Biblioteka Publiczna

w Dzielnicy BEMOWO m.st. Warszawy

book
book

Kronos

Autor: Gombrowicz, Witold

   Notka biograficzna  



"O istnieniu Kronosu dowiedziałam się w 1966 roku, nie pamiętam dokładnej daty. Weszłam do pokoju Witolda, siedział przy stole, powiedział mniej więcej coś takiego: «Widzisz, piszę właśnie dziennik intymny, od czasu do czasu notuję sprawy prywatne». Po raz drugi zetknęłam się z Kronosem latem 1968. Gombrowicz, zmęczony, chory, poprosił mnie o pomoc. Wskazał na segregator i powiedział:

«Jeśli wybuchnie pożar, bierz Kronos i umowy i uciekaj najszybciej jak możesz!». To był ten intymny dziennik, który nazwał Kronos."
(Rita Gombrowicz, 2013)

" Kronos to ostatni już zapewne, ważny, ale dotąd nieznany, choć poprzedzony legendą tekst Witolda Gombrowicza. Jak wskazuje sam tytuł, Gombrowicz próbuje zrekonstruować czas, przyjrzeć się własnemu życiu jako chronologicznej serii zdarzeń, odtworzyć logikę biografii. Ten skrótowy, nieliteracki, często trudny do rozszyfrowania zapis życia pokazuje je w całej złożoności: sprawy twórczości literackiej, relacje z przyjaciółmi, kłopoty finansowe, zdarzenia z codzienności, a w tle - groźny pomruk wypadków historycznych."
(Jerzy Jarzębski, 2013)

"Lektura Kronosu skłoni czytelników do myślenia o jedynej prawdziwej zagadce tych notatek: dzięki jakim tajemnym zaklęciom autor tych suchych wyliczeń owrzodzeń, chorób, ambicjonalnych konfliktów - przemienił się w twórcę Dziennika, stron o żywotności niezrównanej, promiennych, pulsujących erotycznym napięciem, uwodzących i uczących myśleć, patrzeć, czuć, mówić, stawać się - być."
(Wojciech Karpiński, 2013)

Zobacz pełny opis
Odpowiedzialność:Witold Gombrowicz ; wstęp Rita Gombrowicz ; posł. Jerzy Jarzębski ; przypisy Rita Gombrowicz, Jerzy Jarzębski, Klementyna Suchanow.
Hasła:Gombrowicz, Witold - (1904-1969)
Pisarze polscy - 1944-1989 r.
Pamiętniki polskie - 1944-1989 r.
Adres wydawniczy:Kraków : Wydawnictwo Literackie, 2013.
Opis fizyczny:460, [4] s. : il. ; 21 cm.
Uwagi:Indeksy.
Powiązane zestawienia:Biografie i pamiętniki pisarzy polskich
Skocz do:Inne pozycje tego autora w zbiorach biblioteki
Dodaj recenzje, komentarz

Sprawdź dostępność, zarezerwuj (zamów):

(kliknij w nazwę placówki - więcej informacji)

Wyp. nr 38
ul. Konarskiego Stanisława 6

Sygnatura: 821(091) pol. Gombrowicz W.
Numer inw.: 64282
Dostępność: można wypożyczyć na 30 dni

schowekzamów

Wyp. nr 114
ul. Powstańców Śląskich 17

Sygnatura: 821(091) pol. Gombrowicz W.
Numer inw.: 71688
Dostępność: można wypożyczyć na 30 dni

schowekzamów

Wyp. nr 119
ul. Gen. T. Pełczyńskiego 28c

Sygnatura: 929 Gombrowicz W.
Numer inw.: 23352
Dostępność: można wypożyczyć na 30 dni

schowekzamów

Magazyn
BP Bemowo

Sygnatura: MAGAZYN: 5211
Numer inw.: 5211
Dostępność: można wypożyczyć na 30 dni

schowekzamów


Notka biograficzna:

book

Gombrowicz, Witold

Witold Gombrowicz urodził się jako najmłodsze z czworga dzieci Jana Onufrego herbu Kościesza i Antoniny Marceliny z domu Ścibor-Kotkowskiej herbu Ostoja, w rodzinnym majątku we wsi Małoszyce, w ówczesnej guberni radomskiej. W 1927 roku uzyskał tytuł magistra praw na Uniwersytecie Warszawskim. Po około rocznym pobycie we Francji rozpoczął aplikację sędziowską, lecz wkrótce ją porzucił. W latach 20. podejmował próby literackie zakończone niepowodzeniem. Na przełomie lat 20. i 30. zaczęły powstawać opowiadania, które ukazały się drukiem jako Pamiętnik z okresu dojrzewania. [>>]




Inne pozycje tego autora w zbiorach biblioteki:

bookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbook


Dodaj komentarz do pozycji:

Swoją opinię można wyrazić po uprzednim zalogowaniu.