Edmund Niziurski ur. 10 lipca 1925 w Kielcach, zm. 9 października 2013 w Warszawie – polski prozaik, publicysta, scenarzysta i dramaturg, a także socjolog i prawnik.
Twórca popularnych książek dla dorosłych i młodzieży, cechujących się charakterystycznym, nieco absurdalnym humorem słownym. Najbardziej znane to: „Księga urwisów" 1954 – szkolna lektura w 1978 wpisana na Listę Honorową IBBY, „Sposób na Alcybiadesa" 1964 – szkolna lektura w 1978 wpisana na Listę Honorową IBBY, „Niewiarygodne przygody Marka Piegusa" nagroda „Orle Pióro" przyznana przez czytelników „Płomyka" [>>] w 1970 roku, „Klub włóczykijów", „Naprzód, Wspaniali!", „Adelo, zrozum mnie!", „Żaba, pozbieraj się!", „Awantura w Niekłaju", „Siódme wtajemniczenie".
Debiutował w 1944 w wydawanym przez Armię Krajową „Biuletynie Informacyjnym”, w którym opublikował wiersz. Po wojnie współpracował z czasopismami „Płomyk”, „Świat Młodych”, „Wieś” oraz z Polskim Radiem jako autor słuchowisk. Popularność i uznanie przyniosły mu utwory dla dzieci i młodzieży, pisane żywo i barwnie, lecz i skłaniające do refleksji. Dla czytelnika dorosłego Niziurski napisał takie powieści, jak Przystań Eskulapa 1958, powieść sensacyjna, Pięć manekinów 1959, powieść kryminalna, Salon wytrzeźwień 1964, Wyraj 1964, Eminencje i bałłabancje 1975. Jego utwory były przekładane na wiele języków, w tym mandaryński.
Powieści Niziurskiego mają dynamiczną, często sensacyjną akcję i wyróżniają się indywidualnym stylem narracji oraz humorem słownym i sytuacyjnym. Rzeczywistość była ukazywana oczami ucznia, szkoła pokazywana jako miejsce opresyjne choć z humorem. Elementy dydaktyczne i moralne są wprowadzane w sposób nienachalny.
Niziurski był silnie związany z Kielecczyzną, dziś zwaną regionem świętokrzyskim. Akcja kilku powieści rozgrywa się w fikcyjnych miejscowościach: Wilczków w Księdze urwisów, Niekłaj, Odrzywoły, które można umiejscowić w tym regionie. Niektóre opowiadania Dzwonnik od świętego Floriana rozgrywają się w tym regionie w okresie międzywojennym i upamiętniają wielkie strajki chłopskie w okresie sanacji.
W późniejszych utworach Niziurski często osiągał wysokie efekty pod względem formy, posługując się realizmem magicznym Siódme wtajemniczenie, 1969 czy groteską Awantury kosmiczne. Tonacja kolejnych utworów jest pod wieloma względami coraz bardziej pesymistyczna, charakterystycznymi postaciami stają się outsiderzy nie mogący dopasować się do szkolnego otoczenia, w którym niebezpieczni są nie tylko nauczyciele, ale także inni uczniowie.