Biblioteka Publiczna

w Dzielnicy BEMOWO m.st. Warszawy

book
bookbook

Janek (nie Janka)

Tytuł oryginału: "Jack (not Jackie), ".
"Janek nie Janka "

Autor: Silverman, Erica.




OD AUTORKI

Skąd wziął się pomysł na książkę dla dzieci o tożsamości płciowej? Badania pokazują, że dzieci zaczynają identyfikować się ze swoją płcią bardzo wcześnie, bo już około drugiego roku życia. Wtedy wiele z nich zaczyna odkrywać charakterystyczne dla płci role społeczne i eksperymentuje z nimi. Niektóre czują się lepiej w roli

męskiej, inne w kobiecej. Inne, transpłciowe dzieci - takie jak Janek - czują niezwyły rozdźwięk pomiędzy tym, jak postrzegają siebie, a płcią nadaną im przy urodzeniu i wspisaną do metryki.

Sytuacja, w której dziecko próbujące wyrazić swoje prawdziwe "ja" spotyka się z odrzuceniem lub złością, może wywołać psychiczny ból, który trudno będzie ukoić. Aby być prawdziwym sobą i czuć się bezpiecznie, wszystkie dzieci potrzebują miłości, szacunku oraz wsparcia. Ważne, by otwarcie rozmawiać o tożsamości płciowej - bez osądzania czy wartościowania opisanych przez dziecko uczuć. Często boimy się rzeczy, które są dla nas obce i których nie rozumiemy. Dlatego właśnie transpłciowe dzieci oraz te, które podchodzą do męskości i kobiecości w bardziej elastyczny sposób, są narażone na ostarcyzm, dyskryminację, a nawet nękanie.

Ostatnio możemy jednak obserwować wiele pozytywnych zmian. Pojawia się nadzieja na lepszą przyszłość. Transpłciowe dzieci oraz ich rodziny nie ukrywają się, ale odważnie walczą o swoje prawa. Rodzice zaczynają wspierać swoje transpłciowe dzieci. W wielu częściach Stanów Zjednoczonych przyjmuje się prawodawstwo chroniące przed dyskryminacją ze względu na tożsamość płciową, a szkoły wprowadzają regulaminy, które zapewniają transpłciowym uczniom równe prawa. Organizacje dziecięce i młodzieżowe z otwartymi ramionami przyjmują osoby transpłciowe. Rośnie świadomość tej kwestii. Ludzie stają się bardziej otwarci na inność.

Propozycja mojego wydawcy, aby stworzyć książkę na ten temat, niezwykle mnie ucieszyła. Wiedziałam, że pojawiła się taka potrzeba. Wierzę, że literatura może zmieniać nasze serca i umysły. Gdy zaczęłam pracę nad JACK (NOT JACKIE), Susu i Jack stali się prawdziwymi postaciami, które wywarły na mnie silny wpływ. Mam nadzieję, że ich polscy odpowiednicy, Janek i Zuzu, także znaleźli miejsca w Waszych sercach. Ta książka opowiada historię jednej rodziny i powstała na podstawie badań, do których dotarłam, a także moich obserwacji, przeżyć i wyobraźni. Pamiętajmy, że każde transpłciowe dziecko to kolejna historia, która czeka, aby ją opowiedzieć. A ja nie mogę się doczekać, kiedy ją poznam.

Zobacz pełny opis
Odpowiedzialność:tekst Erica Silverman ; ilustracje Holly Hatam ; przekład Joanna Ziarkowska.
Hasła:Dzieci
Rodzeństwo
Transgenderyzm
Opowiadania i nowele
Literatura amerykańska
Adres wydawniczy:Warszawa : All Kids Publishing, 2021.
Opis fizyczny:[33] strony : ilustracje ; 24x24 cm.
Forma gatunek:Książki. Proza.
Powstanie dzieła:2018 r.
Twórcy:Hatam, Holly. Ilustracje

Ziarkowska, Joanna. Tłumaczenie

Odbiorcy:Dzieci. 6-8 lat.
Powiązane zestawienia:Dom, rodzina, relacje z rodzicami
Gender
Problemy, zagrożenia (literatura dla dzieci)
Warszawski Miesiąc Równości
LGBTQ+ w literaturze
Skocz do:Dodaj recenzje, komentarz

Sprawdź dostępność, zarezerwuj (zamów):

(kliknij w nazwę placówki - więcej informacji)

Wyp. nr 119
ul. Gen. T. Pełczyńskiego 28c

Sygnatura: II
Numer inw.: 36859
Dostępność: można wypożyczyć na 30 dni

schowekzlecenie


Nowości z działu Agresja, przemoc, rozwód rodziców, narkotyki, alkohol, papierosy:

bookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbook


Dodaj komentarz do pozycji:

Swoją opinię można wyrazić po uprzednim zalogowaniu.