schowekzamów

Notka biograficzna:

book

Dudek, Jerzy

Lewonożny piłkarz, grający na pozycji bramkarza, wielokrotny reprezentant Polski. Do 2011 roku zawodnik Realu Madryt.

Wysłany: 2007-08-30 19:53:17

„ Uwierzyć w siebie...” – to autobiograficzna książka autorstwa Jerzego Dudka, naszego reprezentanta Polski w piłce nożnej, przy współpracy Dariusza Kurowskiwego, a wydana przez Wydawnictwo Zysk z Krakowa.
Jerzy Dudek urodził się 23 marca 1973 r. w rodzinie górniczej w Rybniku. Jest wychowankiem trzecioligowej Concordii Knurów. W 1995 r. po udanych sparingach na z grupowaniu w Holandii został wyłowiony przez szkoleniowca pierwszoligowego Sokoła Tychy - Bogusława Kaczmarka. W ekstraklasie zadebiutował 16 marca 1996 r., w przegranym 0:2 wyjazdowym meczu z Legią Warszawa. Od tego momentu kariera Jerzego Dudka potoczyła się błyskawicznie. Po rozegraniu zaledwie 15 spotkań w pierwszej lidze podpisał sześcioletni kontrakt z czołowym holenderskim klubem, Feyenoordem Rotterdam. Tam w pierwszym sezonie ani razu nie zagrał w Eredivisie, ale już w następnym (1997/98) bronił we wszystkich spotkaniach. W barwach Feyenoordu zdobył m.in. mistrzostwo kraju (1999 r.). Wybrano go wówczas najlepszym bramkarzem w Holandii, a po roku najlepszym zawodnikiem.
Swój najlepszy mecz rozegrał podczas ubiegłorocznego finału Ligi Mistrzów pomiędzy Liverpoolem a AC Milan, o którym mowa jest już w pierwszym rozdziale tej bardzo ciekawej pozycji książkowej. Razem z naszym rodakiem, na kartach książki, przeżywamy pamiętny finał, od fatalnej pierwszej połowy i trzybramkowej straty, do wyrównania stanu spotkania na 3:3 w ciągu zaledwie sześciu minut. Potem cudowna obrona „ petardy” Szewy (Adrieja Szewczenki) w końcówce drugiej połowy do euforii po serii rzutów karnych, w których sławne „ Dudek – dance” przejdzie do historii światowej piłki nożnej, na kartach, której zapisze się nasz sławny Polak. Jego obrony zapamiętają na długo fani kopanej.
Książka bogato ilustrowana, zawiera wiele cennych anegdot, nie znanych dotychczas kibicom futbolu, a wypowiedzianych przez, m.in.: Bogusława „ Bobo” Kaczmarka, Jana de Zeeuwa, trenerów z czasów juniorskich i rodziny. Prócz pierwszego rozdziału dotyczącego pamiętnego finału Champions League, zawartość książki napisana chronologicznie, od narodzin wielkiego bramkarza do chwili obecnej. Bogate kalendarium i statystki meczowe uświetniają ciekawą lekturę, którą warto przeczytać, mając w zanadrzu czas Mundialu i sytuacji, w której znajduje się Jerzy Dudek, borykający się ... ławką rezerwowych w drużynie Liverpoolu. Czas pokaże czy popularny Dudi pojedzie na finały Mistrzostw Świata do Niemiec.

(Recenzja pisana przed Mistrzostwami Świata w 2006 roku).