Biblioteka Publiczna

w Dzielnicy BEMOWO m.st. Warszawy

multimedia
bookbook

Święta polskie [Film] Cz. 4, Piekło niebo ; Barbórka ; Przybyli ułani ; Miłość w przejściu podziemnym




PIEKŁO NIEBO

Do miasteczka przyjeżdża młody ksiądz, który ma pomóc staremu proboszczowi w posłudze duszpasterskiej. Jest początek maja - parafia przygotowuje się do Pierwszej Komunii. Proboszcz niespodziewanie trafia do szpitala z zawałem serca. Ksiądz Piotr sam musi sobie radzić w nowym miejscu. W czasie lekcji religii jego uwagę zwraca dziewczynka: smutna, zamknięta w sobie, czasem agresywna. Marta jest córką

najbogatszego człowieka w miasteczku. W czasie spowiedzi ksiądz czuje, że dziewczynka coś ukrywa. Kiedy nadchodzi czas uroczystego przyjęcia sakramentu, Marta ucieka nagle sprzed ołtarza. Ksiądz Piotr po godzinach poszukiwań znajduje ją ukrytą w zakrystii. Dziewczynka wyznaje mu straszną tajemnicę...

BARBÓRKA

Dyrektor kopalni (Leszek Piskorz) zaprasza na uroczystą akademię gwiazdora telewizyjnego serialu (Marcin Dorociński), by uświetnić obchody "Barbórki" - święta patronki górników. Powitalny bochen chleba ma podać Jakubowi Basia (Iwona Sitkowska), dziewczyna pracująca na sortowni. Tak spotykają się zupełnie nie pasujące do siebie światy: efektowni, nastawieni na sukces przybysze z Warszawy i tradycyjni, skromni, niechętnie patrzący na zmieniającą się rzeczywistość Ślązacy. Na przecięciu tych światów - sympatyczna dziewczyna i światowy chłopak.

PRZYBYLI UŁANI

Osiek. W przeddzień rocznicy bitwy warszawskiej 1920 trwają przygotowania do uroczystości poświęcenia tablicy upamiętniającej wyzwolenie wsi z rąk bolszewików. Miejscowy sklepikarz, Marian, chce, by inskrypcję odsłonił jego teść. Przede wszystkim Marianowi zależy jednak na tym, by wójt przedłużył mu koncesję na sprzedaż alkoholu.

MIŁOŚĆ W PRZEJŚCIU PODZIEMNYM

Film z cyklu "Święta polskie", tym razem ilustrujący święto nie całkiem polskie, ale mocno już zakorzenione w rodzimej rzeczywistości - Walentynki. Scenariusz do niego wyszedł spod pióra Jerzego Pilcha. Dla znanego pisarza, laureata Nagrody Nike, to już drugie spotkanie z tym cyklem: wcześniej napisał on scenariusz do znakomitego "Żółtego szalika". Jego współpraca z reżyserem Januszem Majewskim zaowocowała opowieścią pełną humoru i wdzięku, traktującą o miłości z lekkim przymrużeniem oka i nutką nostalgii. Duża w tym zasługa również grającego główną rolę Wojciecha Malajkata. Bogdan był kiedyś muzykiem w krakowskiej orkiestrze, później dziennikarzem muzycznym w poważnym, niszowym piśmie. Swobodny stosunek do życia, pieniędzy i kariery sprawił jednak, że nie wzniósł się na szczyty swoich możliwości. Niektórzy powiedzieliby nawet, że upadł całkiem nisko. Bogdan nosi teraz ksywkę "Mozart", jest bowiem kloszardem na warszawskim Dworcu Centralnym, gdzie przygrywa na akordeonie i żyje z tego, co ludzie wrzucą mu do czapki. Ale czuje się szczęśliwy. Inni stale gdzieś gonią, czymś się denerwują, a on delektuje się świadomością, że nic nie musi. Potrzeby ma skromne, pieniędzy za wiele nie potrzebuje, bo przecież na dworcu jeszcze nikt z głodu i zimna nie umarł. Ale pewnego dnia do pudełka na drobne ktoś niespodziewanie wrzuca mu pękatą różową kopertę. W środku jest 50 tys. zł i list. W liście anonimowa ofiarodawczyni wspomina ich miłosny związek sprzed lat. Czuje się winna moralnego upadku Bogdana i chce mu to wynagrodzić. Mozart nie jest pewien, która z dawnych kochanek zrobiła mu taki prezent. Wyrusza więc pociągiem do Krakowa, aby wyjaśnić zagadkę i zwrócić pieniądze "sponsorce". W grę wchodzą trzy panie. (Opis pochodzi ze strony www.filmydvd.pl)

Zobacz pełny opis
Odpowiedzialność:reż. Natalia Koryncka-Gruz, Maciej Pieprzyca, Sylwester Chęciński, Janusz Majewski ; scen. Andrzej Gołda, Bartosz Kurowski, Maciej Pieprzyca, Grzegorz Stefański, Jerzy Pilch.
Hasła:Film fabularny
Dokumenty audiowizualne
Adres wydawniczy:Warszawa : TVP S.A., 2016, p. 2004, 2005.
Gatunek:Dramat. Komedia. Obyczajowy.
Nośnik: Jednostronna płyta DVD.
Ilość płyt: 1
Czas odtwarzania: 60 min. + 68 min. + 57 min. + 57 min.
Obraz:4:3.
Uwagi:Cykl filmów telewizyjnych poruszających tematykę moralną i psychologiczną. Motywem wspólnym jest akcja poszczególnych odcinków. Rozgrywa się ona w dniu jakiegoś święta. Na tle świątecznych rytuałów obserwujemy poglądy i postawy współczesnych Polaków.
Obsada:PIEKŁO NIEBO
Jan Frycz (Ryszard Marchwiński ojciec Marty)
Bartosz Głogowski (Wikary Piotr Kamiński)
Justyna Lorenc (Marta Marchwińska)
Lech Gwit (Proboszcz Wojtas)
Maria Klejdysz (Babcia Marty)
Maria Maj (Zosia gospodyni księdza)
Waldemar Obłoza (Policjant)
Anna Radwan (Marchwińska matka Marty)
BARBÓRKA
Zbigniew Stryj (Hubert Szewczyk)
Barbara Lubos-Święs (Eleonora żona Witka)
Aleksandra Zawalska (Aniela)
Krzysztof Respondek (Krystian Szewczyk)
Iwona Sitkowska (Basia Śliwa)
Marcin Dorociński (Jakub Skowerski)
Mariusz Kiljan (Markus)
Maciej Wojdyła (Operator)
PRZYBYLI UŁANI
Zbigniew Zamachowski (Marian)
Kinga Preis (Jadźka żona Mariana)
Krystyna Feldman (Janikowa)
Stefan Burczyk (Ojciec Jadźki)
Tomasz Sapryk (Józek)
Włodzimierz Dyła (Krawiec Bogdan)
Artur Barciś (Harmonista Roman)
Joanna Kurowska (Pielęgniarka Irena żona Józka kochanka Mariana)
MIŁOŚĆ W PRZEJŚCIU PODZIEMNYM
Wojciech Malajkat (Bogdan "Mozart")
Joanna Liszowska (Sabina była sekretarka w redakcji "Periodyku Kulturalnego")
Karolina Gruszka ("Porywająca Skrzypaczka" Ewa)
Jan Machulski (Ksiądz redaktor naczelny "Periodyku Kulturalnego")
Tomasz Sapryk ("Ubek")
Marta Klubowicz ("Uważna Czytelniczka" Aniela Pilch)
Marcin Troński (Komendant policji)
Ryszard Czubak (Jeremi "majordomus" Sabiny)
Adnotacja:Dramat. Komedia. Obyczajowy.
Twórcy:Muzyka: Michał Lorenc, Patryk Zakrocki, Andrzej Korzyński, Rafał Grząka.
Przeznaczenie:
Film od lat 16.
Dźwięk:Digital stereo.
Dialogi: polskie ; napisy angielskie
Powiązane zestawienia:Filmy polskie
Skocz do:Dodaj recenzje, komentarz

Sprawdź dostępność, zarezerwuj (zamów):

(kliknij w nazwę placówki - więcej informacji)

Czyt. nr 17
ul. Powstańców Śląskich 17

Sygnatura: F.17644
Numer inw.: 17644
Dostępność: można wypożyczyć na 7 dni

schowekzamów

Dodaj komentarz do pozycji:

Swoją opinię można wyrazić po uprzednim zalogowaniu.