Biblioteka Publiczna

w Dzielnicy BEMOWO m.st. Warszawy

book
book

Sądowe znaki zapytania

Autor: Kowalik, Helena.

   Notka biograficzna  



Na warszawskiej Pradze bezdomna nastolatka zostaje dotkliwie pobita. Sąd skazał sprawców, ale los kobiety się nie zmienił. Codziennie w południe siedzi koło spożywczego licząc na pomoc.

Był na utrzymaniu młodej architekt, mimo to zachowywał się jak nadzorca. Odciął kochance głowę maczetą, bo nie chciała dłużej płacić jego rachunków. Zadał jej osiem silnych ciosów.



15-letni chłopiec z dobrego domu, z rozmysłem, na oczach nauczycieli i klasy, zamordował kumpla, który być może był mu winien jakieś pieniądze. Jego przygotowaniom do zbrodni życzliwie sekundowali rówieśnicy z ławy szkolnej.

W Warszawie jest sporo parcel, które po zawierusze wojennej potraciły hipoteki. Z wykształcenia technik budowlany, po otwarciu kancelarii prawnej, fałszując sądowne dokumenty i podstawiając tzw. Słupy, stał się legalnym właścicielem wielu działek i domów.

O trzech czteropiętrowych blokach przy Dudziarskiej mówi się getto, zsyłka, kolonia karna. Tam decyzją władz ratusza w 1993 roku umieszczono osoby niepłacące czynszu, uciążliwe we współżyciu sąsiedzkim, bądź wyeksmitowane z poprzedniego mieszkania. Lokatorzy co pewien czas znikają - jedni muszą odsiedzieć wyrok, inni zapili się na śmierć. W takim miejscy autorka dotarła do źródła zbrodni ojcobójstwa sprzed wielu lat, w innej dzielnicy Warszawy.

Szukali ofiar na stronach erotycznych w internecie. Polowali na starszych mężczyzn, gustujących w perwersjach seksualnych. Ona miała zaspokajać gospodarza, on w tym czasie plądrował mieszkanie. Zwykle się udawało, kiedyś jednak "przedobrzyli" i schorowany klient zmarł.

Oto obraz kryminalnej Warszawy i najbliższych okolic naszej stolicy na początku XXI wieku w emocjonujących reportażach. Znakomita dziennikarka i reporterka od 15 lat obserwuje różne procesy na Sali sądowej. Nie ma zbrodni doskonałej. Autorka stara się odpowiedzieć na pytanie: kim jest człowiek zdolny do popełnienia zbrodni? Motywu przestępstwa szukała nie tylko w aktach prokuratorsko - sądownych, ale jeśli było to możliwe, spotykała się ze skazanymi poza salą sądową, docierała tez do ich rodzin. Dzięki temu mamy wyrazisty obraz oskarżonych i dociekliwą relację z rozpraw sądowych.

Zobacz pełny opis
Odpowiedzialność:Helena Kowalik.
Hasła:Procesy sądowe
Przestępczość
Zabójstwo
Warszawa (woj. mazowieckie ; okolice)
Reportaż
Adres wydawniczy:Warszawa : Sport i Turystyka - Muza SA, 2021.
Wydanie:Wydanie I.
Opis fizyczny:349, [3] strony : ilustracje ; 21 cm.
Uwagi:Na okładce: Wciąż niewyjaśnione procesy XXI wieku. Mroczne strony agencji towarzyskich. wielkie oszustwa. Żądza pieniędzy za cenę życia.
Forma gatunek:Książki. Literatura faktu, eseje, publicystyka.
Dziedzina:Prawo i wymiar sprawiedliwości
Zakres czasowy:2001-2019 r.
Powstanie dzieła:2021 r.
Powiązane zestawienia:Publicystyka i reportaż polski
Sfinansowano z Budżetu Obywatelskiego 2022 r. - Projekt nr 825
Skocz do:Inne pozycje tego autora w zbiorach biblioteki
Dodaj recenzje, komentarz

Sprawdź dostępność, zarezerwuj (zamów):

(kliknij w nazwę placówki - więcej informacji)

Wyp. nr 114
ul. Powstańców Śląskich 17

Sygnatura: 34
Numer inw.: 76614
Dostępność: można wypożyczyć na 30 dni

schowekzamów


Notka biograficzna:

book

Kowalik, Helena

Jest autorką zbiorów reportaży: Wyjście z lasu Iskry 1977- wyróżnienie redakcji „Życia Literackiego” za książkę roku, Pan wiesz, skąd ja jestem Iskry 1978, Chleb, który nie bodzie KAW 1978, Melizna Iskry 1978, Mali ludzie Gierka Omnibus 1990, Opolski exodus Wojewódzki Ośrodek Informacji Naukowej w Opolu 1990. Ponadto drukowała reportaże w serii Ekspres reporterów KAW oraz w serii wydawniczej Białe Plamy Oficyna Literatów Rój. W latach 2006-2007 wydawała swoje reportaże w cyklu Reporterzy na tropie Ostrowy. Jest autorką powieści Człenio Branta 2008 i Córka Kaina Branta [>>]




Inne pozycje tego autora w zbiorach biblioteki:

bookbookbookbookbookbookbook


Dodaj komentarz do pozycji:

Swoją opinię można wyrazić po uprzednim zalogowaniu.