Biblioteka Publiczna

w Dzielnicy BEMOWO m.st. Warszawy

book
book

Łemkowszczyzna nieutracona. 3

Autor: Kryciński, Stanisław

   Notka biograficzna  



Opisano tu najdramatyczniejszy okres jej historii, który zaważył na łemkowskim "być, albo nie być". Kampania wrześniowa 1939 r. i operacja dukielsko-preszowska były tylko przerażającą uwerturą do wydarzeń mających nastąpić w latach 1945-1947, a więc przymusowych wysiedleń na Ukrainę sowiecką i akcji "Wisła", podczas której niemal wszystkich Łemków wywieziono na tzw. Ziemie Odzyskane,

przypinając im etykietkę "ukraińskich bandytów". Czasy PRL-u to okres inwigilacji, życia w strachu i niemożności działalności społecznej czy politycznej. Dopiero po 1990 r. zaczęły powstawać łemkowskie organizacje podtrzymujące odrębność tej mniejszości etnicznej, a można również powiedzieć, że narodu. Łemkowie mają swoich przedstawicieli w świecie kultury i nauki, a podczas spisu powszechnego w 2011 r. narodowość łemkowską zadeklarowało 10 531 osób. Mniej więcej tyle samo Łemków podało narodowość ukraińską.

Umieszczone na okładce zdjęcie, łemkowskiego pogrzebu z czasów II wojny światowej, ma głęboko symboliczną wymowę. Wydarzenia lat 1944-1989 wskazywały na to, że Łemkowszczyznę czeka nieuchronna zagłada. Po 1990 r. rozpoczął się jednak renesans łemkowskiej świadomości i choć tych którzy mienią się Łemkami jest tak niewielu, to jednak coraz żywsza jest nadzieja, że fenomen Łemkowszczyzny nie zostanie utracony, lecz żyć będzie jeszcze długie lata.

Zobacz pełny opis
Odpowiedzialność:Stanisław Kryciński.
Hasła:Łemkowie
Łemkowszczyzna (region etnograficzny)
Opracowanie
Adres wydawniczy:Rzeszów : Libra PL , 2018.
Wydanie:Wydanie I.
Opis fizyczny:277, [3] strony : ilustracje ; 23 cm.
Uwagi:Oznaczenie tomu w postaci gwiazdki na grzbiecie książki, t. 1: Łemkowszczyzna: po obu stronach Karpat, t. 2: Łemkowszczyzna: czas wojny i pokoju. Bibliografia na stronach 276-277.
Forma gatunek:Książki. Publikacje popularnonaukowe.
Dziedzina:Etnologia i antropologia kulturowa
Historia
Zakres czasowy:1939-2017 r.
Powstanie dzieła:2018 r.
Skocz do:Inne pozycje tego autora w zbiorach biblioteki
Dodaj recenzje, komentarz

Sprawdź dostępność, zarezerwuj (zamów):

(kliknij w nazwę placówki - więcej informacji)

Wyp. nr 113
ul. Powstańców Śląskich 108a

Sygnatura: 39
Numer inw.: 48623
Dostępność: można wypożyczyć na 30 dni

schowekzlecenie

Wyp. nr 119
ul. Gen. T. Pełczyńskiego 28c

Sygnatura: 39
Numer inw.: 30819
Dostępność: można wypożyczyć na 30 dni

schowekzlecenie


Notka biograficzna:

book

Kryciński, Stanisław

Stanisław Kryciński ur.1954 inżynier chemik, z zamiłowania historyk, krajoznawca, autor popularnych przewodników turystycznych, opracowań krajoznawczych oraz licznych artykułów. Członek honorowy Studenckiego Koła Przewodników Beskidzkich w Warszawie i Towarzystwa Karpackiego W latach 1983-1999 działał w Społecznej Komisji Opieki nad Zabytkami Sztuki Cerkiewnej przy Towarzystwie Opieki nad Zabytkami. Właściciel "Wydawnictwa Stanisław Kryciński", wydającego książki z zakresu krajoznawstwa, turystyki, historii i etnografii. Działając w Społecznej Komisji Opieki nad Zabytkami [>>]




Inne pozycje tego autora w zbiorach biblioteki:

bookbookbookbookbook


Dodaj komentarz do pozycji:

Swoją opinię można wyrazić po uprzednim zalogowaniu.