

Kiedy wybuchnie wojna? : 1938. Studium kryzysu
"Tysiąc dziewięćset trzydzieści osiem "
"Studium kryzysu "
Pasjonująca opowieść o tym, jak europejskie mocarstwa złamały kręgosłup małego narodu. Takiej książki o Monachium 1938 jeszcze nie było.
[Aleksander Kaczorowski, eseista]
"Monachium" to niemal największa zdrada Zachodu, popełniona wobec ostatniej liberalnej demokracji w naszej części Europy, ale i taki temat historycy potrafili w przeszłości zanudzić. Autor udowadnia,
że da się tę historię opowiedzieć inaczej, niemal w konwencji kryminału - dzień po dniu, precyzyjnie, z wyczuciem detalu i zrozumieniem dramatis personae.
[Włodzimierz Borodziej, Instytut Historyczny UW]
Łącząc piękne pióro i poczucie stylu z głębokim badaniem i ostrą analizą, Piotr Majewski przedstawia arcyważny rok 1938 w nowym świetle. Działa w ten sposób na rzecz odnowy polskiej historiografii okresu międzywojennego. Książka zasługuje nie tylko na bardzo szeroki krąg czytelników w Polsce, ale i na tłumaczenia na czeski, angielski i inne języki.
[Timothy Snyder, Yale University]
| Odpowiedzialność: | Piotr M. Majewski. |
| Seria: | Seria Historyczna : 36 |
| Hasła: | Polityka międzynarodowa Układ monachijski (1938) Trzecia Rzesza (1933-1945) Czechosłowacja Europa Monografia |
| Adres wydawniczy: | Warszawa : Wydawnictwo Krytyki Politycznej, 2019. |
| Wydanie: | Wydanie pierwsze. |
| Opis fizyczny: | 572, [4] strony : fotografie, portrety, mapy ; 22 cm. |
| Uwagi: | Mapy na wyklejkach. Bibliografia na stronach 552-558. Indeks. |
| Forma gatunek: | Książki. Publikacje naukowe. |
| Dziedzina: | Historia Polityka, politologia, administracja publiczna |
| Zakres czasowy: | 1938 r. |
| Powstanie dzieła: | 2019 r. |
| Powiązane zestawienia: | Historia Niemiec Polityka międzynarodowa (podręczniki i opracowania ogólne) |
| Skocz do: | Inne pozycje tego autora w zbiorach biblioteki |
| Dodaj recenzje, komentarz |
Sprawdź dostępność, zarezerwuj (zamów):
(kliknij w nazwę placówki - więcej informacji)
Notka biograficzna:

Majewski, Piotr Maciej
Piotr Maciej Majewski, historyk, profesor Uniwersytetu Warszawskiego i przewodniczący Rady Naukowej Dyscypliny Historia tej uczelni. Interesuje się dziejami Europy Środkowej i Wschodniej, w tym zwłaszcza stosunkami czesko-niemieckimi w XIX i XX w. oraz historią polityczną ziem czeskich w latach 1918-1948. Zajmował się również polityką zagraniczną PRL i przymusowymi migracjami ludności po II wojnie światowej. W latach 2009-2017 pełnił funkcję wicedyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, był współautorem koncepcji programowej tej placówki i scenariusza jej wystawy stałej. [>>]

