Sprawdź dostępność, zarezerwuj (zamów):
(kliknij w nazwę placówki - więcej informacji)
Wyp. nr 38
ul. Konarskiego Stanisława 6
Sygnatura: 792
Numer inw.: 44645
Dostępność: można wypożyczyć na 30 dni
schowekzamów
Inne wydania tej pozycji w zbiorach biblioteki:


Notka biograficzna:

Holoubek, Gustaw
Gustaw Teofil Holoubek ur. 21 kwietnia 1923 w Krakowie, zm. 6 marca 2008 w Warszawie – polski aktor teatralny i filmowy, reżyser i dyrektor teatrów, pedagog, prezes Stowarzyszenia Polskich Artystów Teatru i Filmu, członek Polskiej Akademii Umiejętności, poseł na Sejm PRL VII i VIII kadencji, senator I kadencji. Określany mianem jednego z najwybitniejszych aktorów oraz reżyserów teatralnych i filmowych w historii polskiej kinematografii.
W teatrze zadebiutował 1 marca 1947 rolą Charysa w Odysie u Feaków Stefana Flukowskiego w Starym Teatrze w Krakowie. 9 lipca 1947 zdał egzamin [>>] do ZASP.
W latach 1949–1956 pracował jako kierownik artystyczny, reżyser i aktor Teatru Śląskiego w Katowicach.
W trakcie swojej kariery teatralnej wcielił się m.in. w doktora Ranka w dramacie Dom Lalki Henrika Ibsena. Główną rolę żeńską w tej sztuce wyreżyserowanej przez aktora zagrała jego żona Danuta Kwiatkowska Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach, 1954. Zagrał także rolę tytułową w Fantazym Juliusza Słowackiego we własnej reżyserii Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach, 1955, sędziego Custa w Trądzie w pałacu sprawiedliwości Ugo Bettiego w reż. Marii Wiercińskiej Scena Kameralna Teatru Polskiego w Warszawie, 1958, Goetza w Diable i Panu Bogu Jean-Paula Sartre’a w reż. Ludwika René Teatr Dramatyczny w Warszawie, 1960, Skrzypka w Rzeźni Sławomira Mrożka 1975, tytułową w Królu Learze Williama Szekspira 1977, oba przedstawienia w reż. Jerzego Jarockiego w Teatrze Dramatycznym w Warszawie. W 1989 wystąpił w przedstawieniu Mała apokalipsa na podstawie powieści swego przyjaciela Tadeusza Konwickiego, wyreżyserowanym przez Krzysztofa Zaleskiego Teatr Ateneum w Warszawie.
Był Gustawem-Konradem w Dziadach Adama Mickiewicza, inscenizowanych w 1967 przez Kazimierza Dejmka w Teatrze Narodowym. Zdjęcie tego przedstawienia z afisza przez władze przyczyniło się do wybuchu demonstracji studenckich i zapoczątkowało w wydarzenia marcowe w 1968. Kreacja Gustawa Holoubka, odtwórcy głównej roli, wpłynęła na wymowę widowiska i oddźwięk społeczny przedstawienia.
Był wykładowcą Akademii Teatralnej w Warszawie. Przez wiele lat pełnił funkcję dyrektora Teatru Dramatycznego w Warszawie. Został odwołany w styczniu 1983 z powodu konfliktu z ówczesnymi władzami.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Gustaw_Holoubek
Inne pozycje tego autora w zbiorach biblioteki:




Dodaj komentarz do pozycji: