Biblioteka Publiczna

w Dzielnicy BEMOWO m.st. Warszawy

book
bookbook

Pogrzebana [E-book] : życie, śmierć i rewolucja w Egipcie

Tytuł oryginału: "The buried : an archaeology of the Egyptian Revolution,".

Autor: Hessler, Peter

   Notka biograficzna  Co łączy profesora z Cambridge, prowadzącego wykopaliska w Egipcie, i niepiśmiennego śmieciarza? Całkiem sporo. Obaj na podstawie swoich znalezisk potrafią powiedzieć bardzo wiele o życiu i zwyczajach mieszkańców Egiptu. I okazuje się, że przez ostatnie kilka tysięcy lat ten kraj nie zmienił się wcale tak bardzo, jak można by się spodziewać.

Peter Hessler, wieloletni korespondent "New Yorkera"

w Chinach, w 2011 roku przeprowadza się z żoną i córkami do Kairu. Nie spodziewa się silnych emocji w tym leniwym mieście, tymczasem trafia w sam środek rewolucji. Żeby lepiej odnaleźć się w otaczającym go chaosie, uczy się języka i nawiązuje przyjaźnie - ze śmieciarzem Sajjidem i jego rodziną, ze sfrustrowanym egipską polityką lektorem arabskiego, z tłumaczem gejem, który boryka się z policyjnymi szykanami, i z drobnymi chińskimi przedsiębiorcami handlującymi damską bielizną (ich spojrzenie na Egipt ożywczo kontrastuje z obiegowymi opiniami formułowanymi na Zachodzie).

To od nich, a nie od polityków, działaczy czy lokalnych przywódców, z którymi przeprowadza wywiady, dowiaduje się najwięcej i to oni będą w tym reportażu naszymi przewodnikami po arabskiej wiośnie i po kraju faraonów.

"Egipt to moloch zdarzeń, przestrzeń rozwibrowana głosami muezzinów wzywających do modlitwy i lokalnych przebojów wprost pulsujących seksem. Ta znakomita książka pozwala nam poznać kraj fanatyków rodem ze średniowiecza i liberalny, rozerotyzowany "swinging Cairo". To fascynująca opowieść o życiu codziennym nad Nilem w dobie dwóch rewolucji, przeplatana historią starożytną sięgającą czasów faraonów. Hessler z wprawą doskonałego reportera przenika, analizuje, rozgryza egipską mentalność. Grzebie w tym świecie niczym wytrawny archeolog. Jego książka to fascynująca podróż do prawdziwego Egiptu, nie tego z pocztówek, plaż i dyskotek Hurghady, kraju, jakiego nie znacie."
[Piotr Ibrahim Kalwas]

""Pogrzebana" to lektura cudownie zapadająca w pamięć, nie konwencjonalna książka podróżnicza, lecz kronika pobytu pewnej rodziny w Egipcie w czasie rewolucji - lata zamętu w miejscu targającym nerwy. Mimo to Peter Hessler nie traci zapału, uczy się języka, zawiera przyjaźnie, znosi wszelkie niedogodności (szczury, przerwy w dostawie wody, oszustwa) i zagłębia się w złożoności polityki czasów współczesnych i starożytnych. Jest to archeologia w każdym tego słowa znaczeniu - wytrwała, odkrywcza i pełna humanizmu."
[Paul Theroux]
(Opis według www.nexto.pl).

Zobacz pełny opis
Odpowiedzialność:Peter Hessler ; przełożyła Hanna Jankowska.
Seria:Reportaż
Hasła:Arabska Wiosna Ludów
Islam
Rewolucja w Egipcie (2011)
Społeczeństwo
Zmiana społeczna
Egipt
Reportaż
Adres wydawniczy:Wołowiec : Wydawnictwo Czarne, 2021.
Wydanie:Wydanie I.
Uwagi:Indeks.
Forma gatunek:E-booki. Literatura faktu, eseje, publicystyka.
Dziedzina:Polityka, politologia, administracja publiczna
Socjologia i społeczeństwo
Opis fizyczny:Plik tekstowy EPUB 3,39 MB
Plik tekstowy MOBI 8,29 MB
Wymagania systemowe:Dostępny do pobrania w formacie epub lub mobi.
ebook ebook    
Twórcy:Jankowska, Hanna. Tłumaczenie

Powiązane zestawienia:Publicystyka i reportaż zagraniczny
Historia Afryki
E-book
Sfinansowano z Budżetu Obywatelskiego 2021 r. - Projekt nr 802
Skocz do:Inne pozycje tego autora w zbiorach biblioteki
Dodaj recenzje, komentarz

Sprawdź dostępność, zarezerwuj (zamów):

(kliknij w nazwę placówki - więcej informacji)

Czyt. nr 17
ul. Powstańców Śląskich 17

Sygnatura: E.2385
Numer inw.: 2385
Dostępność: można wypożyczyć na 14 dni

schowekwypożycz


Inne wydania tej pozycji w zbiorach biblioteki:

bookNotka biograficzna:

book

Hessler, Peter

Peter Hessler ur. 1969 – amerykański pisarz i dziennikarz, autor kilku książek i wielu artykułów o Chinach. Publikował m.in. w „The New Yorker”, „National Geographic”, „The Wall Street Journal” i „The Boston Globe”. Za książkę River Town otrzymał Nagrodę im. Seiyu Kiriyamy, Oracle Bones znalazła się zaś w finale National Book Award. W 2008 roku zdobył National Magazine Award, a w 2011 otrzymał stypendium Fundacji MacArthura, która wyraziła uznanie dla jego „wnikliwego spojrzenia na zmiany zachodzące w państwach rozwijających się oraz na to, jak na złożoność [>>]
Inne pozycje tego autora w zbiorach biblioteki:

bookbookbookbook


Dodaj komentarz do pozycji:

Swoją opinię można wyrazić po uprzednim zalogowaniu.