Rozmowy o obecności Nieobecnych, która przynosi spokój i ukojenie. Dopełnia obrazu tego, kto odszedł i dopełnia istnienie tych, którzy pozostali. O swoich doświadczeniach mówią: Krystyna Janda, Paula Sawicka, Leszek Sankowski, Alicja Kapuścińska, Joanna Sobolewska-Pyz, Maria Iwaszkiewicz, Krystyna Morgenstern, Ruta Wermuth-Burak, Zuzanna Janin, Julia Hartwig.
To książka o życiu, chociaż
opowiada o śmierci. Wracają Nieobecni; słyszymy ich, rozmawiamy z nimi... Nie rezygnujmy z tak ważnych w naszym życiu momentów zadumy, refleksji, medytacji i sięgnijmy po Obecność. [Ewa Lipska]
Ciągle czuję Jej obecność, choć jest nieobecna od pięciu lat. Nie godzę się na Jej brak. Dlatego ta książka tak mnie porusza. Jakby ktoś drapał mnie po duszy. Pazurami. [Dorota Wellman]
Dramaturg, prozaik, poeta, dziennikarz, wykładowca akademicki.
Ukończył Wydział Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego.
W TVP Kultura wyreżyserował dwa spektakle emitowane na żywo, poza własną sztuką "Naznaczeni", również monodram Anny Mentlewicz "Kochany synu" w wykonaniu Elżbiety Czerwińskiej – emisja 4 lutego 2008 r. Na scenie wyreżyserował monodram Anny Mentlewicz Kochany synu w wykonaniu Elżbiety Czerwińskiej – prapremiera Galeria Teatr From Poland, Częstochowa, 7 września 2008 r. – Wyróżnienie i nagroda za osobowość sceniczną dla Elżbiety [>>] Czerwińskiej na VII Ogólnopolskim Przeglądzie Monodramu Współczesnego.
W 2008 r. wyreżyserował też monolog Joan z większego projektu "Cancer Tales. Opowieści o raku" wg sztuki Nell Dunn, która jest projektem edukacyjnym dla lekarzy i studentów medycyny. Monolog Joan zagrała Elżbieta Czerwińska. Monolog został też sfilmowany przez Olgę Chajdas.
Jest współautorem scenariusza filmowego "Taki Raj" wspólnie z Izabellą Cywińską o domu Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów w Stawisku w czasie Powstania Warszawskiego – publikacja w "Dialogu" luty 2008 a także "Sprawiedliwa" wspólnie z Izabellą Cywińską i Hanną Krall; scenariusz dedykowany postaci Ireny Sendlerowej.
NapisaÅ‚ scenariusze monodramów Ewy Kasprzyk "Patty Diphusa" wg Pedro Almodóvara premiera w Teatrze RozmaitoÅ›ci, 2004 i "Marilyn i Papież", adaptacja niemieckiej powieÅ›ci Dorothei KÅ«hl-Martini premiera Teatr Polonia, 2006 r.. Współpracuje z Teatrem Polonia Krystyny Jandy. Jest stypendystÄ… Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego 2007. Od sierpnia 2007 jest kierownikiem literackim Teatru Na Woli im. Tadeusza Å?omnickiego.
PublikowaÅ‚ w paryskiej "Kulturze", w "Literaturze", "Kinie", w prasie zagranicznej. ByÅ‚ zwiÄ…zany z Polskim Radiem i pracowaÅ‚ dla telewizji. Swoje wywiady publikuje najczęściej w "Gazecie Wyborczej". Jego rozmowy z AnnÄ… Prucnal i NormÄ… Bosquet, sekretarkÄ… Marleny Dietrich, które ukazaÅ‚y siÄ™ w "Gazecie", byÅ‚y nominowane do nagrody GrPress 2005 i ukazaÅ‚y siÄ™ w książce "GrPress. Dziennikarskie hity 2005". Rozmowa z sekretarkÄ… Marleny Dietrich znalazÅ‚a siÄ™ też w finale prestiżowej Nagrody im. Barbary N. Å?opieÅ„skiej 2006. Laureat Wierzyczanki 2007, nagrody prezydenta Starogardu GdaÅ„skiego w dziedzinie kultura.
W "Gazecie Wyborczej" prowadzi cykl "Teatr, Muzyka, Kino w Gazeta Cafe".
Jest inicjatorem Nagrody poetyckiej Dżonka im. Stachy Zawiszanki, przyznawanej corocznie w czasie krakowskich targów książki jej dotychczasowymi laureatami byli Krzysztof Siwczyk, Joanna Wajs, Tomasz Pułka, Michał Murowaniecki.
Doświadczenia związane z wywiadem przekazuje studentom Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych UW, gdzie prowadzi wykład Kultura wywiadu. Na tym samym wydziale prowadzi też wykład monograficzny "Reportaż – polska literatura na eksport". Założył portal www.parnas.pl i prowadzi internetowego bloga remigiusz-grzela.bloog.pl
Wystąpił w filmie dokumentalnym Michała Brauma Między blogiem a prawdą. Jest współautorem trzyodcinkowego dokumentu dla TVN "Paweł Jasienica".