Biblioteka Publiczna

w Dzielnicy BEMOWO m.st. Warszawy

book
bookbook

Hakowanie sztucznej inteligencji [E-book]




Wraz z rozwojem cyfryzacji, w tym m.in. intensywnego rozwoju Internetu Rzeczy, rośnie znaczenie automatyzacji procesów biznesowych oraz użycia inteligentnych systemów wspomagania decyzji z wykorzystaniem metod sztucznej inteligencji i technik zaawansowanej analizy danych. Ten bezsprzecznie ważny trend rozwojowy implikuje istotne zagrożenia i ryzyka.

W książce autorzy opisują zjawiska celowej ingerencji na proces budowania i stosowania modeli

sztucznej inteligencji opartych o maszynowe uczenie się, tak aby zakłócić ich działanie, czy też doprowadzić do zaprzestania ich funkcjonowania. Te realne zagrożenia mogą mieć olbrzymi wpływ na zdrowie ludzkie, funkcjonowanie przedsiębiorstw i gospodarki, a nawet bezpieczeństwo narodowe.

Publikacja jest interesująca zarówno dla studentów i pracowników naukowych szczególnie, że dotyczy nowego obszaru badawczego Adversarial Machine Learning. Będzie to też praktyczne źródło wiedzy dla wszystkich, którzy zajmują się wdrażaniem metod sztucznej inteligencji, zarządzaniem procesami wykorzystującymi metody analizy danych, czy też odpowiedzialnych za cyberbezpieczeństwo.

Fascynacja ludzka nowymi rozwiązaniami z dziedziny sztucznej inteligencji wychodzi powoli z okresu euforycznego zachłyśnięcia się nowinkami technicznymi. Ludzie coraz częściej zastanawiają się, jakie mogą być minusy stosowania nowych rozwiązań opartych na SI. Pojawia się ryzyko związane ze świadomymi atakami na tego rodzaju systemy (.). Celem, jaki postawili przed sobą autorzy publikacji, jest holistyczne ujęcie problematyki hakowania systemów uczących się, stanowiących obecnie podstawowy rodzaj zastosowań, w jakim wykorzystuje się rozwiązania oparte na tzw. ograniczonej sztucznej inteligencji. Pojęcie hakowania autorzy rozumieją bardzo szeroko: nie tylko jako włamywanie się do gotowych, działających już systemów, ale również jako świadomą szkodliwą ingerencję w systemy podczas całego ich cyklu życia, czyli również podczas ich budowy i strojenia. Książka jest adresowana z jednej strony do środowiska naukowego zajmującego się problematyką cyberbezpieczeństwa, a z drugiej do praktyków - zarówno do osób konstruujących systemy uczące się, jak i odpowiedzialnych w firmach za ryzyko operacyjne i ciągłość działania.
[dr hab. Andrzej Kobyliński, prof. SGH]

(Opis według www.empik.com).

Zobacz pełny opis
Odpowiedzialność:redakcja naukowa Jerzy Surma ; autorzy Jerzy Surma, Piotr Filipkowski, Mariusz Rafało, Piotr Kuc, Krzysztof Jagiełło, Kamil Frankowicz.
Hasła:Bezpieczeństwo teleinformatyczne
Cyberprzestępczość
Haking
Systemy informatyczne
Sztuczna inteligencja
Opracowanie
Adres wydawniczy:Warszawa : Wydawnictwo Naukowe PWN, 2020.
Uwagi:Bibliografie, netografie przy rozdziałach.
Forma gatunek:E-booki. Publikacje naukowe.
Dziedzina:Informatyka i technologie informacyjne
Opis fizyczny:Plik tekstowy EPUB 9,4 MB
Plik tekstowy MOBI 22,02 MB
Wymagania systemowe:Dostępny do pobrania w formacie epub lub mobi.
ebook ebook    
Twórcy:Filipkowski, Piotr. Autor

Frankowicz, Kamil. Autor

Jagiełło, Krzysztof. Autor

Kuc, Piotr. Autor

Rafało, Mariusz. Autor

Surma, Jerzy. Autor
Redakcja

Powiązane zestawienia:E-book
Sfinansowano z Budżetu Obywatelskiego 2021 r. - Projekt nr 802
Informatyka
Sztuczna inteligencja
Dzień Bezpiecznego Internetu
Skocz do:Dodaj recenzje, komentarz

Sprawdź dostępność, zarezerwuj (zamów):

(kliknij w nazwę placówki - więcej informacji)

Czyt. nr 17
ul. Powstańców Śląskich 17

Sygnatura: E.2905
Numer inw.: 2905
Dostępność: można wypożyczyć na 30 dni

schowekwypożycz

Dodaj komentarz do pozycji:

Swoją opinię można wyrazić po uprzednim zalogowaniu.