magisterkowalski.blog : historia przerwanej miłości
Tomek Kowalski (07.04.1985-06.03.2013). Podróżnik, alpinista, ultramaratończyk, którego największą pasją były góry. Zdobywca sześciu z dziewięciu szczytów Korony Ziemi: Mont Blanc, Elbrusa, Kilimandżaro, Aconcagui, Góry Kościuszki, Denali. Wspinał się w skałkach Jury Krakowsko-Częstochowskiej, w Sokolikach, w Tatrach latem i zimą, W Alpach, Andach, Górach Alaski, Kanady, Afryki, w Kaukazie, Tienszanie oraz Pamirze.
Był pierwszym Polakiem, który wspiął się samotnie podczas jednej wyprawy na trzy najwyższe szczyty Ameryki Południowej. Przeszedł stukilometrowy trawers masywu Denali - najwyższego szczytu Ameryki Północnej.
W rekordowym czasie 28 dni zdobył cztery 7-tysięczniki byłego ZSRR zaliczane do Śnieżnej Pantery [...]. Za ten wyczyn otrzymał wyróżnienie na Festiwalu Kolosy 2012 roku.
Kochał podróżować. Odwiedził kilkadziesiąt krajów na sześciu kontynentach. W roku 2009 wyjechał w półtoraroczną podróż dookoła świata, podczas której na bieżąco prowadził blog stanowiący podstawę niniejszej książki.
Był sportowcem wszechstronnym, startował w maratonach, górskich ultramaratonach, rajdach przygodowych na całym świecie.
W roku 2012 zdobył hostel Poco Loco w Poznaniu. Był jednym z członków narodowej wyprawy na niezdobyty dotąd zimą Broad Peak w Karakorum. Polscy wspinacze przez dwa miesiące walczyli z górą, próbując stanąć na jej szczycie jako pierwsi w historii himalaizmu w trudnych warunkach zimowych.
6 marca 2013 roku, po zdobyciu szczytu, w trakcie drogi powrotnej, Tomek z Maćkiem Berbeką nie powrócili do bazy. Zostali w górach na zawsze...
Tomek został odnaleziony i pochowany na grani poniżej Rocky Summit, 15 lipca 2013 roku, przez Jacka Berbekę i Jacka Jawienia.
Agnieszka Korpal (15.06.1987). Rowerzystka, biegaczka, triathlonistka. Sport pasjonował ją od najmłodszych lat. Jako 15-latka zaczęła trenować triathlon. Cztery lata później wystartowała w pierwszym rajdzie przygodowym. Do tej pory wzięła udział w kilkudziesięciu zawodach trwających dłużej niż 20 godzin.
Zdobyła Rowerową Koronę Gór Polski jako pierwsza osoba w Polsce, przejeżdżając samotnie 1750 km w 15 dni i 15 godzin. Rok później zaliczyła Koronę Polski wbiegając na wszystkie 28 szczytów w 86 godzin.
Na swoim koncie ma kilka kultowych górskich biegów: Bieg Rzeźnika, Bieg 7 Dolin, Bieg Ultra Granią Tatr, Zugspitze Ultratrail 100 km i wiele innych. Zawody są tylko częścią jej górskiego biegania. Mobilizują ją wyzwania, przebywanie i trenowanie w górach bez numerów startowych i ścigających się zawodników. Obiegła dookoła Matterhorn, zaliczając ponad 160 km alpejskich szlaków. Zmierzyła się z rekordem biegowym najtrudniejszego szlaku górskiego w Europie - GR 20. Jest organizatorką Zimowego Ultramaratonu Karkonoskiego im. Tomka Kowalskiego.
Odpowiedzialność: | Tomek Kowalski & Agnieszka Korpal ; zdjęcia Adrian Larisz [i kilkunastu innych]. |
Seria: | Literatura górska na świecie |
Hasła: | Kowalski, Tomasz (1985-2013) Korpal, Agnieszka (1987- ) Alpinizm - 21 w. Kolarstwo - 21 w. Podróże dookoła świata - 21 w. Literatura podróżnicza polska - 21 w. |
Adres wydawniczy: | Katowice : Wydawnictwo Stapis, cop. 2015. |
Opis fizyczny: | 363, [1] s. : il. kol. ; 24 cm. |
Powiązane zestawienia: | Biografie i pamiętniki sportowców Biografie i pamiętniki alpinistów, relacje z wypraw Biografie i pamiętniki |
Skocz do: | Inne pozycje tego autora w zbiorach biblioteki |
Dodaj recenzje, komentarz |
Sprawdź dostępność, zarezerwuj (zamów):
(kliknij w nazwę placówki - więcej informacji)
Notka biograficzna:
Kowalski, Tomasz
Urodzony w 1970 roku w Katowicach. Z wykształcenia prawnik. Autor powieści: "Rozmowy na trzech grabarzy i jedną śmierć", "Mędrzec kaźni", "Nie pozwolisz żyć czarownicy" oraz zbioru opowiadań "Przysionek dom dla pozornie umarłych". Miłośnik makabry, czarnego humoru i turpizmu. Jego twórczość, to często oswajanie śmierci przez uśmiech. Nie unika przy tym tematów poważnych, fundamentalnych, jak sumienie, grzech, kara, miłosierdzie, wiara czy miłość. Kocha życie w miastach. Ich gwar, tętno, pośpiech, architektura, a nade wszystko, mieszkający w nich ludzie, to najczęstszy [>>]