Biblioteka Publiczna

w Dzielnicy BEMOWO m.st. Warszawy

multimedia
bookbook

Tańczący jastrząb [Film]




"Próba syntezy przemian społeczno - kulturowych w Polsce Ludowej, pokazana przez pryzmat historii życia chłopskiego syna, który dzięki uporowi oraz niesłychanej sile woli pokonal bariery klasowe i pokoleniowe, przyplacając to jednak szczęściem własnym i swoich najbliższych. Droga Michała Topornego, chłopskiego syna, który zdobywa wykształcenie, zajmuje coraz wyższe stanowiska, lecz odrywa się od swego środowiska.

Porzuca żonę i syna, żeni się z dziewczyną "z dobrego domu". Małżeństwo nie...wytrzymuje próby - znudzona żona znajdzie sobie kochanka. Michał postanawia zająć się wychowaniem swoich synów, z pierwszego i drugiego małżeństwa, Odwiedza wraz z nimi rodzinną wieś. Obrzucony kamieniami samochód wpada do wody i tonie. Synowie uczestniczą w spaleniu starej chałupy, w której urodził się ich ojciec".

Zobacz pełny opis
Odpowiedzialność:reż, scen. Grzegorz Królikiewicz.
Seria:Arcydzieła Polskiego Kina
Hasła:Film fabularny - dokument audiowizualny
Adres wydawniczy:Warszawa : TVP S.A., 2010, p. 1977.
Gatunek:Obyczajowy.
Nośnik: Jednostronna płyta DVD.
Ilość płyt: 1
Czas odtwarzania: 98 min.
Obraz:4:3.
Uwagi:Kolejną kolekcją z serii "Arcydzieła Polskiego Kina", którą Wydawnictwo Telewizji Kino Polska oddaje do rąk swoich widzów, jest box zawierający cztery filmy Grzegorza Królikiewicza: "Na Wylot", "Wieczne pretensje", "Tańczący jastrząb" i "Zabicie ciotki".Królikiewicz jest twórcą bardzo świadomym i osobnym, mającym od początku jasno zarysowaną wizję tego, jak, o czym i - co najważniejsze - po co - robić filmy. Reżyser jest przeciwnikiem sztuki "z pretensjami do małej stabilizacji, lansującej wizję życia przeciętnego", jak również kina socjologizującego, którego konkluzje ocierają się o truizmy i nie wychodzą poza poznawcze i percepcyjne stereotypy.Filmowa przestrzeń Królikiewicza służy pogłębianiu znaczeń - proponuje widzowi swoisty tor przeszkód, składający się z niedopowiedzeń, fałszywych ruchów kamery i towarzyszących temu dźwięków, scen prawie pozbawionych dialogu, które zmuszają do wzmożonej uwagi i realnego, świadomego uczestnictwa w opowiadanych przez niego historiach. W świecie w stanie rozpadu pełnym sprzecznych wartości, w kryzysie kulturowym i moralnym, bohater Królikiewicza, który skłania się raczej ku złu niż dobru, musi przekroczyć swój wymiar, co nie znaczy, że wyzwoli się spod wpływu zła - podlega, bowiem zawsze rozmaitym niesprzyjającym okolicznościom i ograniczeniom ludzkiej natury.Esencją twórczości reżysera jest próba odnalezienia w zwykłej biografii uniwersalnych motywów ludzkiej egzystencji, oraz poszukiwanie zasady odpowiedzialności nie w instytucjach, które wymierzają karę lub przyznają nagrodę, ale w sobie - szukanie autonomii albo zniewolenia w ramach wyznaczonych przez nas samych. Królikiewicz jest - jak pisała o nim Maria Kornatowska - duchem niespokojnym i niepokojącym polskiego kina, artystą samotnie błądzącym w poszukiwaniu tej jednej, jedynej `prawdziwej` ścieżki zarówno dla duszy jak i dla sztuki.
Obsada:Beata Tyszkiewicz (Wiesława)
Jerzy Zelnik (Zatorski)
Tadeusz Łomnicki (dyrektor)
Ryszard Mróz
Zygmunt Malanowicz (dziedzic)
Wirgiliusz Gryń (robotnik)
Edmund Fetting (przedstawiciel ministerstwa)
Anna Ciepielewska (sekretarka Basia)
Franciszek Trzeciak (Michał Toporny)
Józef Fryźlewicz (Kinol)
Adnotacja:Obyczajowy.
Przeznaczenie:
Film od lat 16.
Dźwięk:Dolby Digital 2.0.
Dialogi: polskie
Powiązane zestawienia:Filmy polskie czarno-białe
Filmy polskie
Skocz do:Dodaj recenzje, komentarz

Sprawdź dostępność, zarezerwuj (zamów):

(kliknij w nazwę placówki - więcej informacji)

Czyt. nr 17
ul. Powstańców Śląskich 17

Sygnatura: MAGAZYN: F.10833
Numer inw.: 10833
Dostępność: można wypożyczyć na 7 dni

schowekzamów

Dodaj komentarz do pozycji:

Swoją opinię można wyrazić po uprzednim zalogowaniu.