Biblioteka Publiczna

w Dzielnicy BEMOWO m.st. Warszawy

multimedia
bookbook

To nie jest kraj dla starych ludzi [Film]

Tyt. oryg: "No Country for Old Men ".




Filmowa opowieść rozpoczyna się w chwili, kiedy Llewelyn Moss (BROLIN) znajduje porzuconą półciężarówkę, wokół której leżą ciała pomordowanych mężczyzn. Na tylnym siedzeniu natomiast znajduje się pakunek z heroiną i dwa miliony dolarów w gotówce. Zabierając pieniądze, Moss inicjuje łańcuch przemocy, której nie jest w stanie powstrzymać nawet prawo w osobie starzejącego się i

pozbawionego złudzeń szeryfa Bella (JONES). Kiedy Moss usiłuje zbiec ścigającym go ludziom - w szczególności tajemniczemu zabójcy, dla którego ludzkie życie znaczy tyle, co rzut monetą (BARDEM) - akcja filmu rozwija się ukazując amerykański dramat, w który wplątane są tak starożytne tematy, jak te biblijne i tak współczesne jak nagłówki porannych gazet. (Opis pochodzi ze strony www.filmydvd.pl)

Zobacz pełny opis
Odpowiedzialność:reż., scen. Joel Coen, Ethan Coen.
Hasła:McCarthy, Cormac - (1933- ). - To nie jest kraj dla starych ludzi - adaptacje filmowe
Adaptacja filmowa
Dokumenty audiowizualne
Film fabularny
Adres wydawniczy:Warszawa : Imperial Cinepix, 2008, p. 2007.
Gatunek:Dramat. Thriller.
Nośnik: Jednostronna płyta DVD.
Ilość płyt: 1
Czas odtwarzania: 122 min.
Obraz:16:9.
Dodatki:Reportaż o realizacji filmu ; pracując z braćmi Coen ; dziennik szeryfa.
Uwagi:TO NIE JEST KRAJ DLA STARYCH LUDZI to hipnotyzujący thriller nagrodzonych Oskarem Joela i Ethana Coen, oparty na powieści zdobywcy nagrody Pulitzera Cormaca McCarthy. Scenariusz filmu, w którym występują - zdobywca Oskara Tommy Lee Jones ("Ścigany", "Faceci w czerni"), Josh Brolin ("Grindhouse"), nominowany do nagrody Akademii Javier Bardem ("The Sea Inside"), nominowany do nagrody Akademii Woody Harrelson ("Skandalista Larry Flynt") oraz Kelly Macdonald ("Trainspotting") został napisany i wyreżyserowany przez Joela i Ethana Coenów, a jego produkcją zajęli się Scott Rudin, Ethan Coen i Joel Coen.
Obsada:Tommy Lee Jones (Ed Tom Bell)
Javier Bardem (Anton Chigurh)
Josh Brolin (Llewelyn Moss)
Woody Harrelson (Carson Wells)
Kelly MacDonald (Carla Jean Moss)
Garret Dillahunt (Wendell)
Tess Harper (Loretta Bell)
Barry Corbin (Ellis)
Adnotacja:Dramat. Thriller.
Twórcy:Muzyka: Carter Burwell.
Przeznaczenie:
Film od lat 16.
Dźwięk:Dolby Digital 2.0. Dolby Digital 5.1.
Dialogi: lektor, napisy
Powiązane zestawienia:Filmowe adaptacje literatury
Filmy nagrodzone Oscarem i nominowane do Oscara
Skocz do:Dodaj recenzje, komentarz

Sprawdź dostępność, zarezerwuj (zamów):

(kliknij w nazwę placówki - więcej informacji)

Czyt. nr 17
ul. Powstańców Śląskich 17

Sygnatura: MAGAZYN: F.7206
Numer inw.: 7206
Dostępność: można wypożyczyć na 7 dni

schowekzamów

Magazyn
BP Bemowo

Sygnatura: F.1063
Numer inw.: 1063
Dostępność: można wypożyczyć na 7 dni

schowek
Komentarze (2)
Antyfan
avatar

Posty: 18

Wysłany: 2009-03-01 22:00:43

6/6
Pozycja obowiązkowa.

Wysłany: 2008-09-11 11:23:16

„ To nie jest kraj dla starych ludzi” jest z pewnością filmem wybitnym. Wykreowano w nim kompleksową rzeczywistość, wizję świata bez Boga, świata, w którym nic nie jest pewne, niczego nie można przewidzieć i nikt – włącznie z głównym bohaterem – nie może czuć się bezpieczny a wszystkim rządzi przypadek. Jak u płatnego mordercy o psychopatycznych zdolnościach (świetny Javier Bardem) Antona Chigurha – wszystko może zależeć od rzutu monetą.

Bracia Coen to najbardziej znani obok Quentina Tarantino postmoderniści i mistrzowie żonglerki konwencjami, w związku z tym w ich filmach mamy najczęściej do czynienia z mistrzowskim koktajlem dramatu i/lub thrillera z elementami komediowymi, świetny suspense (utalentowani braciszkowie to chyba najwięksi mistrzowie w jego tworzeniu zaraz po Hitchcocku), a wszystko to polane jest sosem często czarnego humoru.
Charakterystyczne dla ich twórczości jest także swoista gra w kotka i myszkę z widzem – ww. Przeżucanie się konwencjami, poczucie pewnego niepokoju, enigmatyczności zdarzeń i postaci, co buduje świat nie tyle prawdziwy, bliski rzeczywistości, co irracjonalny, nieprzewidywalny, utkany z klisz filmowych i literackich. Filmy braci są jakby odrealnione i przesiąknięte niezwyczajnym klimatem.

Wracając do filmu ) doskonale rozumiem ludzi, dla których ten film jest nie do końca zrozumiały i trudny w odbiorze. Jest to w gruncie rzeczy przecież jeden z najlepszych ale i najmroczniejszych filmów ostatnich lat. Sprawy nie ułatwia fakt, że Coenowie niejako postawili na tzw. drugie dno, co w opisywanym obrazie przejawia się między innymi w długich, statycznych ujęciach, praktycznie całkowitym brakiem muzyki, lukach informacyjnych w narracji oraz niewielką ilością dialogów – już nie wspomnę o wolcie na koniec czy o samym zakończeniu )

Co do wykreowanej wizji świata, w którym nic nie jest do końca pewne ani przewidywalne i nikt nie może się czuć bezpiecznie – dotyczy to zarówno doświadczonego weterana wojennego (Wietnam) Mossa (bardzo dobry Brolin) [UWAGA SPOJLER!] jak i psychopaty Chigurha. Temu pierwszemu nie pomaga nawet fakt bycia głównym bohaterem - opuszczony przez reżysera, zdradzony przez konwencję, na której pomoc zapewne liczył, biedak pada od kuli w przydrożnym motelu, w dodatku
poza kadrem, z ręki niezidentyfikowanych zamachowców. Niezniszczalny – wręcz komiksowy – Chigurh natomiast o mały włos nie ginie na skrzyżowaniu, potrącony przez anonimowego kierowcę. Rozmowa telefoniczna, w której Moss kozaczy przed Chigurhem zapowiada finałowy pojedynek pomiędzy złym i dobrym. Co z tego wynikło napisałem 2 zdania wcześniej do starcia nigdy nie dochodzi a końcowe minuty przypadają niespodziewanie w udziale szeryfowi.

Filmowa rzeczywistość w obrazie Coenów odarta jest ze sztampowej fikcji na kilka sposobów, z których każdy dowodzi wyjątkowości "No country...". Jednym z nich jest niemal całkowity brak muzyki, cisza potęguje surowość prowincjonalnego
krajobrazu. W ten niezwykle prosty sposób braciszkowie umniejszają znaczenie
umowności świata filmowego.
Wspomniane wcześniej luki narracyjne to efekt zastosowania chwytu zwanego wyrzutnią. Wyrzutnia, zwana fachowo elipsą, stanowi przebiegły knyf, polegający na tym, że nie pokazuje się pewnych rzeczy celem zagęszczenia klimatu dziwności, odbanalnienia banału bądź też pozwolenia widowni na własne twórcze poszukiwania i eksplikacje. Bracia jak mało którzy obecni twórcy pokładają wielką wiarę w inteligencję widza, z czym wiąże się tak przerażająco wręcz bezceremonialne traktowanie swoich bohaterów oraz epickość zastosowania metafory - najpierw podczas oglądania skutków nieudanej narkotykowej transakcji, a nastepnie przy perypetiach Carsona (Harrelson). Co do miejsca zbrodni to jest rzeczą wręcz niepojętą w dzisiejszym kinie, by nie pokazać strzelaniny – zwłaszcza tak „ malowniczej” , na co wskazuje widok jaki zastał Moss jak i szeryf ze swoim pomocnikiem. Co do Carsona to po prostu pominięto wszstkie sceny Carsona „ przy pracy” czyli całe jego poszukiwania.

Co do bardzo nieśpiesznego tempa filmu, długich i pozbawionych muzyki,
okraszonych jedynie kilkoma zdawkowymi słówkami ujęć to trzeba przyznać, że czynniki te niezwykle sprzyjają głębokiej
zadumie i refleksji - głębszej niż w innym filmie mieniącym się gatunkiem
sensacji. Coenowie jednak w odróżnieniu od większości - zwłaszcza
hollywoodzkich - twórców - potrafią opowiedzieć o istotnych sprawach za pomocą
niewielu słów - i to nie tych pisanych z dużej litery. Coenowie nie
pośpieszają widza, pozwalają na uważne słuchanie zwyczajnych słów.

Wielu zapewne pyta się o sens samej historii. Otwarte zakończenie fabuły
w zestawieniu z refleksyjnym epilogiem sugerują, że gra toczy się o
walizkę z kasą, ale sama walizka jednocześnie jest pretekstem do tego, by
bezkarnie poigrać sobie z widzem. Cali Coenowie )
"No Countru For Old Men" pokazuje także, że "amerykański sen" to tylko głupiutka
bajeczka, a USA to po prostu kolejny kraj na mapie świata. Kraj borykający się z
przestępczością, z kultem pieniądza, z demoralizacją i upadkiem ideałów. O godne życie trzeba tu walczyć, a starzy i zmęczeni ludzie nie mają na to siły, tak jak szeryf Bell (doskonały Tommy Lee Jones) nie ma siły by dalej pełnić służbę.

POLECAM

10/10


Dodaj komentarz do pozycji:

Swoją opinię można wyrazić po uprzednim zalogowaniu.