Biblioteka Publiczna

w Dzielnicy BEMOWO m.st. Warszawy

book
book

Mistrzowska gra Józefa Piłsudskiego

Autor: Roszkowski, Wojciech

   Notka biograficzna  



To była zaiste mistrzowska gra - zacząć wojnę w bloku państw, które ją ostatecznie przegrają, a zakończyć wśród zwycięzców! Sam wielki przeciwnik Józefa Piłsudskiego, Roman Dmowski, przy-znawał Naczelnikowi, że to był genialny manewr. Drugim tyleż genialnym, co niespodziewanym rozdaniem w grze o Polskę było spacyfikowanie zaraz po zakończeniu wojny prorewolucyjnych, a nawet probolszewickich

nastrojów przez przekazanie kierownictwa kraju w ręce... lewicy (rząd Moraczew-skiego). Zamiast krwi i trupów na ulicach, jak to było np. w Niemczech, mieliśmy pracę nad instytucjami państwa i parlamentaryzmu. Trzecim elementem wielkiej gry Naczelnika, była batalia o granice II Rzeczypospolitej; przyznano nam je w traktacie wersalskim w sposób bardzo enigmatyczny. Wią-zało się to z natychmiastowym tworzeniem armii - licznej i silnej. Udało się. W 1919 r. "Wojsko Polskie liczyło już około miliona żołnierzy zdolnych stawić czoła inwazji bolszewickiej w obronie Polski i Europy" - podkreśla autor tej książki, prof. Wojciech Roszkowski, wybitny znawca tematu, a także świetny pisarz.

Pierwszych parę miesięcy odzyskania niepodległości było kluczowych dla kształtu, ustroju i dalszych losów Rzeczypospolitej. Józef Piłsudski, określany przez wrogów silnej Polski mianem dyktatora, parł w gruncie rzeczy ze wszystkich sił do stworzenia jak najszybciej instytucji demokratycznych, w tym parlamentu i konstytucji. Harował nad tym nie szczędząc ani czasu, ani zdrowia. Przekazano mu, jako Naczelnikowi Państwa, olbrzymią władzę. Wykorzystał ją w pełni, by błyskawicznie budować fundamenty kraju silnego i gwarantującego Polakom bezpieczeństwo.

W ogóle Polska miała wówczas szczęście do wybitnych polityków: Dmowski, Paderewski, Witos, Korfanty, Daszyński... Wszystkich ich spotykamy na kartach tej książki. Mieli różne koncepcje kształtu państwa i sposobu nim kierowania, ale zawsze w ramach pełnej niepodległości, w poczuciu głębokiego patriotyzmu.

"Mistrzowska gra" pozwala prześledzić narodziny wolnego kraju i jego bardzo szybkie krzepnięcie. Sam początek książki uświadamia współczesnemu czytelnikowi, że naprawdę było o co się bić, bośmy naprawdę ogromnie wiele stracili pod koniec XVIII w. Okazało się jednak, że choć zrabowano nam olbrzymie tereny, które przez cały wiek XIX karmiły trzy agresywne imperia, to nic nie zdołało zabrać polskiemu narodowi jego niezłomnego ducha.

Rzeczpospolita przetrwała i trwa.

Zobacz pełny opis
Odpowiedzialność:Wojciech Roszkowski.
Hasła:Piłsudski, Józef (1867-1935)
Odzyskanie niepodległości przez Polskę (1918)
Polityka
Przywódcy i głowy państw
Ruchy niepodległościowe
Polska
Opracowanie
Adres wydawniczy:Kraków : Biały Kruk, 2018.
Wydanie:Wydanie I.
Opis fizyczny:207, [1] strona : ilustracje, fotografie, mapy, portrety ; 25 cm.
Uwagi:Na stronie tytułowej i okładce: 1918-2018, 100, odzyskanie niepodległości.
Forma gatunek:Książki. Publikacje popularnonaukowe.
Dziedzina:Historia
Zakres czasowy:1914-1919 r.
Powstanie dzieła:2018 r.
Powiązane zestawienia:Odzyskanie niepodległości przez Polskę (1918)
Historia Polski (1918-1939 r. - okres międzywojenny)
Skocz do:Inne pozycje tego autora w zbiorach biblioteki
Dodaj recenzje, komentarz

Sprawdź dostępność, zarezerwuj (zamów):

(kliknij w nazwę placówki - więcej informacji)

Wyp. nr 114
ul. Powstańców Śląskich 17

Sygnatura: 94(438).07
Numer inw.: 73326
Dostępność: można wypożyczyć na 30 dni

schowekzamów


Notka biograficzna:

book

Roszkowski, Wojciech

Polski ekonomista i historyk, profesor, polityk, od 2004 do 2009 poseł do Parlamentu Europejskiego. W 1965 ukończył VIII Liceum Ogólnokształcące im. Króla Władysława IV w Warszawie, następnie w 1971 studia na Wydziale Handlu Zagranicznego Szkoły Głównej Planowania i Statystyki w Warszawie. W okresie PRL związany z Polskim Porozumieniem Niepodległościowym. W 1978 obronił doktorat, a w 1987 uzyskał habilitację z nauk ekonomicznych. Od października 1990 pracował też w Instytucie Studiów Politycznych PAN jako kierownik Zakładu Europy Środkowo-Wschodniej, a od listopada 1990 [>>]




Inne pozycje tego autora w zbiorach biblioteki:

bookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbook


Dodaj komentarz do pozycji:

Swoją opinię można wyrazić po uprzednim zalogowaniu.