Kalina Jędrusik. Stanisław Dygat. Uwodziciele. Hipnotyzerzy. Królowie życia.Byli dla siebie stworzeni. I byli dla siebie przekleństwem.
Kalina przez całe życie była wpatrzona w ojca libertyna, który żył w trójkącie z żoną i jej siostrą. Stanisław pod względem obyczajów bardzo go przypominał. Uznany, charyzmatyczny i sporo od niej starszy pisarz zauważył ją na ulicy, gdy był
jeszcze mężem innej. Długo szedł tyłem, by nie stracić jej z oczu - bo w początkującej nieśmiałej aktorce o wielkich i smutnych oczach zobaczył materiał na wielką gwiazdę i pierwszą seksbombę polskiego kina.
Dygat wiódł podwójne życie, nie licząc się z nikim.
Jędrusik przedstawiał jako swoją żonę, choć był jeszcze mężem Władysławy Nawrockiej. Kiedy Kalina poroniła, w tajemnicy przed nią pogrzebał dziecko. Godził się na jej romanse, a ona opiekowała się nim po zawałach.Eksponowała swoją seksualność jak sztandar. Prowokowała władze swą wolnością. Gdy Gomułka zobaczył jej słynny barbórkowy występ, jej omdlewające spojrzenie i krzyżyk na jej piersi, roztrzaskał telewizor.W kręgach artystycznych i towarzyskich Kalina i Stanisław byli tak wpływowi, że gdyby żyli dzisiaj i mieli konta w mediach społecznościowych, jednym wpisem mogliby wspomóc lub złamać czyjąś karierę.
Dramaturg, prozaik, poeta, dziennikarz, wykładowca akademicki.
Ukończył Wydział Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego.
W TVP Kultura wyreżyserował dwa spektakle emitowane na żywo, poza własną sztuką "Naznaczeni", również monodram Anny Mentlewicz "Kochany synu" w wykonaniu Elżbiety Czerwińskiej – emisja 4 lutego 2008 r. Na scenie wyreżyserował monodram Anny Mentlewicz Kochany synu w wykonaniu Elżbiety Czerwińskiej – prapremiera Galeria Teatr From Poland, Częstochowa, 7 września 2008 r. – Wyróżnienie i nagroda za osobowość sceniczną dla Elżbiety [>>] Czerwińskiej na VII Ogólnopolskim Przeglądzie Monodramu Współczesnego.
W 2008 r. wyreżyserował też monolog Joan z większego projektu "Cancer Tales. Opowieści o raku" wg sztuki Nell Dunn, która jest projektem edukacyjnym dla lekarzy i studentów medycyny. Monolog Joan zagrała Elżbieta Czerwińska. Monolog został też sfilmowany przez Olgę Chajdas.
Jest współautorem scenariusza filmowego "Taki Raj" wspólnie z Izabellą Cywińską o domu Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów w Stawisku w czasie Powstania Warszawskiego – publikacja w "Dialogu" luty 2008 a także "Sprawiedliwa" wspólnie z Izabellą Cywińską i Hanną Krall; scenariusz dedykowany postaci Ireny Sendlerowej.
NapisaÅ‚ scenariusze monodramów Ewy Kasprzyk "Patty Diphusa" wg Pedro Almodóvara premiera w Teatrze RozmaitoÅ›ci, 2004 i "Marilyn i Papież", adaptacja niemieckiej powieÅ›ci Dorothei KÅ«hl-Martini premiera Teatr Polonia, 2006 r.. Współpracuje z Teatrem Polonia Krystyny Jandy. Jest stypendystÄ… Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego 2007. Od sierpnia 2007 jest kierownikiem literackim Teatru Na Woli im. Tadeusza Å?omnickiego.
PublikowaÅ‚ w paryskiej "Kulturze", w "Literaturze", "Kinie", w prasie zagranicznej. ByÅ‚ zwiÄ…zany z Polskim Radiem i pracowaÅ‚ dla telewizji. Swoje wywiady publikuje najczęściej w "Gazecie Wyborczej". Jego rozmowy z AnnÄ… Prucnal i NormÄ… Bosquet, sekretarkÄ… Marleny Dietrich, które ukazaÅ‚y siÄ™ w "Gazecie", byÅ‚y nominowane do nagrody GrPress 2005 i ukazaÅ‚y siÄ™ w książce "GrPress. Dziennikarskie hity 2005". Rozmowa z sekretarkÄ… Marleny Dietrich znalazÅ‚a siÄ™ też w finale prestiżowej Nagrody im. Barbary N. Å?opieÅ„skiej 2006. Laureat Wierzyczanki 2007, nagrody prezydenta Starogardu GdaÅ„skiego w dziedzinie kultura.
W "Gazecie Wyborczej" prowadzi cykl "Teatr, Muzyka, Kino w Gazeta Cafe".
Jest inicjatorem Nagrody poetyckiej Dżonka im. Stachy Zawiszanki, przyznawanej corocznie w czasie krakowskich targów książki jej dotychczasowymi laureatami byli Krzysztof Siwczyk, Joanna Wajs, Tomasz Pułka, Michał Murowaniecki.
Doświadczenia związane z wywiadem przekazuje studentom Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych UW, gdzie prowadzi wykład Kultura wywiadu. Na tym samym wydziale prowadzi też wykład monograficzny "Reportaż – polska literatura na eksport". Założył portal www.parnas.pl i prowadzi internetowego bloga remigiusz-grzela.bloog.pl
Wystąpił w filmie dokumentalnym Michała Brauma Między blogiem a prawdą. Jest współautorem trzyodcinkowego dokumentu dla TVN "Paweł Jasienica".