Biblioteka Publiczna

w Dzielnicy BEMOWO m.st. Warszawy

book
book

Ula jest inna

Autor: Piątkowska, Barbara




Niesamowita bajka terapeutyczna z wątkiem detektywistycznym - o tolerancji i akceptacji.

Co zrobić, gdy w grupie pojawi się ktoś nowy? Polubić, czy nie?Coś nam zazwyczaj szepcze do ucha, że chyba raczej nie! Bo przecież jest nowy albo nowa - czyli zupełnie ktoś nieznany, inny. Jednak bądźcie czujni i nie dajcie się zwieść pozorom! Pod tą tajemniczą innością może ukrywać się

ktoś naprawdę niezwykły!

Taka historia przydarzyła się naszej tytułowej bohaterce Uli. Trafiła do nowej szkoły i nowej klasy. Od początku nie przypadła do gustu grupie dzieci, które bardzo dobrze się znały. Wkrótce jednak okazało się, że nowa koleżanka świetnie poradziła sobie w trudnej sytuacji, jaka zaistniała w szkole, imponując wszystkim swoją odwagą, wiedzą i umiejętnościami.

Opowiadanie zawiera pewien wątek sensacyjno-detektywistyczny. Dwa, z pozoru nie związane ze sobą epizody, poprowadzą nas do rozwiązania zagadki, którą okaże się dziwny obiekt, znaleziony na placu zabaw. Będzie to damski kapelusz. Kiedy dzięki Uli dowiemy się, co było powodem panicznego strachu dzieci, pozostanie nam do rozwiązania jeszcze jedna zagadka: jakim sposobem wolno chodząca jaszczurka trafiła na plac zabaw z odległego parku? To frapujące zagadnienie może zainspirować słuchające opowiadania dzieci, aby puścić wodze fantazji i zabawić się w Sherlocka Holmes’a. Każdy może rozwinąć twórczo tę historię i napisać swoją fascynującą wersję wydarzeń. W ten sposób opowiadanie "Ula jest inna" stanie się świetnym tematem lekcji języka polskiego. Innym, nawet bardziej doniosłym zagadnieniem, które warto byłoby uczynić tematem dyskusji w klasie bądź w grupie przedszkolnej jest problem akceptacji i tolerancji. Chociaż te dwa pojęcia są często mylone i fałszywie interpretowane, to jednak gdy spotykamy się na co dzień w szkole, na podwórku z przykładami braku akceptacji ze strony grupy rówieśniczej dla dzieci, które są albo gorzej ubrane, albo mają pewien defekt urody lub jakiś rodzaj niepełnosprawności, od razu staje się jasne, czego w swej istocie ta dyskusja miałaby dotyczyć i do jakiej konkluzji prowadzić.

Sięgając po nasze opowiadanie, nauczyciele i wychowawcy otrzymują cenną pomoc w kształtowaniu właściwych postaw. Wnioski nasuwają się same: nie należy oceniać nikogo tylko na podstawie wyglądu, kierując się uprzedzeniami, ale biorąc pod uwagę, co sobą reprezentuje dana osoba - jakim jest człowiekiem. Czasem, gdy kogoś bliżej poznajemy, odkrywamy niezwykłe talenty i zdolności, o które wcześniej nie podejrzewaliśmy tej osoby. Drugi człowiek może nas ubogacić, choćby tylko swoim entuzjazmem i uśmiechem.
(Opis według strony internetowej wydawcy)

Zobacz pełny opis
Odpowiedzialność:tekst i ilustracje: Barbara i Tomasz Piątkowscy.
Hasła:Grupy rówieśnicze
Tolerancja
Popularność w grupie rówieśniczej
Tajemnica
Akceptacja (postawa)
Kamishibai
Książka obrazkowa
Opowiadania i nowele
Literatura polska
Adres wydawniczy:Borówiec : Wydawnictwo Kokoszka, copyright 2021.
Opis fizyczny:Teka (11 kart luzem) : ilustracje ; 30x42 cm.
Uwagi:Dwustronne karty narracyjne teatrzyku Kamishibai. Kartonowe plansze z obrazkami opowiadają historię, a każda plansza przedstawia kolejny fragment opowieści. W zestawie: 10 kart kamishibai, 1 karta pracy A3 z kolorowymi postaciami bohaterów do wycięcia. Tekst polski oraz wersje uproszczone w języku: polskim, angielskim, niemieckim, hiszpańskim.
Forma gatunek:Komiksy i książki obrazkowe. Książki. Proza.
Powstanie dzieła:2021 r.
Twórcy:Piątkowski, Tomasz. (1969- ). Ilustracje
Tekst

Odbiorcy:Dzieci. 0-5 lat. 6-8 lat.
Powiązane zestawienia:Warszawski Miesiąc Różnorodności
Skocz do:Inne pozycje tego autora w zbiorach biblioteki
Dodaj recenzje, komentarz

Sprawdź dostępność, zarezerwuj (zamów):

(kliknij w nazwę placówki - więcej informacji)

Wyp. nr 29
ul. Konarskiego Stanisława 6

Sygnatura: I
Numer inw.: 47393
Pozycja niedostępna



Inne pozycje tego autora w zbiorach biblioteki:

bookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbook


Dodaj komentarz do pozycji:

Swoją opinię można wyrazić po uprzednim zalogowaniu.