Biblioteka Publiczna

w Dzielnicy BEMOWO m.st. Warszawy

book
book

Dzienniki. T. 1, 1953-1982

Autor: Woroszylski, Wiktor

   Notka biograficzna  



Ten dziennik to dla powojennej historii Polski świadectwo znaczące. Jego autor przeszedł drogę charakterystyczną dla wielu polskich intelektualistów w drugiej połowie XX wieku: od uwikłania w komunizm do czynnego sprzeciwu wobec niego. Był nie tylko świadkiem, ale i uczestnikiem wielu kluczowych dla powojennej historii zdarzeń, także wpływając na ich przebieg.

Jest to kronika środowiska nonkonformistycznego,

spisywana również w czasach, gdy samo prowadzenie takich zapisów wymagało niemałej odwagi, a zarazem - wyrazisty portret tego środowiska, wzmacnianego wewnętrznie przez przyjaźń i wzajemną lojalność i stającego się ponadczasowym przykładem wolności.

Tłumy, zwolnieni z kryminału, całe środowisko, nie sposób wyliczyć, chyba ponad setka osób, ścisk, rozmowy o tym, co się stało, znów euforia. Ja - że nie starczyło mi wyobraźni na to, co zaszło, że całą "robotę" KOR-u etc. przez ostatnie lata traktowałem raczej na zasadzie zbawiania własnych dusz, no i tworzenia jakichś wysepek wolności wewnętrznej, ale perspektyw zwycięstwa społecznego na taką skalę nie brałem pod uwagę.
[1 września 1980]

Parę słów o sobie. Miałem niespełna 18 lat, kiedy wstąpiłem do PPR. Nie przez strach, nie przekupstwo, nie zaangażowanie przez tajną służbę radziecką, także nie skłonność do ugody. Pewna wizja z punktami odniesienia niechybnie błędnymi, jakoś tam uwarunkowanymi przez historię, doświadczenie osobiste i różne rzeczy, o których nie teraz. Dawno od tego odszedłem i myślę, że ostatnie ponad ćwierć wieku życia zwalnia mnie od ponawiania wyznań ekspiacyjnych [.]. Ale chcę powiedzieć, że do siebie dawnego, tamtego, nie odczuwam nienawiści ani pogardy, najwyżej pewien ironiczny dystans, pewną potrzebę dyskusji, niezgody. Co było, to było. Człowiek nie jest kimś do łatwego etykietowania.
[4 marca 1982]

Zobacz pełny opis
Odpowiedzialność:Wiktor Woroszylski ; [opracowanie redakcyjne Agnieszka Dębska ; współpraca redakcyjna Katarzyna Bizacka ; wybór Agnieszka Dębska ; opracowanie przypisów Konrad Rokicki, Bartosz Kaliski, Agnieszka Dębska].
Seria:Świadectwa. Polska XX Wiek
Hasła:Woroszylski, Wiktor (1927-1996)
Pisarze polscy
Dzienniki
Literatura polska
Adres wydawniczy:Warszawa : Ośrodek Karta, 2017.
Opis fizyczny:750, [2] strony, [40] stron tablic : fotografie ; 24 cm.
Uwagi:Indeksy.
Forma gatunek:Książki. Literatura faktu, eseje, publicystyka.
Dziedzina:Historia
Literaturoznawstwo
Zakres czasowy:1953-1982 r.
Powstanie dzieła:2017 r.
Twórcy:Bizacka, Katarzyna. Opracowanie

Dębska, Agnieszka. (1974- ). Przypisy

Kaliski, Bartosz. (1977- ). Przypisy

Rokicki, Konrad. (1976- ). Przypisy
Redakcja
Wybór

Powiązane zestawienia:Biografie i pamiętniki pisarzy polskich
Skocz do:Inne pozycje tego autora w zbiorach biblioteki
Dodaj recenzje, komentarz

Sprawdź dostępność, zarezerwuj (zamów):

(kliknij w nazwę placówki - więcej informacji)

Magazyn
BP Bemowo

Sygnatura: MAGAZYN: 4861
Numer inw.: 4861
Dostępność: można wypożyczyć na 30 dni

schowek


Notka biograficzna:

book

Woroszylski, Wiktor

Urodzony: 8 czerwca 1927 Zmarły: 13 września 1996 Polski poeta, prozaik, tłumacz i recenzent filmowy. Repatriowany w 1945 do ?odzi, zaczął studia, początkowo medycynę, ostatecznie polonistykę na Uniwersytecie ?ódzkim. Zaczynał jako autor poezji publicystyczno-agitacyjnej, będąc czołową postacią tzw. „pryszczatych”.

Źródło: https://lubimyczytac.pl/autor/30793/wiktor-woroszylski




Inne pozycje tego autora w zbiorach biblioteki:

bookbookbookbookbookbookbookbook


Dodaj komentarz do pozycji:

Swoją opinię można wyrazić po uprzednim zalogowaniu.