Biblioteka Publiczna

w Dzielnicy BEMOWO m.st. Warszawy

book
book

Najwybitniejsze szczyty Polski

Autor: Jagiełło, Jakub.




Prezentujemy Państwu pierwszy przewodnik po najwybitniejszych szczytach Polski. Pomysł na jego realizację wziął się stąd, że skoro mamy już przewodnik po dobrze rozpoznawalnych najwyższych górach Polski, to może wypadałoby docenić te, które najwyższe nie są, ale wybitne - z całą pewnością. A należą do nich choćby 9. i 10. w naszym zestawieniu Luboń Wielki i Wielka Rawka. Czasami

zdarza się bowiem, że to właśnie nie najwyższy szczyt, ale ten najbardziej oddalony od reszty, jest najwybitniejszy w danym paśmie. I, o ile najwyższe szczyty pasm czasem nie są pięknymi górami, o tyle trudno to powiedzieć o zwalistych, odosobnionych wybitnych wierzchołkach. W przewodniku zawarliśmy aż 50 najwybitniejszych szczytów w Polsce. Do każdego opisu dodaliśmy ciekawostki historyczne oraz trasy dojściowe. Na końcu prezentujemy też listę znanych, aczkolwiek w ogóle niewybitnych szczytów.

Czy wiesz, że?
Najwybitniejszym szczytem polskich Tatr jest... Kominiarski Wierch (1829 m n.p.m.). I znajduje się on dopiero na 25. miejscu naszego zestawienia.

Zobacz pełny opis
Odpowiedzialność:Jakub Jagiełło, Bartłomiej Grzegorz Sala.
Hasła:Góry
Polska
Przewodnik turystyczny
Adres wydawniczy:Warszawa : Wydawnictwo CM, 2019.
Wydanie:Wydanie I.
Opis fizyczny:184, [2] strony : fotografie, mapy ; 21 cm.
Forma gatunek:Książki. Poradniki i przewodniki.
Dziedzina:Podróże i turystyka
Powstanie dzieła:2019 r.
Twórcy:Sala, Bartłomiej Grzegorz. Autor

Powiązane zestawienia:Literatura podróżnicza (podróże po Polsce)
Paszport : podróżuj razem z Biblioteką
Skocz do:Inne pozycje tego autora w zbiorach biblioteki
Dodaj recenzje, komentarz

Sprawdź dostępność, zarezerwuj (zamów):

(kliknij w nazwę placówki - więcej informacji)

Wyp. nr 142
ul. Powstańców Śląskich 126
(I piętro)

Sygnatura: 913(438)
Numer inw.: 2516
Dostępność: można wypożyczyć na 30 dni

schowekzlecenie


Inne pozycje tego autora w zbiorach biblioteki:

bookbookbookbook

Komentarze (1)
biegajacybibl.
avatar

Posty: 156

Wysłany: 2019-08-21 19:56:51

Najwybitniejsze czyli jakie? Te najbardziej popularne, najpiękniejsze, najczęściej odwiedzane przez turystów? Autorzy przewodnika, Jakub Jagiełło i Bartłomiej Sala, przedstawiają szczyty najwybitniejsze, czyli te, które charakteryzują się minimalną deniwelacją względną. A cóż to jest? Chciałoby się od razu zadać pytanie. MDW w skrócie lub wybitność szczytu to liczba, która określa na ile dany szczyt wyróżnia się ze swojego otoczenia. A dokładnie wybitność definiuje się jako różnicę wysokości między danym szczytem i warstwicą o najniższej wartości go okalającą, która nie obejmuje żadnego wyższego szczytu. Wartość tej warstwicy określa wysokość przełęczy zwanej kluczową, oddzielającej dany szczyt od wyższego, kolejnego szczytu na grzbiecie wododziale. Spośród przełęczy oddzielających dany szczyt od wyższych sąsiadów przełęczą kluczową jest przełęcz najwyższa. Wybitność szczytu to inaczej jego wysokość względna nad przełęczą kluczową.Tak mówi definicja...
Dlatego też wracamy do przewodnika, w którym znajdziemy informacje na temat 50 polskich szczytów, które są najbardziej wybitne. Na które można wejść i jakimi szlakami, co mówią legendy i podania o niektórych z nich, co wydarzyło się na przestrzeni czasu na nich lub w pobliżu, o jakiej porze roku najlepiej zdobyć szczyt.
I tak najbardziej wybitnym polskim szczytem jest....?
ŚNIEŻKA!!! Wysoka na 1603 m n.p.m. z wybitnością 1292 m. Na 50 miejscu zaś... TRZY KORONY 982 m n.p.m. z wybitnością 299 m.
Listę szczytów można znaleźć tutaj > https://pl.wikipedia.org//Lista_najwybitniejszych_szczyt%C , ale zdecydowanie lepiej zajrzeć do przewodnika, w którym znajdziemy też ciekawe zdjęcia. A Wy ile takich szczytów macie na swoim koncie?
Jedyny minus to... literówki...
Pozycję można znaleźć w: Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Bemowo m.st. Warszawy Spotykalnia - Biblioteka Sąsiedzka - Punkt Biblioteczny 142 w Galeria Bemowo na I piętrze za kasami Carrefoura.


Dodaj komentarz do pozycji:

Swoją opinię można wyrazić po uprzednim zalogowaniu.