Biblioteka Publiczna

w Dzielnicy BEMOWO m.st. Warszawy

book
book

Trzy bieguny

Autor: Hamera, Julia

   Notka biograficzna  



Po siedmiu i pół godzinie wspinaczki stoimy na szczycie. Padamy sobie w ramiona i siadamy. Nie od razu łączymy się z bazą, przez moment trzymamy kolegów w napięciu.
[fragment książki].

Takiego duetu jeszcze nie było. Himalaista, pierwszy zimowy zdobywca Everestu, i ekstremalny polarnik w jednej książce opowiadają o przygodach na granicy życia i śmierci, ryzyku, adrenalinie i o wyczynach,

których nikt już nie powtórzy.

Leszek Cichy to jeden z pierwszych polskich wspinaczy. Brał udział w najważniejszych i pionierskich wyprawach, był świadkiem i uczestnikiem podboju szczytów w złotej erze polskiego himalaizmu. W 1980 roku razem z Krzysztofem Wielickim jako pierwsi ludzie stanęli zimą na najwyższym szczycie świata - Mount Evereście.

Marek Kamiński - podróżnik, zdobywca, eksplorator, rekordzista Księgi Guinnessa. Samotnie osiągnął biegun południowy. Jako pierwszy człowiek dotarł na dwa bieguny w ciągu jednego roku. W 2004 roku wspólnie z Jaśkiem Melą pokonał pieszo drogę na obydwa bieguny. W książce wspomina niezwykłe wyprawy, trudną młodość, moment, w którym podjął decyzję, by zostać podróżnikiem.

Szli tam, gdzie nikt inny wcześniej nie był.
Niezwykła opowieść polskich zdobywców.

Zobacz pełny opis
Odpowiedzialność:Julia Hamera, Leszek Cichy, Marek Kamiński.
Hasła:Cichy, Leszek (1951- )
Kamiński, Marek (1964- )
Alpiniści
Podróżnicy
Ryzyko
Sens życia
Strefy polarne
Himalaje (góry)
Pamiętniki i wspomnienia
Literatura polska
Adres wydawniczy:Kraków : Wydawnictwo Znak, 2019.
Wydanie:Wydanie I.
Opis fizyczny:351, [14] stron : ilustracje ; 22 cm.
Uwagi:Na okładce: Opowieść pierwszego zimowego zdobywcy Everestu i legendarnego zdobywcy biegunów Ziemi.
Forma gatunek:Książki. Literatura faktu, eseje, publicystyka.
Dziedzina:Kultura fizyczna i sport
Historia
Zakres czasowy:1997-2015 r.
Powstanie dzieła:2019 r.
Twórcy:Cichy, Leszek. (1951- ) Autor

Kamiński, Marek. (1964- ). Autor

Powiązane zestawienia:Biografie i pamiętniki alpinistów, relacje z wypraw
Literatura podróżnicza
Skocz do:Dodaj recenzje, komentarz

Sprawdź dostępność, zarezerwuj (zamów):

(kliknij w nazwę placówki - więcej informacji)

Wyp. nr 142
ul. Powstańców Śląskich 126
(I piętro)

Sygnatura: 796.52
Numer inw.: 3675
Dostępność: można wypożyczyć na 30 dni

schowekzlecenie


Notka biograficzna:

book

Hamera, Julia

Julia Hamera ur. 1982 – warszawianka po matce, krakowianka po ojcu. Absolwentka stosunków międzynarodowych w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Od 2009 roku związana zawodowo z Telewizją Polsat.

Źródło: https://czarne.com.pl/katalog/autorzy/julia-hamera


Komentarze (1)
biegajacybibl.
avatar

Posty: 156

Wysłany: 2020-06-11 11:38:32

Zawsze wydawało mi się, że mamy dwa bieguny Ziemi. Przyznaję się, że nie wiedziałem, że najwyższa góra świata - Mount Everest Czomolungma mierzący 8848 m n.p.m., a wedle innych źródeł 8844 tak wymierzyli Chińczycy, 8850 Amerykanie to trzeci biegun naszej Ziemi. Symboliczny bo symboliczny, ale uważany za biegun. Dlatego też nie mogłem pominąć książki napisanej przez Julię Hamerę, pasjonatkę literatury faktu, pt.: Trzy bieguny.

Bohaterami Trzech biegunów jest sławny polarnik, Marek Kamiński, który jako pierwszy człowiek w jednym roku bez pomocy z zewnątrz dotarł do obu biegunów - północnego i południowego oraz Leszek Cichy, himalaista, który jako pierwszy człowiek na Ziemi wraz z Krzysztofem Wielickim stanęli zimą jako pierwsi na najwyższej górze świata.

W swej książce warszawianka, przedstawiła sylwetki obu ważnych dla Polski podróżników. Dlaczego w jednej książce połączyła te wybitne postaci? Trzeba napisać, że Kamiński i Cichy, w pewnym momencie życia, postanowili, że wspólnie ruszą na najwyższy szczyt najbardziej zimnego kontynentu naszej kuli ziemskiej. Tym szczytem jest Masyw Vinsona, położony na Antarktydzie i mierzący 4892 m n.p.m. Szczyt te wznosi się prawie 3 kilometry ponad teren, a zdobycie nie należy do najłatwiejszych. W lato w tych okolicach temperatura wynosi nawet -30 stopni, zimą temperatura może spaść do niewyobrażalnych -90 stopni Celsjusza.

Jak poradzili sobie nasi dzielni podróżnicy? Co spotkało ich w trakcie zdobywania Masywu Vinsona? Jak ta niesamowicie trudna wspinaczka połączyła ich życiowe drogi? Jakie inne plany podróżnicze zrealizowali razem, a jakie osobno? To niesamowita podróż na granicy życia, gdzie o śmierć ocierali się nie raz, nie dwa, gdzie adrenalina pobudzała ich do dalszych działań. To opowieść o wielkich pasjach i jeszcze większych wyzwaniach. Nie sposób wymienić ich wszystkich, ale warto dodać, że Leszek Cichy jest pierwszym polskim zdobywcą Korony Ziemi, a Marek Kamiński pieszo przebył drogę świętego Jakuba z Królewca do Santiago de Compostela, idąc około 4000 kilometrów.


Dodaj komentarz do pozycji:

Swoją opinię można wyrazić po uprzednim zalogowaniu.