Biblioteka Publiczna

w Dzielnicy BEMOWO m.st. Warszawy

book
bookbook

Kamienica przy Kruczej

Autor: Ulatowska, Maria.

   Notka biograficzna  Krucza 46 - miejsce, w którym zaczyna się ta opowieść. Opowieść o tym, że dom to nie mury, nie cegły, tylko ludzie. Ich losy, marzenia, tragedie i radości, śmiech i łzy.

Tosię, Piotra, Wiesię, Bogusię i innych mieszkańców tej kamienicy połączył adres, który pozostał w sercach na zawsze. Przeżywali tutaj dramat wojny i okupacji, powstanie i trudne lata po wyzwoleniu. Obserwowali z

centrum miasta ważne budowy i wydarzenia powojennej stolicy, aż przyszedł dzień, gdy musieli odejść, bo ich kamienica zakończyła żywot.

Ale lokatorzy z Kruczej, mimo że rozproszeni po betonowych osiedlach, dalej pozostali sobie bliscy, bo więź, która ich połączyła w tamtych trudnych chwilach, przetrwała wszelkie życiowe burze.

Krucza 46 - to własne i jedyne miejsce na ziemi zwyczajnych ludzi, którzy walczyli, kochali, dokonywali trudnych wyborów i z uporem, dzień po dniu, budowali nowe życie. Szukali swojego szczęścia bez względu na wszystko, pełni optymizmu, wierząc, że może im się udać. Bo czasami udaje się coś, o czym nawet nie śmieliśmy marzyć...

Zobacz pełny opis
Odpowiedzialność:Maria Ulatowska.
Hasła:Kamienice
Lokatorzy
Relacje międzyludzkie
Warszawa (woj. mazowieckie)
Powieść obyczajowa
Literatura polska
Adres wydawniczy:Warszawa : Prószyński Media, 2012.
Opis fizyczny:398, [1] strona ; 20 cm.
Uwagi:Na okładce: Wiele osób... Wiele zdarzeń... Jeden adres. Poruszająca opowieść o zwyczajnych ludziach uwikłanych w historię. Na stronie tytułowej i okładce: Prószyński i S-ka.
Forma gatunek:Książki. Proza.
Zakres czasowy:1937-2001 r.
Powstanie dzieła:2012 r.
Powiązane zestawienia:Powieść i opowiadanie obyczajowe
Powieść obyczajowa (z historią w tle)
Skocz do:Inne pozycje tego autora w zbiorach biblioteki
Dodaj recenzje, komentarz

Sprawdź dostępność, zarezerwuj (zamów):

(kliknij w nazwę placówki - więcej informacji)

Wyp. nr 38
ul. Konarskiego Stanisława 6

Sygnatura: 821-3 pol.
Numer inw.: 63334
Pozycja wypożyczona

Wypożyczona przez: 075892
do dnia: 2024-07-03
schowekrezerwuj
więcejrezerwuj

Wyp. nr 113
ul. Powstańców Śląskich 108a

Sygnatura: 821-3 pol.
Numer inw.: 39772
Dostępność: można wypożyczyć na 30 dni

schowekzamów

Wyp. nr 114
ul. Powstańców Śląskich 17

Sygnatura: 821-3 pol.
Numer inw.: 61106
Dostępność: można wypożyczyć na 30 dni

schowekzamów

Wyp. nr 119
ul. Gen. T. Pełczyńskiego 28c

Sygnatura: 821-3 pol.
Numer inw.: 22233
Dostępność: można wypożyczyć na 30 dni

schowekzamów


Inne wydania tej pozycji w zbiorach biblioteki:

bookNotka biograficzna:

book

Ulatowska, Maria

Urodzona: 15 sierpnia 1948 Czytała od zawsze. To, że napisze książkę, wiedziała również od bardzo dawna. Na co dzień specjalistka od prawa dewizowego, dopiero na emeryturze znalazła trochę czasu i zrealizowała swoje marzenie. Mieszka w samym centrum Warszawy, ale najchętniej mieszkałaby gdzieś poza miastem… Na przykład tam, gdzie stoi dworek pośród sosen. Najbardziej bowiem kocha las, swoją rodzinę i psy. Może w trochę innej kolejności... "Sosnowe dziedzictwo" to jej debiut literacki. Druga część tej opowieści, "Pensjonat Sosnówka", ukazała się w maju 2011 roku.

Źródło: https://lubimyczytac.pl/autor/45940/maria-ulatowska
Inne pozycje tego autora w zbiorach biblioteki:

bookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookNowości z działu Obyczajowa:

bookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbook

Komentarze (1)
Zaczytana
avatar

Posty: 113

Wysłany: 2018-07-18 08:48:57

Czas akcji powieści rozpoczyna się w roku 1937, wiele się dzieje w okresie Powstania Warszawskiego a następnie prz dzimy do lat 80/90 tych. Krucza 46 to nie tylko adres, pod którym stoi kamienica, to głównie ludzie, których poznajemy na kartach książki Marii Ulatowskiej. Poznajemy kilka pokoleń rodzin mieszkających przy ulicy Kruczej. Wraz z nimi przeżywamy trudy wojny, Powstania Warszawskiego a następnie bierzemy udział w przemianach politycznych zachodzących w kraju. Niejednokrotnie, zbyt szybko tracimy z nimi kontakt. Książka wywarła na mnie pozytywne wrażenie, wraz z bohaterami przeżywamy ich wzloty i upadki, podejmujemy - niekiedy bardzo trudne decyzje, które zaważą na ich życiu. Poznajemy trudy życia w tamtych, bardzo trudnych i niebezpiecznych czasach. Powieść Marii Ulatowskiej nie należy do łatwych i przyjemnych, warto ją jednak przeczytać.


Dodaj komentarz do pozycji:

Swoją opinię można wyrazić po uprzednim zalogowaniu.