaje już tylko puste pobojowisko. OBYWATELE GG Podchorąży Niwiński ze swoim kapralem Kurasiem już w cywilnych ubraniach zatrzymują się na wiejskiej plebanii. Wpadają w ręce Niemców, ale dzięki sprytowi Kurasia wykupują się. Kuraś jednak zostaje złapany na dworcu kolejowym i jedzie z jeńcami do stalagu. Niwiński udaje się do Krakowa. Tymczasem w Warzsawie Johan Heimann - już w mundurze SS - szuka śladów po rodzinie Niwińskich, chce się bowiem zemścić za śmierć ojca. Władysław spotyka w Krakowie uratowanego przez siebie profesora, u którego znajduje lokum i pomoc w wyrobieniu nowych papierów. Jest również świadkiem aresztowania profesora wraz z innymi kolegami na Uniwersytecie Jagiellońskim. NAJSPOKOJNIEJSZE MIEJSCE NA ŚWIECIE Przebywający w Krakowie Johann Heimann spostrzega na wystawie zakładu fotograficznego zdjęcie Władka Niwińskiego, które nieopatrznie wywiesiła w witrynie córka Białasa, Basia. Gestapowiec zastawia pułapkę. Po odbiór zdjęcia zgłasza się córka profesora Zygadlewicza, Justyna. Fotograf niszczy kwit, wydaje jej inne zdjęcie, na odwrocie zdąży jeszcze napisać prośbę, by ostrzec jego córkę. Sprawa wydaje się, gdy po odbiór swoich zdjęć zgłasza się inny klient. Fotograf zostaje aresztowany, potem zesłany do obozu, Basia Białasówna musi uciekać z miasta. Stryj dziewczyny, przedwojenny komunista, chce ukryć ją w "najspokojniejszym miejscu na świecie", prowincjonalnej dziurze, gdzie mieszka ich krewniak. Sam również wyprawia się do Oświęcimia, zabierając ze sobą Władka. Niwiński pracuje tam jako ogrodnik. Otrzymuje zadanie rozpracowania i sfotografownia tajemniczego obiektu, który wznoszą tutaj Niemcy. Zadanie wykonuje, ale musi ratować się ucieczką. Wyjeżdża do Bydgoszczy, gdzie już wcześniej dotarł Kuraś. (Opis pochodzi ze strony www.filmydvd.pl)

Zobacz pełny opis
Odpowiedzialność:reż. Janusz Morgenstern ; scen. Jerzy Janicki.
Seria:Filmoteka TVP
Hasła:Film fabularny
Dokumenty audiowizualne
Zawiera:Zobacz zawartość
Misja specjalna.
Obywatel GG.
Najspokojniejsze miejsce na świecie.
Na tropie.
Adres wydawniczy:Warszawa : Zespół Filmowy "Pryzmat", 1976.
Gatunek:Obyczajowy. Wojenny.
Nośnik: Jednostronna płyta DVD.
Ilość płyt: 2
Czas odtwarzania: 346 min.
Obraz:4:3.
Uwagi:Jeden z najpopularniejszych polskich seriali telewizyjnych - wielki portret Polski Walczącej z okresu okupacji hitlerowskiej. Na przykładzie losów przedwojennego inteligenta, podchorążego z 1939 roku, Władysława Niwińskiego i drobnego, ale nie pozbawionego heroizmu cwaniaka, Leona Kurasia przedstawia wielowątkową opowieść o Polsce i Polakach. W dużych miastach, jak Warszawa i Kraków, na wsiach - od Zamojszczyzny po Pomorze rozgrywa się historia ukazująca przekrój środowisk, ścieranie się racji i poglądów ludzi zaskoczonych przez losy dziejowe, którzy uczą się złowrogiej logiki hitlerowskiego terroru w powszednich dniach okupacji.
Obsada:Karol Strasburger (Władysław Niwiński)
Kazimierz Kaczor (Leon Kuraś)
Henryk Talar (Johann Heimann)
Zofia Mrozowska (Niwińska matka Władysława)
Piotr Pawłowski (Niwiński ojciec Władysława)
Bronisław Pawlik (Jedliński nauczyciel geografii)
Emil Karewicz (Chłop Szymon Poraj)
Ryszarda Hanin (Heimannowa matka Johanna)
Adnotacja:Obyczajowy. Wojenny.
Twórcy:Muzyka: Andrzej Kurylewicz.
Przeznaczenie:
Film od lat 16.
Dźwięk:Dolby Digital 2.0
Dialogi: polskie
Powiązane zestawienia:Wojna 1939-1945 r.
Filmy polskie
Polskie seriale
Seriale telewizyjne
Skocz do:Dodaj recenzje, komentarz

Sprawdź dostępność, zarezerwuj (zamów):

(kliknij w nazwę placówki - więcej informacji)

Czyt. nr 17
ul. Powstańców Śląskich 17

Sygnatura: MAGAZYN: F.2107
Numer inw.: 2107
Dostępność: można wypożyczyć na 7 dni

schowekzlecenie

Dodaj komentarz do pozycji:

Swoją opinię można wyrazić po uprzednim zalogowaniu.