Biblioteka Publiczna

w Dzielnicy BEMOWO m.st. Warszawy

book
bookbook

(Nie)dziennik [E-audiobook]

"Niedziennik "
"Nie dziennik "

Autor: Poniedziałek, Jacek
Jacek Poniedziałek, jeden z najbardziej uznanych polskich aktorów teatralnych i filmowych, publikuje poruszające świadectwo wychodzenia z nałogów. "(nie)Dziennik" to nie tylko relacja z życia w artystycznym środowisku pełnym narkotyków, alkoholu i przygodnego seksu, przeplatana opisami pobytu w ośrodku odwykowym. To także próba zmierzenia się z przeszłością, dotkliwa opowieść o dorastaniu w skrajnie trudnych

warunkach, odkrywaniu swojej tożsamości, o awansie społecznym, cenie za bycie osobą publiczną i w końcu, o przebaczeniu.

Niejednokrotnie grał będąc na obezwładniającym kacu, zdarzało mu się występować pod wpływem. W książce opisuje, jak jeden z wyjazdowych spektakli, został odwołany w atmosferze skandalu, bo aktor nie był w stanie wyjść na scenę. Rzadko kiedy bankiet po premierze nie kończył się urwanym filmem. Pomysł na zapisywanie wydarzeń z życia powstał w czasie pracy nad jednym ze spektakli. Dziennik prowadzony początkowo jedynie na potrzeby budowania roli, okazał się dla aktora rodzajem otrzeźwienia. Dystans pozwolił mu zobaczyć w sobie człowieka zatraconego w nieustającym wirze imprez, przygodnych znajomości, próbującego ciągle przed czymś uciekać. Ta książka uratowała mi życie - przyznaje w wywiadach aktor.

Mija rok odkąd Jacek Poniedziałek podjął decyzję o życiu w trzeźwości i odbył odwyk, którego przebieg stanowi zamknięcie pisanego przez wcześniejsze miesiące dziennika. Snuta między Nowym Jorkiem, Meksykiem, Warszawą i Krakowem relacja z pracy aktora przeplatana jest opisami z pobytu w ośrodku odwykowym. Trzeźwienie daje aktorowi okazję do zmierzenia się ze swoją przeszłością - w swojej książce Poniedziałek wraca do bolesnego dzieciństwa, rozlicza się ze wstydem związanym z pochodzeniem i biedą, poczuciem krzywdy. To historia chłopca z małego miasta, który zaliczył niewyobrażalny awans społeczny. Sukces niesie za sobą jednak ogromną presję, która z czasem, kiedy do stracenia jest coraz więcej, jedynie rośnie. To także opowieść o poszukiwaniu miłości, o godzeniu się z przemijaniem - starości, która, ku zaskoczeniu samego aktora, niesie za sobą wolność.

Mimo skrajnie trudnych tematów jakie podejmuje w (nie)Dzienniku aktor, jest to nadal historia pełna ciętego dowcipu, niosąca nadzieję i dająca odwagę. Ważna, bo pokazująca, że walka z uzależnieniem - chorobą, z której dzisiaj nadal próbuje się robić niezdrową sensację, powinna być powodem do dumy, a nie wstydu.
(Opis według www.empik.com).

Zobacz pełny opis
Odpowiedzialność:Jacek Poniedziałek.
Hasła:Poniedziałek, Jacek (1965- )
Aktorzy polscy
Pamiętniki i wspomnienia
Literatura polska
Adres wydawniczy:Warszawa : Biblioteka Akustyczna, 2021.
Czas odtwarzania:324 min.
Forma gatunek:Audiobooki. Literatura faktu, eseje, publicystyka.
Dziedzina:Historia
Kultura i sztuka
Wykonawcy:Czyta autor.
Opis fizyczny:Plik dźwiękowy Mp3: 665 MB
Wymagania systemowe:
Odsłuchaj fragment:
Dostępne do pobrania w formacie mp3.
0% played

Vol.
ebook    
Dźwięk:MP3.
Powiązane zestawienia:Biografie i pamiętniki aktorów, reżyserów
E-audiobook
Skocz do:Inne pozycje tego autora w zbiorach biblioteki
Dodaj recenzje, komentarz

Sprawdź dostępność, zarezerwuj (zamów):

(kliknij w nazwę placówki - więcej informacji)

Czyt. nr 17
ul. Powstańców Śląskich 17

Sygnatura: E.3236
Numer inw.: 3236
Dostępność: można wypożyczyć na 30 dni

schowekwypożycz


Inne pozycje tego autora w zbiorach biblioteki:

book


Dodaj komentarz do pozycji:

Swoją opinię można wyrazić po uprzednim zalogowaniu.