Sprawdź dostępność, zarezerwuj (zamów):
(kliknij w nazwę placówki - więcej informacji)
Czyt. nr VIII
(sala Wyp. 38)
ul. Konarskiego Stanisława 6
Sygnatura: 30005 (p)
Numer inw.: 30005
Dostępność: pozycja wypożyczana na 14 dni, tylko po uprzednim zamówieniu
schowekzamów
Notka biograficzna:
Bocheński, Józef Maria
Józef Franciszek Emanuel Bocheński ur. 30 sierpnia 1902 w Czuszowie, zm. 8 lutego 1995 we Fryburgu – logik, historyk logiki i filozof, sowietolog, dominikanin imię zakonne: Innocenty Maria, inne formy imion: Józef M., Józef Maria, katolicki prezbiter, rektor Uniwersytetu we Fryburgu 1964 - 1966.
Pochodził z rodziny ziemiańskiej herbu Rawicz. Jest starszym bratem Adolfa Marii Bocheńskiego, Aleksandra Bocheńskiego i Olgi Zawadzkiej. Po ukończeniu gimnazjum we Lwowie 1920, jako ochotnik brał udział w wojnie polsko-bolszewickiej, walcząc w 8 Pułku Ułanów. Od 1920 studiował prawo [>>] na Uniwersytecie Jana Kazimierza we Lwowie, po dwóch latach przeniósł się do Poznania, gdzie przez 4 lata studiował ekonomię i ekonomię polityczną pod kierunkiem m.in. Floriana Znanieckiego i Czesława Znamierowskiego. Podczas studiów był związany z ugrupowaniami monarchistycznymi, m.in. w 1926 jako prezes Organizacji Młodzieży Monarchistycznej . W czasie studiów został także przyjęty do korporacji akademickiej Corona.
Podczas przewrotu majowego w 1926 opowiedział się po stronie legalnego rządu. W tym samym roku, za namową o. Jacka Woronieckiego, wstąpił do seminarium duchownego w Poznaniu święcenia kapłańskie otrzymał 6 lat później, a w roku następnym wstąpił do nowicjatu Zakonu Kaznodziejskiego św. Dominika. W latach 1928-1931 studiował filozofię w uniwersytecie we Fryburgu. Następnie odbył studia teologiczne w Rzymie, które ukończył z tytułem doktora. Od 1934 uczył logiki na Collegium Angelicum w Rzymie w latach 1934-1940 był tam profesorem. Dwukrotnie w 1932 i 1934 brał udział w Międzynarodowych Kongresach Tomistycznych. W 1938 habilitował się na Uniwersytecie Jagiellońskim na podstawie pracy Z historii logiki zdań modalnych.
W czasie II wojny światowej był kapelanem Wojska Polskiego w 80. Pułku Pi ty, podczas kampanii wrześniowej brał udział w bitwie pod Kockiem z Samodzielną Grupą Operacyjną Polesie generała Franciszka Kleeberga, a także w II Korpusie we Włoszech, gdzie brał udział m.in. w bitwie pod Monte Cassino.
Od 1945 profesor filozofii współczesnej na Uniwersytecie we Fryburgu, gdzie w latach 1964-66 był rektorem; kierownik Instytutu Europy Wschodniej Osteuropa-Institut in Freiburg we Fryburgu, redaktor czasopisma "Studies in Soviet Thought" i serii wydawniczej "Sovietica". Członek Polskiego Towarzystwa Naukowego na Obczyźnie.
Znany z niespożytej energii i niekonwencjonalnych form zachowania; mając już prawie 70 lat, uzyskał licencję pilota.
Źródło: https://lubimyczytac.pl/autor/20347/jozef-maria-bochenski-op
Inne pozycje tego autora w zbiorach biblioteki:
Dodaj komentarz do pozycji: