Alicja w Krainie Czarów
Tytuł oryginału: "Alice`s adventures in Wonderland, ".
Książka dla wspólnej lektury wszystkich pokoleń - każdy znajdzie tu swoje własne odczytanie i swoje własne oczarowanie.
Baśniowa opowieść o przygodach "Alicji w Krainie Czarów" powstała w gorące lipcowe popołudnie 1862 roku, kiedy to podczas przejażdżki łódką po Tamizie Lewis Carroll, wykładowca matematyki w Oxfordzie i autor poważnych książek matematycznych, opowiedział
ją małej Alicji i jej dwóm siostrom. I właśnie ta opowieść, a nie prace naukowe, przyniosła pisarzowi światową sławę. Zachęcony ogromnym powodzeniem książki Carroll kilka lat później napisał drugą część opowieści pt. "Alicja po drugiej stronie lustra".
"Alicja w Krainie Czarów" jest utworem szczególnym. Nie przedstawia świata takim, jakim go widzimy na co dzień, lecz ukazuje go we śnie bohaterki, a snem, jak dobrze wiecie, rządzą odmienne prawa. Toteż w książce znane fragmenty rzeczywistości układają się w całkiem nowe, często nonsensowne całości, a postaci prawdziwe, przemieszane z fantastycznymi, wyglądają i zachowują się inaczej niż w życiu.
I jeszcze jedna uwaga: "Alicja w Krainie Czarów" należy do tych książek, do których warto wracać. Raz odczytacie ją jako dziwną baśń, pełną niezwykłych, zaskakujących wydarzeń, ale przy kolejnej lekturze ukaże się wam wiele nowych treści.
Humoru cudownie oddanego przez Antoniego Marianowicza, bo to właśnie z jego tłumaczenia zdania z "Alicji w Krainie Czarów" na zawsze zamieszkały w naszym języku. Niekiedy powtarzamy je, nie pamiętając, gdzie bije źródło tych purnonsensowych żartów.
Sprawdź dostępność, zarezerwuj (zamów):
(kliknij w nazwę placówki - więcej informacji)
Wyp. nr 143
ul. Sternicza 98
Wyp. nr 143
ul. Sternicza 98
Notka biograficzna:
Carroll, Lewis
Brytyjski pisarz, poeta, matematyk i fotograf. Był wykładowcą matematyki w Church College w Oksfordzie, a także autorem ok. 250 prac naukowych z zakresu matematyki, logiki i kryptografii. Był zapalonym fotografem, jego ulubioną modelką była Alexandra Kitchin. Znany najbardziej dzięki powieści Alicja w Krainie Czarów Alices Adventures in Wonderland, 1865 i jej kontynuacji Po drugiej stronie lustra Through the Looking-Glass, 1871. Za pierwowzór postaci Alicji uważana jest Alice Liddell, córka dziekana oksfordzkiego kolegium Christ Church i wicerektora 1870-1874 Uniwersytetu Oksfordzkiego, [>>]