Biblioteka Publiczna

w Dzielnicy BEMOWO m.st. Warszawy

book
bookbook

Z polskiego domu [E-book] : wybitni potomkowie ziemiańskich rodzin

"Wybitni potomkowie ziemiańskich rodzin "

Autor: Puchalska, Joanna

   Notka biograficzna  



Maria Sapieha (1910-2009), córka ministra Jerzego Zdziechowskiego, który w czasie wojny działał m.in. we francuskim ruchu oporu, została agentką alianckiego wywiadu. Była piękna, doskonale znała języki i niczego się nie bała.

Maria ze Światopełk-Czetwertyńskich Tarnowska (1880-1965) już w 1918 roku zorganizowała szpital polowy Polskiego Czerwonego Krzyża finansowany z prywatnych darowizn. W 1939 roku

objęła funkcję wiceprezesa, później prezesa PCK. Hrabina pomagała m.in. więźniom Pawiaka, często bywała w getcie warszawskim, była ostoją dla najbardziej pokrzywdzonych. W czasie Powstania Warszawskiego negocjowała z Niemcami wyjście ludności cywilnej z miasta.

Zofia Tarnowska-Moss (1917-2009), w czasie wojny założyła w Kairze polski oddział Czerwonego Krzyża. Po pracy prowadziła intensywne życie towarzyskie. Poznała królową Faridę , króla Faruka i inne osoby z rodziny królewskiej. Śliczna, dowcipna, pełna wdzięku, roztaczała wokół siebie niezwykły urok.

Helena Romer-Ochenkowska (1878-1947), pisarka, publicystka, dziennikarka, działaczka oświatowa. Zakładała nielegalne szkoły w zaborze rosyjskim. Pisała powieści, sztuki teatralne, prace publicystyczne.

Karolina z Kraińskich Żurowska (1891-1980), ziemianka i przedsiębiorca. W 1927 roku rozpoczęła wraz z mężem produkcję samodziałów z wełny, uważanych za lepsze i tańsze od angielskich. Jej pledy podróżne były chwalone przez księcia i księżną Kentu, którzy odwiedzili sklep firmowy w Katowicach. Takich sklepów w Polsce było 13. Jej wyroby podbiły nie tylko rynek krajowy. Zdobyła wiele nagród na wystawach w Paryżu, Nowym Jorku i na Targach Poznańskich. W 1945 roku założyła Studio Artystyczne "Samodział", potem firmę "Leszczków" Wytwórnia Tkanin Sp. z o.o. w Łowiczu. Po jej upaństwowieniu wyjechała do Szwecji.
(Opis według www.nexto.pl).

Zobacz pełny opis
Odpowiedzialność:Joanna Puchalska.
Hasła:Szlachta
Ziemiaństwo
Polska
Biografia
Adres wydawniczy:Warszawa : Muza - Sport i Turystyka, 2021.
Wydanie:Wydanie I.
Uwagi:Bibliografia, netografia. Indeks.
Forma gatunek:E-booki. Literatura faktu, eseje, publicystyka.
Dziedzina:Historia
Opis fizyczny:Plik tekstowy EPUB 9,54 MB
Plik tekstowy MOBI 17,28 MB
Wymagania systemowe:Dostępny do pobrania w formacie epub lub mobi.
ebook ebook    
Powiązane zestawienia:Biografie i pamiętniki
Arystokracja (pamiętniki, biografie)
E-book
Sfinansowano z Budżetu Obywatelskiego 2021 r. - Projekt nr 802
Skocz do:Inne pozycje tego autora w zbiorach biblioteki
Dodaj recenzje, komentarz

Sprawdź dostępność, zarezerwuj (zamów):

(kliknij w nazwę placówki - więcej informacji)

Czyt. nr 17
ul. Powstańców Śląskich 17

Sygnatura: E.2695
Numer inw.: 2695
Dostępność: można wypożyczyć na 14 dni

schowekzamówwypożycz


Notka biograficzna:

book

Puchalska, Joanna

Rodzinnie związana z Nowogródczyzną, skończyła historię sztuki na Uniwersytecie Warszawskim. Tłumaczka literatury angielskojęzycznej, od kilku lat zajmuje się tematyką kresową. Publikuje m.in. w miesięczniku „wSieci Historii”. Przygotowany wspólnie z Anną Lisiecką cykl audycji emitowanych w radiowej Jedynce pod tytułem Droga do Soplicowa, odsłaniających kulisy powstawania „Pana Tadeusza”, w 2011 roku został uhonorowany przez SDP wyróżnieniem Nagrody im. Macieja ?ukasiewicza. Autorka wydanej w 2014 roku książki „Dziedziczki Soplicowa”.

Źródło: https://wydawnictwofronda.pl/autorzy/joanna-puchalska




Inne pozycje tego autora w zbiorach biblioteki:

bookbookbookbookbookbookbookbook


Dodaj komentarz do pozycji:

Swoją opinię można wyrazić po uprzednim zalogowaniu.