Afgańska perła : historia dwóch kobiet, które zmieniły swoje przeznaczenie
Tyt. oryg.: "The pearl that broke its shell ".
Fascynująca opowieść o kobietach, sile woli i przeznaczeniu.
Kabul, rok 2007. Rahima i jej siostry tylko sporadycznie mogą uczęszczać do szkoły i rzadko wychodzą z domu. Nie mają braci, a ich ojciec jest uzależniony od narkotyków. Jedyną nadzieją na zmianę swojej sytuacji kobiety pokładają w pradawnym zwyczaju przebierania się za chłopca, tak zwanym bacza posz.
Wkrótce Rahima zaczyna udawać
mężczyznę. Szybko zyskuje wolność o swobodę, o jakich przedtem nawet nie śniła. Jej życie zmienia się nie do poznania. Blisko sto lat wcześniej podobnie postąpiła jej prababka Szekiba i dzięki temu przeniosła się z małej afgańskiej wioski do przepięknego kabulskiego pałacu, pełnego przepychu oraz intryg.
Jak bardzo różni się los afgańskich chłopców od życia dziewcząt? Czy od ponad stulecia ich sytuacja się nie zmieniła? Czy czas stanął dla nich w miejscu?
Odpowiedzialność: | Nadia Hashimi ; przełożyła Monika Pianowska. |
Hasła: | Powieść amerykańska - 21 w. |
Adres wydawniczy: | Białystok : Wydawnictwo Kobiece, 2015. |
Opis fizyczny: | 472, [1] s. ; 21 cm. |
Powiązane zestawienia: | Powieść i opowiadanie o tematyce społecznej |
Skocz do: | Inne pozycje tego autora w zbiorach biblioteki |
Dodaj recenzje, komentarz |
Sprawdź dostępność, zarezerwuj (zamów):
(kliknij w nazwę placówki - więcej informacji)
Wyp. nr 38
ul. Konarskiego Stanisława 6
Sygnatura: 821-3 amer.
Numer inw.: 67612
Zarezerwowana, czeka na odbiór
Lista rezerwacji: 059780
1
Wyp. nr 113
ul. Powstańców Śląskich 108a
Notka biograficzna:
Hashimi, Nadia
Stojąc u progu kariery lekarskiej, Nadia zdecydowała się na pierwszą podróż do Afganistanu. Poznanie kraju przodków oraz doświadczenia i wychowanie autorki zaowocowały rozwinięciem pasji pisarskiej i pierwszą powieścią z fabułą osadzoną w odkrytej na nowo ojczyźnie. Nadia Hashimi urodziła się i wychowała w Nowym Jorku, dokąd wyemigrowali jej rodzice we wczesnych latach 70. ubiegłego wieku. Przywiązanie do afgańskiej kultury wyniosła z rodzinnego domu, przesyconego duchem opowieści o kraju przodków snutych przez liczne ciotki, wujków i kuzynów.
Źródło: https://lubimyczytac.pl/autor/103671/nadia-hashimi
Komentarze (2)
Aska
Posty: 26
Wysłany: 2022-03-21 12:12:37
Ciekawa książka o losach dziewczyny z bardzo biednej rodziny. Polecam
Lamika
Posty: 608
Wysłany: 2022-10-19 19:29:36
Mimo ciekawego tematu życia kobiet w Afganistanie dłużyła mi się ta książka. Dużo o poniżaniu i traktowaniu kobiet jak inkubatorów do rodzenia chłopców bo dziewczynka, albo brak dziecka to oczywiście wina żony. W książce dużo o biciu i wykorzystywaniu jako bezpłatnej siły roboczej u pana i władcy, ale sama historia dwóch spokrewnionych kobiet żyjących w odstępie 100 lat nie wciąga, mnie znudziła. Najciekawsza okazała się informacja o istnieniu tzw. bacze posz - czyli dziewczyny udającej chłopca za aprobatą i na życzenie rodziny. Najpierw wydawało mi się to, w tak restrykcyjnym w stosunku do kobiet społeczeństwie nieprawdopodobne, ale sprawdziłam - istotnie tak forma społeczna jest tam sporadycznie praktykowana. No i kto by pomyślał, że "potwór gender" może czaić się w Afganistanie - jak się ubierzesz i zachowujesz - tym jesteś.