

Szepty kamieni : historie z opuszczonej Islandii
"Historie z opuszczonej Islandii "
Islandia - wyspa aktywnych wulkanów i olbrzymich lodowców, gorących źródeł i tysięcy wodospadów. Miejsce, o którym marzy wielu turystów. Obszar równy jednej trzeciej powierzchni Polski zamieszkany przez niespełna czterysta tysięcy osób.
Berenika i Piotr, autorzy bloga "IceStory", osiedlili się na Islandii, aby poznać prawdziwe życie w kraju, który kusi i zachwyca surowym pięknem, ale też wiele wymaga od swoich
mieszkańców. Poznają historię i skutki kryzysu finansowego - w 2008 roku dotknął on nie tylko Islandczyków. Penetrują wyspę w poszukiwaniu opuszczonych miejsc. Odwiedzają odizolowany Djúpavík. Kiedyś była to jedna z największych na świecie przetwórni rybnych zatrudniająca setki pracowników, dziś mieszka tam garstka ludzi.
Udają się na archipelag Vestmannaeyjar.
W 1973 roku wybuch wulkanu Eldfell niemal rozpołowił jedną z jego wysp i zmusił mieszkańców do ewakuacji.
Szepty kamieni ukazują nieznane, nieopisywane w przewodnikach oblicze Islandii. Niczego nie ujmując jej urokowi, dopowiadają niedopowiedziane.
Odpowiedzialność: | Berenika Lenard i Piotr Mikołajczak. |
Hasła: | Opuszczone domy Społeczeństwo Islandia Reportaż |
Adres wydawniczy: | Kraków : Wydawnictwo Otwarte, 2017. |
Opis fizyczny: | 229, [3] strony, [16] stron tablic : fotografie ; 21 cm. |
Forma gatunek: | Książki. Literatura faktu, eseje, publicystyka. |
Dziedzina: | Socjologia i społeczeństwo |
Zakres czasowy: | 2015-2016 r. |
Twórcy: | Mikołajczak, Piotr. Autor |
Powiązane zestawienia: | Publicystyka i reportaż polski Polacy za granicą (pamiętniki i powieści) Islandia (publicystyka, przewodniki, wydawnictwa popularne) |
Skocz do: | Inne pozycje tego autora w zbiorach biblioteki |
Dodaj recenzje, komentarz |
Sprawdź dostępność, zarezerwuj (zamów):
(kliknij w nazwę placówki - więcej informacji)
Wyp. nr 38
ul. Konarskiego Stanisława 6
Wyp. nr 114
ul. Powstańców Śląskich 17
Notka biograficzna:

Lenard, Berenika
Współzałożycielka strony Icestory.pl oraz współautorka reportażu "Szepty kamieni. Historie z opuszczonej Islandii". Pochodzi z Beskidu Niskiego. W 2015 roku nominowana do nagrody głównej na Międzynarodowym Festiwalu Opowiadania, jej tekst został opublikowany w antologii "Obiecaj". Zawodowo związana z islandzką branżą turystyczną. Mieszka w Reykjaviku.
Źródło: https://lubimyczytac.pl/autor/116732/berenika-lenard