Nudzą cię standardowe powieści science fiction? Masz dość inwazji kosmitów, wykoncypowanych światów i żołnierzy kosmosu? Oto Ubik, książka inna niż wszystkie, używana zgodnie z instrukcją zapewni pełnię doznań estetycznych i metafizycznych, będąc przy tym źródłem dobrej zabawy. (z przedmowy Łukasza Orbitowskiego)
Wewnątrz świata rażonego
obłędem... normalność zachowują już tylko ludzie. Dick poddaje ich więc ciśnieniu przeraźliwej próby i w jego fantastycznym eksperymencie niefantastyczna pozostaje tylko psychologia bohaterów. Walczą oni do końca, stoicko i zajadle, z nacierającym zewsząd chaosem, którego źródła są właściwie niedocieczone... Osobliwości Dickowych światów biorą się zwłaszcza stąd, że dogłębnemu rozszczepieniu i powieleniu ulega w nich - jawa... Końcowy efekt jest zawsze taki sam: rozróżnienie między jawą a zwidem okazuje się niemożliwością. (z posłowia Stanisława Lema, do pierwszego polskiego wydania Ubika)
Zobacz pełny opis
Odpowiedzialność:
Philip K. Dick ; przełożył Michał Ronikier ; [rysunki Wojciech Siudmak].
Urodzony: 16 grudnia 1928
Zmarły: 2 marca 1982
Philip Kindred Dick jest jednym z najbardziej znaczących i szanowanych autorów gatunku science fiction. Jego wybitna twórczość miała olbrzymi znaczenie na rozwój tego gatunku, choć została doceniona dopiero po śmierci Dicka.
Pomimo licznych znajomości w środowisku pisarzy science fiction m.in. przyjaźni z Robertem Heinleinem za życia nie był szerzej znany miłośnikom tego gatunku[1]. Dopiero w latach 90. XX wieku jego twórczość – połączenie klasycznej prozy z fantastyką, rozważaniami teologicznymi w specyficznym psychodeliczno-solipsystycznym [>>] klimacie – zyskała uznanie czytelników i krytyków[potrzebne źródło].
Na poczÄ…tku drogi twórczej Dick w krÄ™gach fantastycznych uznawany byÅ‚ za pisarza zbyt ambitnego, trudnego, natomiast z krÄ™gów głównego nurtu mainstreamu odrzucany byÅ‚ natychmiast z uwagi na pisanie pod szyldem SF. Jego popularność jako pisarza odmieniÅ‚y dwie książki. Pierwsza to CzÅ‚owiek z Wysokiego Zamku The Man in the High Castle napisana w 1961 r. Za powieść tÄ™ pisarz zostaÅ‚ uhonorowany jednÄ… z dwóch najważniejszych nagród w dziedzinie literatury fantastycznej – nagrodÄ… Hugo. Druga to Czy androidy Å›niÄ… o elektrycznych owcach? Do Androids Dream of Electric Sheep? wydana w 1968 r., na podstawie której na poczÄ…tku lat osiemdziesiÄ…tych nakrÄ™cony zostaÅ‚ film Blade Runner Å?owca androidów.
Od początku twórczość Philipa K. Dicka c wała problematyka natury rzeczywistości i człowieka. W swoich książkach Dick rozważał kwestie filozoficzne: co to znaczy być człowiekiem? Do Androids Dream of Electric Sheep?, The Man in the High Castle, Confessions of a Crap Artist, czy to, co widzimy, to co, nas otacza, istnieje naprawdę, czy też jest to tylko złudzenie? Trzy stygmaty Palmera Eldritcha, Ubik; jaka jest natura wszechświata i jaki jest stosunek Boga do stworzenia? VALIS, Boża Inwazja. Rozważania Dicka na temat natury Boga i jego relacji do człowieka inspirowane były głownie teologią chrześcijańską zwłaszcza katolicką i judaizmem.
W życiu prywatnym Dick żenił się pięć razy i miał troje dzieci. Nadużywał alkoholu i narkotyków, zaś swoje uzależnienie tłumaczył tym, iż od dziecka musiał brać dużo leków i stąd wzięło się jego przyzwyczajenie do pigułek. Wiele wskazuje na to, że właśnie pod wpływem środków psychoaktywnych powstała znaczna część twórczości Dicka. Niektórzy łączą jego uzależnienie z dużym tempem pisania: w ciągu dwóch lat, w czasie największego uzależnienia, napisał 11 powieści i około 60 opowiadań w tym Trzy stygmaty Palmera Eldritcha. Okres uzależnienia stał się także prawdopodobnie inspiracją do napisania książki Przez ciemne zwierciadło A Scanner Darkly, wydanej w 1977 r., pokazującej wizję świata degradowanego zarówno przez narkotyki, jak i organizacje starające się zapobiegać zjawisku narkomanii.
Podejrzewa się, że cierpiał on na schizofrenię paranoidalną choć biografia Dicka pt. "Boże inwazje" autorstwa Lawrencea Sutina podaje iż był on po prostu "dziwakiem" i w żadnym wypadku nie był chory psychicznie, jednak miał taką opinię, dodatkowo wzmacnianą przez używanie środków psychoaktywnych lub po prostu przez nie indukowaną. Sam pisarz spekulował na ten temat. Prowokowały do tego zachowania takie jak zamykanie się w domu ze strachu, napadanie na żonę, a w szczególności osobliwe sny, wizje, które inspirowały go równocześnie do pracy twórczej m.in. przy trylogii VALIS. W pewnym czasie wierzył, że Stanisław Lem był prowokacją komunistów, za którą kryła się grupa pisarzy działających na zlecenie partii komunistycznej, by przejąć kontrolę nad opinią publiczną. Dowodem tego miała być mnogość stylów pisarskich Lema i szeroka tematyka jego dzieł, a także nietypowe, niesłowiańskie nazwisko mogące być skrótem jakiejś tajnej komórki. P.K. Dick pisał nawet w tej kwestii do FBI[2].
Dick zmarł w roku 1982 po trzech kolejnych atakach serca w szpitalu w Santa Ana w Kalifornii. Zostawił po sobie bogaty dorobek literacki i olbrzymią rzeszę wielbicieli, w niektórych kręgach jest pisarzem kultowym. Niedoceniany przez większość życia, dopiero tuż przed śmiercią osiągnął stan finansowej stabilności, jednak szeroką popularność jego utwory zdobyły dopiero po śmierci autora.