


Pęknięte lustro [E-book] : próba portretu Adama Czerniakowa
"Próba portretu Adama Czerniakowa "
W tej przejmującej opowieści biograficznej Patrycja Dołowy przygląda się funkcjonowaniu postaci Adama Czerniakowa w świadomości zbiorowej. 23 lipca 1942 roku, zaraz po rozpoczęciu przez Niemców wielkiej akcji likwidacyjnej, prezes warszawskiego Judenratu popełnił samobójstwo. Jedni uznali to za gest oporu, inni za oznakę tchórzostwa. Z czasem państwowotwórcze narracje Polski Ludowej i Izraela uczyniły z Czerniakowa
człowieka jednoznacznie słabego i bezwolnego, który szedł na zbyt dalekie kompromisy i nie zasługuje na szacunek, a nawet pamięć przyszłych pokoleń.
Patrycja Dołowy upomina się o Czerniakowa i przygląda mu się z bardzo osobistej perspektywy - potomkini mieszkańców dzielnicy zamkniętej.
"Pęknięte lustro" opowiada historię człowieka rozdartego między polskością a żydowskością, odrzuconego zarówno przez Polaków, jak i przez Żydów. Kreśli portret wiernego swoim ideałom inteligenta, który kieruje się dobrymi intencjami, ale brak wiedzy o prawdziwych zamiarach okupantów wypacza sens jego działań. Nie jest to książka naukowa, lecz próba zrozumienia jednostki w sytuacji tragicznej. Tym istotniejsza, że do dziś Czerniaków się tego zrozumienia nie doczekał.
"Patrycja Dołowy manifestacyjnie rozbija wzorzec tradycyjnej monografii naukowej. Nasyca swoją książkę osobistymi emocjami, dąży do intymnego kontaktu z bohaterem, nie stroni od literackich czy wręcz poetyckich fragmentów. Na tle dotychczasowej literatury przedmiotu Pęknięte lustro jest propozycją nową i pisarsko odważną".
[Jacek Leociak]
(Opis według www.nexto.pl).
Odpowiedzialność: | Patrycja Dołowy. |
Hasła: | Czerniaków, Adam, (1880-1942) Rada Żydowska (Gmina Wyznaniowa Żydowska ; Warszawa) Getto warszawskie Inżynierowie Nauczyciele Okupacja niemiecka Polski (1939-1945) Pamięć zbiorowa Politycy Publicyści Urzędnicy Żydzi Warszawa (woj. mazowieckie) Biografia |
Adres wydawniczy: | Warszawa : Filtry Wydawnictwo, 2024. |
Wydanie: | Wydanie I. |
Uwagi: | Bibliografia, netografia. Indeks. |
Forma gatunek: | E-booki. Literatura faktu, eseje, publicystyka. |
Dziedzina: | Historia |
Wymagania systemowe: | Dostępny do pobrania w formacie epub lub mobi.![]() ![]() |
Powiązane zestawienia: | Żydzi w Europie (historia, publicystyka, pamiętniki, biografie) Niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne, Holocaust, zbrodnie wojenne, zbrodniarze wojenni Biografie i pamiętniki Sfinansowano z Budżetu Obywatelskiego 2024 r. - Projekt nr 1201 |
Skocz do: | Inne pozycje tego autora w zbiorach biblioteki |
Dodaj recenzje, komentarz |
Sprawdź dostępność, zarezerwuj (zamów):
(kliknij w nazwę placówki - więcej informacji)
Czyt. nr 17
ul. Powstańców Śląskich 17
Pozycja w trakcie opracowywania, niebawem będzie udostępniana.
Notka biograficzna:

Dołowy, Patrycja
Pisarka, artystka multimedialna, działaczka społeczna, popularyzatorka nauki i sztuki. Z wykształcenia doktor nauk przyrodniczych, absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego oraz Akademii Fotografii Artystycznej Wyższych Szkół Fotograficznych we Wrocławiu. Od lat zajmuje się problematyką tożsamości i pamięci. W swojej pracy bazuje na historii mówionej i świadectwach. Ma na koncie ponad 60 wystaw w Polsce i zagranicą. Prace i teksty publikuje w prasie, w pismach artystycznych i kulturalnych. Autorka bloga Widoczki: Pamięć miasta/Pamięć ciała. Współautorka książek: Miasto oczami [>>]