Biblioteka Publiczna

w Dzielnicy BEMOWO m.st. Warszawy

book
book

Polscy himalaiści : pierwsza polska wyprawa w Himalaje

"Pierwsza polska wyprawa w Himalaje "

Autor: Jaroń, Dariusz

   Notka biograficzna  



Tuż przed wybuchem II wojny światowej grupa polskich wspinaczy dokonała jednego z najbardziej spektakularnych wyczynów.

2 lipca 1939 roku na szczycie Nanda Devi East stanęli Jakub Bujak i Janusz Klarner, pisząc efektowną kartę w dziejach nie tylko polskiego himalaizmu. Radość w obozie nie trwała długo. Dwa tygodnie później potężna lawina pogrzebała żywcem pozostałych członków wyprawy,

Stefana Bernadzikiewicza i ojca polskiego himalaizmu Adama Karpińskiego.

Pogrążeni w żałobie koledzy ruszyli w drogę powrotną. Na statku do Europy usłyszeli o niemieckiej agresji na Polskę. Janusz Klarner trafił na front, a następnie w szeregi AK, a Jakub Bujak w filmowym stylu przedostał się do Wielkiej Brytanii, gdzie pracował nad tajnymi projektami zbrojeniówki.
Kiedy wydawało się, że los okaże się dla nich łaskawy i pierwsi polscy himalaiści ułożą sobie życie w powojennych realiach, obaj w tajemniczych okolicznościach przepadli bez śladu. Tak jakby w pogłoskach o klątwie dotykającej zdobywców Nanda Devi kryło się ziarno prawdy.

To pierwsza tak kompleksowa publikacja o początkach naszego himalaizmu. Autor dotarł do archiwów, listów, dokumentów, wspomnień, relacji świadków i bliskich, żeby zrekonstruować drogę Polaków w najwyższe góry świata i ich dalsze losy.

Zobacz pełny opis
Odpowiedzialność:Dariusz Jaroń.
Hasła:Karpiński, Adam (1897-1939)
Bujak, Jakub (1905-1945)
Bernadzikiewicz, Stefan (1907-1939)
Klarner, Janusz (1910-1949)
Alpiniści
Alpinizm
Himalaje (góry)
Polska
Nanda Dewi (Indie, góra)
Biografia
Literatura polska
Adres wydawniczy:Warszawa : Wydawnictwo Marginesy, 2019.
Opis fizyczny:317, [3] strony : ilustracje ; 21 cm.
Uwagi:Bibliografia, netografia na stronach 317-[318].
Forma gatunek:Książki. Literatura faktu, eseje, publicystyka.
Dziedzina:Historia
Kultura fizyczna i sport
Zakres czasowy:1935-1945 r.
Powstanie dzieła:2019 r.
Powiązane zestawienia:Biografie i pamiętniki alpinistów, relacje z wypraw
Biografie i pamiętniki
Skocz do:Inne pozycje tego autora w zbiorach biblioteki
Dodaj recenzje, komentarz

Sprawdź dostępność, zarezerwuj (zamów):

(kliknij w nazwę placówki - więcej informacji)

Wyp. nr 38
ul. Konarskiego Stanisława 6

Sygnatura: 796
Numer inw.: 72876
Dostępność: można wypożyczyć na 30 dni

schowekzamów

Wyp. nr 142
ul. Powstańców Śląskich 126
(I piętro)

Sygnatura: 796.52
Numer inw.: 72
Dostępność: można wypożyczyć na 30 dni

schowekzamów

Wyp. nr 143
ul. Sternicza 98

Sygnatura: 796.52
Numer inw.: 69
Dostępność: można wypożyczyć na 30 dni

schowekzamów


Notka biograficzna:

book

Jaroń, Dariusz

ur. 1985 -dziennikarz, tłumacz, absolwent ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Z mediami związany od kilkunastu lat, głównie z krakowską redakcją „Gazety Wyborczej” oraz Interią. Autor m.in. reportażu Wierni skale. Historia ściśle tajna, uhonorowanego nagrodą Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich im. Kazimierza Wierzyńskiego za publikację o tematyce sportowej, a także wywiadu z Lechem Janerką, nominowanego do Nagrody Dziennikarzy Małopolski. Po godzinach mąż, tata, fanatyk Tatr, hard rocka i włoskiej kuchni.

Źródło: https://lubimyczytac.pl/autor/174447/dariusz-jaron




Inne pozycje tego autora w zbiorach biblioteki:

bookbookbook

Komentarze (1)
biegajacybibl.
avatar

Posty: 156

Wysłany: 2019-08-21 19:16:20

Z ogromnym zainteresowaniem przeczytałem książkę Dariusza Jaronia pt. Polscy himalaiści - pierwsza polska wyprawa w Himalaje. O ile o naszych wybitnych wybitnych himalaistach Jerzy Kukuczka, Andrzej Zawada, Krzysztof Wielicki, wspaniała Wandzia Rutkiewicz, czy Anna Barańska przeczytałem już wiele książek, tak o pierwszej polskiej wyprawie nie wiedziałem zbyt wiele, liznąłem coś niecoś, ale brakowało mi właśnie pozycji, która zobrazowałaby dokładnie pionierskie wyczyny Polaków w Himalajach.
Czy mówią Wam coś nazwiska Jakub Bujak, Janusz Klarner, Stefan Bernardzikiewicz, Adam Karpiński? To pierwsi Polacy, którzy zdobyli pozwolenia na eksplorację gór wysokich. To pierwszych dwóch stanęło na szczycie Nanda Devi East, szczyt mierzący 7434 m n.p.m. Było to tuż przed wybuchem II wojny światowej.
Niestety dalsza eksploracja w terenie przyniosła katastrofę. Dwójka himalaistów zginęła pod lawiną. Gdy wracali do kraju, po trosze w glorii chwały, po trosze załamani tragiczną śmiercią kolegów, Bujak i Klarner dowiedzieli się o wybuchu wojny. Jak potoczyły się ich losy? Warto przeczytać dalsze rozdziały książki, które dotyczą polskich himalaistów. Naprawdę warto pochylić się na ich losem i na tym, co ich spotkało.
Polecam wszystkim fanom lubiącym tematykę górską, ale także tym, którzy chcą się zapoznać się z cząstką naszej historii, historii II wojny światowej.
Książka dostępna jest w Punkcie Bibliotecznym Spotykalnia - Biblioteka Sąsiedzka przy Powstańców Śląskich 126, Galeria Bemowo, 1 piętro przy kasach Carrefoura oraz w Wyp. nr 38 przy Konarskiego 6.


Dodaj komentarz do pozycji:

Swoją opinię można wyrazić po uprzednim zalogowaniu.