

Ukrywając anioła śmierci : Josef Mengele w Brazylii
Tytuł oryginału: "Baviera tropical : a história de Josef Mengele, o médico nazista mais procurado do mundo, que viveu quase vinte anos no Brasil sem nunca ser pego,".
"Josef Mengele w Brazylii "
Historia życia Josefa Mengelego w ukryciu, jakiej jeszcze nie czytaliście!
Od zakończenia II wojny światowej Josef Mengele - znany na całym świecie z okrutnych pseudomedycznych eksperymentów przeprowadzanych w Auschwitz i odpowiedzialny za wysłanie tysięcy ludzi do komór gazowych - latami wymykał się organom ścigania. Choć rządy wielu krajów, rozmaite organizacje i łowcy nazistów deptali mu po piętach,
prowadził za oceanem dość spokojną egzystencję. Wszystko dzięki wsparciu oddanych przyjaciół, którym mroczna przeszłość nazistowskiego lekarza nie przeszkodziła w zapewnianiu mu ochrony, choć jednocześnie sam Mengele odmawiał pomocy dawnym kolegom-nazistom. Kiedy zaś blisko siedemdziesięcioletni "pan Pedro" utonął nagle podczas kąpieli w morzu, a zaprzyjaźniona Austriaczka pochowała go w Brazylii pod fałszywym nazwiskiem, wydawało się, że Mengele zabrał swoją tajemnicę do grobu.
W tej opartej na nieznanych dotąd faktach, wciągającej książce dziennikarka Betina Anton opisuje historię pobytu Mengelego w Brazylii z unikalnej perspektywy. Kiedy Betina miała 6 lat, nagle bez słowa zniknęła jej ukochana nauczycielka przedszkolna. Znacznie później autorka dowiedziała się, że właśnie Tante Liselotte chroniła potwora z Auschwitz. To stało się punktem zwrotnym w jej dziennikarskich poszukiwaniach.
Posiłkując się niepublikowanymi wcześniej materiałami, wspomnieniami i zeznaniami osób, które miały styczność z Aniołem Śmierci, a także listami samego Mengelego, które udało jej się wydobyć z policyjnych archiwów, Anton odmalowuje obraz psychiki nazistowskiego oprawcy i jego codziennego życia w tropikach oraz stawia fundamentalne pytanie: "Jak to było możliwe?".
| Odpowiedzialność: | Betina Anton ; przekład: Barbara Bardadyn. |
| Hasła: | Mengele, Josef (1911-1979?) Nazizm Lekarze Łowcy nazistów Ściganie zbrodniarzy wojennych Zbrodniarze wojenni Brazylia Niemcy Reportaż |
| Adres wydawniczy: | Łódź : Feeria - JK Wydawnictwo, 2024. |
| Wydanie: | Wydanie I. |
| Opis fizyczny: | 406, [1] strona : faksymilia, fotografie ; 21 cm. |
| Uwagi: | Bibliografia, filmografia, netografia na stronach 359-[407]. |
| Forma gatunek: | Książki. Literatura faktu, eseje, publicystyka. |
| Dziedzina: | Historia Medycyna i zdrowie |
| Zakres czasowy: | 1911-2017 r. |
| Powstanie dzieła: | 2023 r. |
| Twórcy: | Bardadyn, Barbara. Tłumaczenie |
| Powiązane zestawienia: | Historia Ameryki Południowej i Środkowej Historia Niemiec Niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne, Holocaust, zbrodnie wojenne, zbrodniarze wojenni Sfinansowano z Budżetu Obywatelskiego 2025 r. - Projekt nr 884 |
| Skocz do: | Dodaj recenzje, komentarz |
Sprawdź dostępność, zarezerwuj (zamów):
(kliknij w nazwę placówki - więcej informacji)

