Biblioteka Publiczna

w Dzielnicy BEMOWO m.st. Warszawy

book
bookbook

Tak będzie prościej

Autor: Semczuk, Przemysław

   Notka biograficzna  



W 1993 roku zabójstwo przewodnika sudeckiego Tadeusza Stecia jest sensacją. Cała Jelenia Góra plotkuje o skarbach, które zgromadził, i o przyjaźni z zamordowanym byłym premierem Piotrem Jaroszewiczem. Dla policji kluczem do sprawy jest jednak homoseksualizm ofiary.
Tymczasem dochodzi do kolejnych zagadkowych morderstw, a śledztwo prowadzi w góry, do karkonoskich schronisk i tropem przemytników na przejścia graniczne.
Czy w grę wchodzi

przemyt, a może powiązania z Jaroszewiczem, tajne archiwa i złoto, które Niemcy wywieźli z Wrocławia w ostatnich dniach wojny?
Gdy podejrzanego udaje się w końcu namierzyć w środowisku homoseksualistów, wtedy okazuje się, że.

Osnuta na faktach powieść doskonale ukazuje też społeczną rzeczywistość czasów przemiany ustrojowej, kiedy to milicja z dnia na dzień stała się policją, dawni funkcjonariusze służb bezpieczeństwa nadal mieli wiele do powiedzenia, a zwykli ludzie starali się znaleźć swoje miejsce w nowym systemie.

Zobacz pełny opis
Odpowiedzialność:Przemysław Semczuk.
Hasła:Steć, Tadeusz (1925-1993)
Geje
Zabójstwo
Karkonosze (góry)
Jelenia Góra (woj. dolnośląskie)
Powieść
Kryminał
Literatura polska
Adres wydawniczy:Poznań : Dom Wydawniczy Rebis, 2018.
Opis fizyczny:425, [1] strona ; 20 cm.
Forma gatunek:Książki. Proza.
Zakres czasowy:1992-1993 r.
Powstanie dzieła:2018 r.
Powiązane zestawienia:Powieść i opowiadanie kryminalne
LGBTQ+ w literaturze
Skocz do:Inne pozycje tego autora w zbiorach biblioteki
Dodaj recenzje, komentarz

Sprawdź dostępność, zarezerwuj (zamów):

(kliknij w nazwę placówki - więcej informacji)

Wyp. nr 119
ul. Gen. T. Pełczyńskiego 28c

Sygnatura: 821-3 pol.
Numer inw.: 31010
Dostępność: można wypożyczyć na 30 dni

schowekzlecenie

Wyp. nr 142
ul. Powstańców Śląskich 126
(I piętro)

Sygnatura: 821-3 pol.
Numer inw.: 4131
Dostępność: można wypożyczyć na 30 dni

schowekzlecenie


Notka biograficzna:

book

Semczuk, Przemysław

dziennikarz, publicysta, autor literatury faktu. Specjalizuje się w tematyce kryminalnej i historii Polski okresu PRL. Jego teksty można przeczytać w tygodnikach Newsweek, Wprost, Gość Niedzielny; miesięcznikach Focus Historia, Wysokie Obcasy Extra czy Playboyu. W radiu RMF Classic prowadził autorską audycję „Zbrodnie ekranowe”. Autor reportaży historycznych „Czarna Wołga, kryminalna historia PRL”, „Wampir z Zagłębia” nagrodzona Kryształową Kartą Polskiego Reportażu podczas Festiwalu Reportażu w Lublinie, „Kryptonim Frankenstein” Nagroda Publiczności Festiwalu [>>]




Inne pozycje tego autora w zbiorach biblioteki:

bookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbook



Nowości z działu Kryminalna:

bookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbook

Komentarze (1)
biegajacybibl.
avatar

Posty: 156

Wysłany: 2020-06-11 11:48:38

Jelenia Góra, Karpacz, Śnieżka, Jakuszyce... To miejsca bardzo dobrze mi znane, ponieważ jestem zapalonym turystą, często odwiedzającym Dolny Śląsk i nasze wspaniałe Sudety. Dlatego też nie mogłem przejść obojętnie obok kryminału, który na okładce ma słynną budowlę z najwyższego szczytu Karkonoszy jak i całych Sudetów. Tak! To obserwatorium meteorologiczne w kształcie kosmicznych talerzy na Śnieżce! A gdy powieść osnuta jest wokół postaci przewodnika sudeckiego Tadeusza Stecia, który został zamordowany z 11 na 12 stycznia 1993 roku w niewyjaśnionych okolicznościach, to jeszcze bardziej wciągnęła mnie ta historia.

Autor powieści kryminalnej, Przemysław Semczuk, jest dziennikarzem i publicystą piszącym na łamach Newsweeka, Wprost i Fokusa Historii. Jest autorem takich pozycji jak: Zatajone katastrofy PRL czy Maluch. Biografia. To pierwsza powieść, jaką przeczytałem i muszę przyznać, że po kolejne sięgnę zdecydowanie.

Wróćmy do "Tak będzie prościej" i do kanwy, na jakiej oparł Semczuk powieść. Powieści, która przenosi nas na Dolny Śląsk do Jeleniej Góry na początek lat. 90, a dokładniej do stycznia 1993 roku. To początki wolnej Polski, zmiany transformacji ustrojowej. Kim był Tadeusz Steć? Jak już wspomniałem był przewodnikiem sudeckim, który był znaną osobistością w kręgach przewodników górskich, członkiem innych organizacji społecznych. Był także autorem książek i wielu artykułów poświęconych Sudetom Zachodnim. Wielokrotnie odznaczany za swoje zasługi. W nocy z 11 na 12 stycznia zamordowany we własnym domu w Jeleniej Górze. Do tej pory policja nie znalazła sprawcy/ów. Jakie były motywy zbrodni. Mówi się, że zamordowany przyjaźnił się premierem Piotrem Jarosiewiczem, kluczowe mogło być to, że Steć był homoseksualistą.

Sprawa morderstwa odbija się szerokim echem nie tylko wśród lokalnych mieszkańców. Do sprawy wyjaśnienia zabójstwa, bo wszystko na to wskazuje, zostaje wyznaczony komisarz Paweł Ciszewski. Od początku nie może złapać punktu zaczepienia. Ludzie nie chcą zbytnio współpracować, bo Steć był człowiek-legendą, i nikt nie chciał głośno mówić o jego życiu prywatnym. Jak to w powieściach kryminalnych bywa, Ciszewski wreszcie trafia na trop, ponieważ dowiaduje się o tym, że człowiek, który został zamordowany, był homoseksualistą, sprowadzającym do domu licznych partnerów i nie zawsze pełnoletnich. Wychodzi też plotka znajomości przewodnika z komunistycznym premierem Jaroszewiczem. Kolejny trop to przemytnictwo związane z karkonoską granicą z Czechami, a jeszcze przed 89. rokiem Cz słowacją. Są kolejne ciała i sprawa staje się coraz bardziej zagmatwana.

Autor odważnie wkracza w środowisko homoseksualne i przedstawia jego strony. Prócz tego są tu wątki polityczne, a także przemytnicze związane ze światem przestępczym początku wolnej Polski. Ale też przepiękne góry, znane miejsca na mapie Karkonoszy, które warto odwiedzić.


Dodaj komentarz do pozycji:

Swoją opinię można wyrazić po uprzednim zalogowaniu.