Biblioteka Publiczna

w Dzielnicy BEMOWO m.st. Warszawy

book
bookbook

Śmierć przychodzi nawet latem

Tytuł oryginału: "Sterben im Sommer, ".

Autor: Bánk, Zsuzsa

   Notka biograficzna  Lato atakuje słońcem, lecz Zsuzsa Bánk rozmawia z matką o zimie. W opowieści o śmierci dziadka chce znaleźć wskazówkę, jak oswoić pustkę, która niebawem nadejdzie. Słuchając rodzinnej historii, która była nagłym, prywatnym końcem świata, próbuje pogodzić się z chorobą ojca. Lato nie jest dobrą porą na umieranie, ale śmierć jest humorzasta, trzeba się z nią

liczyć.

Tymczasem pogodzony z nadchodzącą śmiercią ojciec po raz kolejny siada w swym rajskim ogrodzie pod akacją, po raz kolejny pływa w jeziorze, po raz kolejny daje najbliższym lekcje jó úszás - dobrego pływania, wspaniałego pływania! Pochłonięty czystą miłością do wody, która jest istotą węgierskiego lata. Córka, patrząc z zachwytem na ojca, dostrzega w jó úszás najprostszą lekcję dobrego życia. Wakacyjną sielankę przerywa konieczna i trudna podróż do frankfurckiej kliniki. Resztę upalnych wakacji córka spędza przy łóżku ojca, wspominając wszystkie dni, które spędzili razem, z rozpaczą myśląc o tym, co ma nadejść.

Śmierć przychodzi nawet latem to poruszająca, wybitna proza autobiograficzna. Czy uroczystość pogrzebu to ostatnie spotkanie, zakończenie historii Przecież umarli nie odchodzą. Pojawiają się w pierwszych zdaniach rozmowy, siadają w ogrodach nad talerzami z ulubioną zupą. Domagają się, aby o nich rozmawiać.

Zobacz pełny opis

Sprawdź dostępność, zarezerwuj (zamów):

(kliknij w nazwę placówki - więcej informacji)

Wyp. nr 119
ul. Gen. T. Pełczyńskiego 28c

Sygnatura: 821-3 niem.
Numer inw.: 39144
Pozycja wypożyczona

Wypożyczona przez: 040588
Pozycja dziś powinna być zwrócona
schowekrezerwuj
więcejrezerwuj


Notka biograficzna:

book

Bánk, Zsuzsa

Zsuza Bánk urodziła się w 1965 roku we Frankfurcie nad Menem. Jest powieściopisarką i dziennikarką. Za swoją twórczość otrzymała wiele prestiżowych nagród: m. in. Nagrodę Aspekte 2002, Nagrodę im. Jürgena Ponto 2002, Niemiecką Nagrodę Książkową 2003, Nagrodę im. Bettiny von Arnim 2003, Nagrodę im. Mary Cassens 2003 oraz Nagrodę im. Adalberta von Chamisso 2004.

Źródło: https://czarne.com.pl/katalog/autorzy/zsuzsa-bank
Inne pozycje tego autora w zbiorach biblioteki:

bookbookNowości z działu Biograficzna:

bookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbook


Dodaj komentarz do pozycji:

Swoją opinię można wyrazić po uprzednim zalogowaniu.