Krwawa Luna i inni [E-book] : prokuratorzy i śledczy systemu stalinowskiego w Polsce
"Prokuratorzy i śledczy systemu stalinowskiego w Polsce "
Idąca za Julią Brystiger ponura legenda głosi, że lubowała się w zadawaniu okrutnych tortur, szczególnie młodym mężczyznom. Ile jest w tym prawdy? Dlaczego tylko ona do dziś nazywana jest "krwawą", mimo że niektórzy jej koledzy po fachu rzeczywiście byli sadystami?
Bez wątpienia gorliwie uczestniczyła w tworzeniu morderczej machiny stalinizmu, a jako szefowa V Departamentu Ministerstwa Bezpieczeństwa
Publicznego co dzień przykładała rękę do prześladowania i cierpień niewinnych ludzi, bez wątpienia była szczerą komunistką. Czy do końca wierzyła w idee Lenina i Stalina? Dlaczego w latach 60. zbliżyła się do prowadzonego przez Kościół Katolicki zakładu ociemniałych w Laskach?
Dzięki wnikliwemu reporterskiemu śledztwu, jakie przeprowadziła Patrycja Bukalska, zobaczymy Brystigerową w pełni - kobietę, funkcjonariuszkę partii, żonę, dogmatyczkę, pisarkę, ścigającą i ściganą.
(Opis według www.nexto.pl).
Odpowiedzialność: | Iwona Kienzler. |
Hasła: | Brystiger, Julia (1902-1975) Michnik, Stefan (1929-2021) Polan-Haraschin, Julian (1912-1984) Różański, Józef (1907-1981) Wolińska, Helena (1919-2008) Służba bezpieczeństwa Polska Biografia |
Adres wydawniczy: | Warszawa : Bellona, copyright 2016. |
Uwagi: | Na okładce: Prokuratorzy i śledczy systemu stalinowskiego w Polsce. Bibliografia. Indeks. |
Forma gatunek: | E-booki. Publikacje popularnonaukowe. |
Dziedzina: | Historia Bezpieczeństwo i wojskowość |
Opis fizyczny: | Plik tekstowy EPUB 2,96 MB Plik tekstowy MOBI 7,71 MB |
Wymagania systemowe: | Dostępny do pobrania w formacie epub lub mobi. |
Powiązane zestawienia: | Historia Polski (1944-1989 r. - okres PRL) Biografie i pamiętniki |
Skocz do: | Inne pozycje tego autora w zbiorach biblioteki |
Dodaj recenzje, komentarz |
Sprawdź dostępność, zarezerwuj (zamów):
(kliknij w nazwę placówki - więcej informacji)
Notka biograficzna:
Kienzler, Iwona
Autorka ponad osiemdziesięciu książek – publikacji non-fiction z zakresu historii, jak również leksykonów i słowników. Pisze także reportaże z podróży oraz artykuły dotyczące spraw gospodarczych i historii Polski, a także odwiedzanych przez nią krajów i regionów. Pasjonuje się historią, a zwłaszcza rolą kobiet i ich często zapomnianemu lub niedocenianemu wpływowi na losy i decyzje mężczyzn rządzących państwami, czy też będącymi wpływowymi politykami lub mężami stanu.
Źródło: https://lubimyczytac.pl/autor/1126/iwona-kienzler