Biblioteka Publiczna

w Dzielnicy BEMOWO m.st. Warszawy

book
book

Polacy w dziejach Peru

Tytuł okładkowy: "Los Polacos en la historia del Peru ".




Polska i Peru, dwa kraje leżące naprzeciwległych półkulach, odległe od siebie o kilkanaście tysięcy kilometrów mają wszakże - wbrew pozorom - ze sobą nadspodziewanie dużo wspólnego, nie tylko gdy chodzi o konfigurację barw narodowych. Oba mają za sobą okresy świetności w dawnych dziejach oraz trudne w nowszej historii. Jednocześnie upadek Polski przedrozbiorowej oraz powstanie niepodległej Republiki Peru

dzielił niezbyt długi okres, co okazało się podłożem, dla którego stosunkowo wielu wykształconych i ciekawych świata Polaków zaoferowało swoje talenty, twórczą energię i poświęcenie, przyczyniając się, niejednokrotnie w spektakularny sposób, do rozwoju gospodarczego, kulturalnego i społecznego Peru już w pierwszych dekadach jego niepodległego bytu.

Książka Polacy w dziejach Peru jest ciekawym opracowaniem, w którym Czytelnik znajdzie wiele informacji o związkach Polski i Polaków z Peru w różnych dziedzinach ina wielu polach działalności na przestrzeni dwóch ostatnich stuleci.
[Prof. Andrzej Tarczyński]

Książka ta zasługuje na popularyzację z dwóch zasadniczych powodów. Pierwszym jest przybliżenie dziejów państwa położonego w Ameryce Południowej, które niedługo będzie obchodziło 200-lecie swojej niepodległości. Drugi powód to przypomnienie działalności Polaków w Republice Peru. Mało kto wie, że Polskę i Peru łączyły i łączą bliskie relacje, a szczególną rolę w nich odgrywają Polacy, którzy wpisali się w dzieje tego państwa. Kiedy Polski nie było na mapach Europy i świata, polscy emigranci sławili dobre imię tych ziem, które rozgrabione zostały w końcu XVIII wieku przez sąsiadów. Co prawda do Limy dotarła niewielka grupa polskich emigrantów, ale w żadnym kraju świata tak mała Polonia nie dała tak wiele nowej ojczyźnie, z którą się ostatecznie związała na stałe. Wśród wybitnych postaci byli twórcy kolei andyjskiej, budowniczowie głównych gmachów użyteczności publicznej czy organizatorzy wyższych uczelni. Piękna karta dotycząca pobytu i działalności Polaków na ziemi andyjskiej została dopełniona w ostatnim czasie wyborem potomka polskich emigrantów na urząd głowy państwa Republiki Peru.
[Prof. Jacek Knopek]

Zobacz pełny opis
Odpowiedzialność:pod redakcją Stanisława Rakowicza.
Hasła:Habich, Edward (1835-1909)
Malinowski, Ernest (1818-1899)
Archeolodzy
Misjonarze
Polacy za granicą
Polityka międzynarodowa
Współdziałanie
Peru
Polska
Praca zbiorowa
Adres wydawniczy:Toruń : Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, 2019.
Opis fizyczny:221 stron : fotografie, ilustracje, mapa, portrety, wykresy ; 23 cm.
Uwagi:Streszczenia w języku hiszpańskim przy pracach.
Forma gatunek:Książki. Publikacje popularnonaukowe.
Dziedzina:Historia
Zakres czasowy:1201-2019 r.
Powstanie dzieła:2019 r.
Twórcy:Rakowicz, Stanisław. (1935- ). Redakcja

Skocz do:Dodaj recenzje, komentarz

Sprawdź dostępność, zarezerwuj (zamów):

(kliknij w nazwę placówki - więcej informacji)

Wyp. nr 142
ul. Powstańców Śląskich 126
(I piętro)

Sygnatura: 94(8) Peru
Numer inw.: 3887
Dostępność: można wypożyczyć na 30 dni

schowekzamów

Dodaj komentarz do pozycji:

Swoją opinię można wyrazić po uprzednim zalogowaniu.