Biblioteka Publiczna

w Dzielnicy BEMOWO m.st. Warszawy

multimedia
bookbook

Lawa [Film]




Do chaty księdza unickiego przybywa Poeta-Pielgrzym, który opowiada o swojej tragicznej miłości do Maryli - poznajemy dzieje romansu Gustawa-kochanka. Sam kochanek zaś zjawia się, jako jedno z widm, podczas potajemnego obrzędu Dziadów, po czym budzi się w swej celi w Wilnie, gdzie został uwięziony jako spiskowiec przez Senatora Nowosilcowa. W kolejnej sekwencji trzy diabły męczą Nowosilcowa we śnie: dostojnik ma koszmar o

popadnięciu w niełaskę cara. Senator rzeczywiście musiał wyjechać z Warszawy do Wilna, czego nie mogą przeboleć dostojnicy polscy, zebrani na przyjęciu w Zamku Królewskim. Ich plugawość zestawiona zostaje z "wewnętrznym ogniem" narodu-"lawy", młodzieżą więzioną na Litwie przez Nowosilcowa. Po sekwencji więziennej padają słowa Wielkiej Improwizacji Konrada. Słowa te wypowiada stary Poeta, a są one akcentowane wstawkami montażowymi - obrazami straszliwej historii XX wieku. Ksiądz Piotr modli się za duszę omdlałego bluźniercy-Konrada a wraz z nim Archaniołowie i Aniołowie; pokorny sługa Pański otrzymuje później widzenie profetyczne o przyszłych losach Polski. Następnie postać ta pojawia się przed balem u Senatora, wraz z panią Rollisonową, błagającą Nowosilcowa o uwolnienie torturowanego syna; Senator odprawia ją, na miejscu zatrzymuje natomiast Księdza Piotra. Zakonnik jest obrażany, na co odpowiada przepowiadając karę Bożą. Zaraz potem rozpoczyna się bal W czasie tańca ma miejsce w areszcie samobójcza śmierć Rollisona. Wtedy też jeden z oprawców, Doktor, ginie od piorunu. Zabawę na balu przerywa niesamowite zmieszanie melodii muzyki oraz nagłe wtargnięcie zrozpaczonej Rollisonowej. Po tych wszystkich wydarzeniach następuje spotkanie Konrada z Księdzem Piotrem, który przepowiada mu zesłanie; tę jego przyszłą drogę widzą też Guślarz i Maryla nad ranem po nocy Dziadów.

Zobacz pełny opis
Odpowiedzialność:reż., scen. Tadeusz Konwicki.
Seria:Tadeusz Konwicki - kolekcja
Hasła:Mickiewicz, Adam - (1798-1855) - Dziady - adaptacje filmowe
Adaptacja filmowa
Film fabularny
Dokumenty audiowizualne
Adres wydawniczy:Warszawa : SF Perspektywa, 2008, p. 1989.
Gatunek:Lektura. Dramat.
Nośnik: Jednostronna płyta DVD.
Ilość płyt: 1
Czas odtwarzania: 129 min.
Obraz:16:9.
Uwagi:Według dramatu "Dziady" Adama Mickiewicza. Kolejną kolekcją, którą Wydawnictwo Telewizji Kino Polska oddaje do rąk swoich widzów, jest zbiór trzech filmów Tadeusza Konwickiego, nakręconych w latach 1971-1989. Obrazy zebrane w tej kolekcji: "Jak daleko stąd, jak blisko", "Dolina Issy" i "Lawa", reprezentują oniryczno - poetycki wątek w twórczości reżysera, w którym balansowaniu na granicy jawy i snu towarzyszy koegzystencja realistycznego konkretu i nadrealistycznych fantazji. Podejmując temat wspomnień, niepogodzenia z przeszłością, poszukiwania kontaktu z czasem istniejącym już tylko w pamięci, oraz teraźniejszości, w której nie może się odnaleźć bohater, wyprawia Konwicki swoich protagonistów w odyseję na pograniczu świata żywych i umarłych, w poszukiwaniu utraconych: prawdy, miłości, domu.
Obsada:Gustaw Holoubek (Pustelnik-Gustaw / Duch / Gustaw-Konrad / Poeta)
Artur Żmijewski (Gustaw - Konrad)
Maja Komorowska (Guślarz)
Grażyna Szapołowska (Anioł Stróż / Archanioł)
Jolanta Piętek-Górecka (Maryla miłość Gustawa / Dziewczyna na dziadach / Dziewica / Anioł / Kobieta w "Nocy Dziadów")
Henryk Bista (Senator)
Jan Nowicki (Widmo na dziadach / Belzebub w "Śnie Senatora")
Teresa Budzisz-Krzyżanowska (Rollisonowa w scenie "Balu u Senatora").
Adnotacja:Lektura. Dramat.
Twórcy:Muzyka: Zygmunt Konieczny.
Przeznaczenie:
Film od lat 12.
Dźwięk:Dolby Digital 2.0
Dialogi: polskie
Powiązane zestawienia:Filmowe adaptacje literatury
Filmy polskie
Skocz do:Dodaj recenzje, komentarz

Sprawdź dostępność, zarezerwuj (zamów):

(kliknij w nazwę placówki - więcej informacji)

Czyt. nr 17
ul. Powstańców Śląskich 17

Sygnatura: MAGAZYN: F.8332
Numer inw.: 8332
Dostępność: można wypożyczyć na 7 dni

schowekzamów

Dodaj komentarz do pozycji:

Swoją opinię można wyrazić po uprzednim zalogowaniu.