Biblioteka Publiczna

w Dzielnicy BEMOWO m.st. Warszawy

book
bookbook

"Walizka"

Autor: Lin, Tanea.
Powoli, jakby w slow motion, wstaję i udaję się na schody. Ciągnę za sobą moją zieloną walizkę, która tak nagle stała się bardzo, ale to bardzo ciężka. Ta walizka staje się moim symbolem. Jest jedyną rzeczą, którą posiadam i na której będę może musiała żyć. Ta walizka jest również symbolem, jak strasznie małym pionkiem jestem w tym wielkim świecie. [.] Czuję

łzy napływające do oczu, jeszcze wczoraj byłam taka szczęśliwa i taka dumna, że tutaj dotarłam, a teraz, co się ze mną stało. Prawie we łzach patrzę na swoją nieznaną przyszłość w tak mi nieprzyjaznym kraju, z tym obcym mi nowojorskim angielskim. Przerażenie mnie ogarnia, powoli paraliżuje. [.] Siadam na mojej zielonej walizce, chowam twarz w rękach i po prostu płaczę. Wyglądałam i czuję się jak nieudacznik, jak ofiara losu, która poddała się. [.] Przez łzy, które zalewają mi oczy, zauważam przed sobą kobietę - puszystą Murzynkę, w bardzo kolorowej sukience. Spogląda na mnie z politowaniem, matczynym instynktem, miłymi oczyma. Nic nie mówi. Pomaga mi wstać, bierze za rękę i ciągnie do swojego biurka. Bardzo powoli pyta mnie o moje imię, które teraz jest niemożliwe do wypowiedzenia. Taka kula łez tkwi mi w gardle. Ona delikatnie gładzi mnie po ręce, od czasu do czasu leciutko klepie po plecach, stara się dodać mi odwagi, otuchy, pocieszyć. Uśmiecha się bardzo serdecznie, sięga do szuflady swojego biurka i bierze dwie białe kartki, wypełnione imionami, numerami telefonów, adresami. Wskazując na pierwszą stronę, wypowiada "praca", a na następnej wskazuje palcem adres. Z tego, co mówi, rozumiem, że jest to lista tanich hoteli dla studentów. Nie wiem, co myśleć, co czuć. Ona ukazała się jakby anioł zesłany z nieba. Jest moim kołem ratunkowym, kiedy się topię, ona jest tutaj, aby ratować moją poddaną duszę. Trzymając rękę na moich plecach, odprowadza mnie do mojej walizki. Podnoszę ją, samotnie udaję się w kierunku drzwi, często odwracając się za siebie, chcę się upewnić, że ona istnieje i nie zniknie.

Zobacz pełny opis
Odpowiedzialność:Tanea Lin.
Hasła:Powieść polska - 21 w.
Adres wydawniczy:Brzezia Łąka : Wydawnictwo Poligraf, cop. 2012.
Opis fizyczny:256 s. ; 21 cm.
Powiązane zestawienia:Powieść i opowiadanie psychologiczne
Skocz do:Dodaj recenzje, komentarz

Sprawdź dostępność, zarezerwuj (zamów):

(kliknij w nazwę placówki - więcej informacji)

Magazyn
BP Bemowo

Sygnatura: MAGAZYN: 4114
Numer inw.: 4114
Dostępność: można wypożyczyć na 30 dni

schowekzamów

Magazyn
BP Bemowo

Sygnatura: MAGAZYN: 7237
Numer inw.: 7237
Dostępność: można wypożyczyć na 30 dni

schowekzamów


Nowości z działu Psychologiczna:

bookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbook

Komentarze (1)
Margarytka
avatar

Posty: 114

Wysłany: 2013-10-08 11:58:57

Nie jestem przekonana, czy przeczytanie pierwszych 100 stron książki uprawnia mnie do wyrażania opinii na jej temat, ale niestety przez dalszą jej część nie dałam rady przebrnąć. Właśnie - książki tej się nie czyta - przez nią się brnie. Jej forma przywodzi na myśl rodzaj pamiętnika z podróży do USA pewnej studentki. Razem z koleżankami wyjeżdża "za pracą" choć tak naprawę to trudno powiedzieć, czy dziewczyna chce zarobić jakieś poważne pieniądze czy tylko pozwiedzać. Jest tak niezdecydowana, że po 100 stronach wciąż nie ma pracy i siedzi z kumpelami w Nowym Jorku. Owszem, narracja bardzo intymna, ale opublikowanie nawet wymyślonego pamiętnika z podróży do kraju tak mało egzotycznego jak USA to był błąd. Akcja stoi w miejscu, nic się nie dzieje. NUDA - mimo, że sam styl pisarki ma jakiś potencjał. Sam potencjał to jednak za mało. Konieczna jest jeszcze akcja.


Dodaj komentarz do pozycji:

Swoją opinię można wyrazić po uprzednim zalogowaniu.