Biblioteka Publiczna

w Dzielnicy BEMOWO m.st. Warszawy

book
book

Wyścig : autobiografia

Autor: Szurkowski, Ryszard




Wygrywał wiele ważnych wyścigów. Ten najważniejszy rozpoczął się właśnie teraz.

Wypadek: uderzenie twarzą w asfalt. Połamane wszystkie kości twarzy, uszkodzony rdzeń, połamane kręgi, paraliż wszystkich kończyn. Operacja - pierwsza, druga, trzecia. Wszystko to działo się w mgnieniu oka. Rehabilitacja i powrót do sprawności zajmą nie miesiące, a lata.

Ryszard

Szurkowski był jednym z największych sportowców PRL-u. Setki tysięcy Polaków stawały na trasie Wyścigu Pokoju, by zobaczyć mistrza. Tłumy gromadziły się przed telewizorami, by oglądać jego triumfy, a rywalizacja ze Stanisławem Szozdą i innymi kolarzami rozpalała umysły młodych chłopców, do późna grających w kapsle na każdym podwórku.

Po dramatycznym wypadku z czerwca 2018 roku król szos stanął przed największym wyzwaniem w swoim życiu. W tej autobiografii opowiada o okolicznościach wypadku i żmudnej walce o powrót do zdrowia, a gwiazdy sportu wspominają jego wielką karierę. Wszystko po to, by pomóc mistrzowi zwyciężyć raz jeszcze - w najważniejszym z jego wyścigów.

Zobacz pełny opis
Odpowiedzialność:Ryszard Szurkowski ; spisali Krzysztof Wyrzykowski i Kamil Wolnicki.
Hasła:Szurkowski, Ryszard (1946-2021)
Kolarstwo
Kolarze
Wypadki w sporcie
Zawody sportowe
Pamiętniki i wspomnienia
Literatura polska
Adres wydawniczy:Kraków : Wydawnictwo SQN, 2019.
Opis fizyczny:379, [1] strona : fotografie, faksymilia ; 21 cm.
Forma gatunek:Książki. Literatura faktu, eseje, publicystyka.
Dziedzina:Historia
Kultura fizyczna i sport
Zakres czasowy:1962-2018 r.
Powstanie dzieła:2019 r.
Twórcy:Wolnicki, Kamil. Opracowanie

Wyrzykowski, Krzysztof. (1944- ). Opracowanie

Powiązane zestawienia:Biografie i pamiętniki sportowców
Skocz do:Dodaj recenzje, komentarz

Sprawdź dostępność, zarezerwuj (zamów):

(kliknij w nazwę placówki - więcej informacji)

Wyp. nr 113
ul. Powstańców Śląskich 108a

Sygnatura: 796
Numer inw.: 51328
Dostępność: można wypożyczyć na 30 dni

schowekzamów

Wyp. nr 142
ul. Powstańców Śląskich 126
(I piętro)

Sygnatura: 796
Numer inw.: 3146
Dostępność: można wypożyczyć na 30 dni

schowekzamów

Magazyn
BP Bemowo

Sygnatura: MAGAZYN: 5037
Numer inw.: 5037
Dostępność: można wypożyczyć na 30 dni

schowek
Komentarze (1)
biegajacybibl.
avatar

Posty: 156

Wysłany: 2020-06-11 11:53:13

No właśnie. Kto pamięta Wyścig Pokoju? Kto jest w stanie zanucić melodię, która towarzyszyła wielu Polakom, gdy w radio i tv słuchano i oglądano relację z tego największego wyścigu na terenie Polski, Cz słowacji i Niemieckiej Republiki Demokratycznej a także ZSRR, czy Austrii? Kto przypomni sobie choć trzy polskie nazwiska, wielkich mistrzów, którzy wygrywali ten wyścig? Będzie ciężko.

Nie było mi dane podziwiać sukcesów Ryszarda Szurkowskiego. Za to mogłem przeczytać znakomitą autobiografię, spisaną przez Krzysztofa Wyrzykowskiego i Kamila Wolnickiego. O ile pamiętam z lat. 80 takie nazwisko jak Lech Piasecki, który raz wygrał Wyścig Pokoju, to bohater książki ostatni raz wygrywał tą imprezę... 9 miesięcy przed moim narodzeniem w 1975 roku.

Znakomity kolarz, dwukrotny srebrny medalista olimpijski w jeździe drużynowej na czas, trzykrotny złoty medalista Mistrzostw Świata dwa razy drużynowo, a raz indywidualnie, zaczynał swoją przygodę z rowerem... w maju! Tak, tak! Dla niego inspiracją do trenowania kolarstwa był właśnie Wyścig Pokoju. Słuchał w radio jak zwyciężali inni wielcy polscy kolarze jak Stanisław Królak. Od małego jeździł rowerem "... mając sześć lat, uczyłem się jeździć na starej, wysłużonej, poniemieckiej damce". Do szkoły również trasę pokonywał na jednośladzie. W ten sposób zaczęła się wielka kariera Szurkowskiego, choć tak naprawdę do klubu sportowego dostał się w wieku, gdy był w trakcie służby wojskowej. Pierwszym poważnym sukcesem było Mistrzostwo Polski w... kolarstwie przełajowym.

W książce Szurkowski skupił się także na swoim wypadku jakiego doznał w czerwcu 2018 roku podczas jednego z wyścigów w Niemczech. Długo utrzymywano w tajemnicy, że jeden z najlepszych polskich kolarzy był bliski śmierci. Uderzył głową w asfalt, połamał praktycznie wszystkie kości twarzy, uszkodził rdzeń i kilka kręgów, sparaliżowane miał ręce i nogi. Podjął jednak ostatnią walkę, już nie na szosach, ale na powrót do sprawności.

Pragnę dodać, że kupując autobiografię kolarza, wspieramy go w jego walce o powrót do zdrowia. Można też dokonywać wpłat na konto fundacji Lions Club.


Dodaj komentarz do pozycji:

Swoją opinię można wyrazić po uprzednim zalogowaniu.