Biblioteka Publiczna

w Dzielnicy BEMOWO m.st. Warszawy

book
bookbook

Komu bije dzwon

Tytuł oryginału: "For whom the bell tolls, ".

Autor: Hemingway, Ernest

   Notka biograficzna  



Śmierć każdego człowieka umniejsza mnie, albowiem jestem zespolony z ludzkością. Przeto nigdy nie pytaj, komu bije dzwon: bije on tobie.

Do grupy republikańskich partyzantów działającej w górach na południu Hiszpanii, na terenie kontrolowanym przez faszystów, zostaje wysłany młody amerykański ochotnik. Robert Jordan ma za zadanie wysadzić strategiczny most w określonym czasie, aby

ułatwić jednoczesny atak republikanów na miasto Segowia. W ciągu trzech dni spędzonych wysoko w górach Jordan mierzy się z niebezpieczeństwami wojny, ale też zawiązuje braterstwo broni z antyfaszystowskimi partyzantami. I tam spotyka Marię, młodą kobietę, która uciekła przed bojownikami generała Franco.

Zobacz pełny opis
Odpowiedzialność:Ernest Hemingway ; przełożył Rafał Lisowski ; [ilustracje Anna Pol].
Hasła:Miłość
Wojna domowa w Hiszpanii (1936-1939)
Powieść
Literatura amerykańska
Adres wydawniczy:Warszawa : Wydawnictwo Marginesy, 2024.
Wydanie:Wydanie pierwsze.
Opis fizyczny:653, [3] strony : ilustracje, portret ; 21 cm.
Uwagi:Na 4. stronie okładki: Nowy przekład.
Forma gatunek:Książki. Proza.
Zakres czasowy:1936-1939 r.
Powstanie dzieła:1940 r.
Twórcy:Lisowski, Rafał. Tłumaczenie

Pol, Anna. Ilustracje

Powiązane zestawienia:Sfinansowano z Budżetu Obywatelskiego 2024 r. - Projekt nr 454
Książki laureatów literackiej nagrody Nobla
Skocz do:Inne pozycje tego autora w zbiorach biblioteki
Dodaj recenzje, komentarz

Sprawdź dostępność, zarezerwuj (zamów):

(kliknij w nazwę placówki - więcej informacji)

Wyp. nr 143
ul. Sternicza 98

Sygnatura: 821-3 amer.
Numer inw.: 11853
Dostępność: można wypożyczyć na 30 dni

schowekzlecenie


Inne wydania tej pozycji w zbiorach biblioteki:

bookbookbook



Notka biograficzna:

book

Hemingway, Ernest

Pisarz, dziennikarz, sportowiec, myśliwy. Urodził się w Chicago, jako drugie z szóstki dzieci. W 1917 rozpoczął pracę dla dziennika Kansas City Star. Rok później zgłosił się na ochotnika jako kierowca ambulansu na Włoskim froncie, gdzie został ciężko ranny, ale odznaczony za swoją służbę. Te doświadczenia posłużyły za inspirację dla jego powieści "Pożegnanie z bronią". Powrócił do Stanów w 1919 roku i w 1921 ożenił się z Hadley Richardson, pierwszą z czterech żon. W 1922 był reporterem w czasie wojny grecko-tureckiej, po czym zrezygnował z dziennikarstwa na [>>]




Inne pozycje tego autora w zbiorach biblioteki:

bookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbook


Dodaj komentarz do pozycji:

Swoją opinię można wyrazić po uprzednim zalogowaniu.