Biblioteka Publiczna

w Dzielnicy BEMOWO m.st. Warszawy

book
book

Zofia Kossak : opowieść biograficzna

"Opowieść biograficzna "

Autor: Jurgała-Jureczka, Joanna.

   Notka biograficzna  Zofia Kossak, primo voto Szczucka, secundo voto Szatkowska, wywodziła się z niezwykłego rodu i właśnie to dziedzictwo zaważyło na jej życiowych wyborach. Wnuczka Juliusza, bratanica Wojciecha, blisko spokrewniona z Magdaleną Samozwaniec i Marią Pawlikowska-Jasnorzewską. Od początku żyła W świecie artystów, malarzy, literatów.

Zgodnie z rodzinną tradycją studiowała malarstwo, W końcu

jednak została pisarką, której proza historyczna, w tym Błogosławiona wina i Krzyżowcy, czytana jest do dziś. Wspaniałe wychowanie, empatia i głęboka wiara pisarki zaznaczyły się szczególnie podczas okupacji. Zofia Kossak z wielkim oddaniem zaangażowała się W niesienie pomocy Żydom i działalność "Zegoty". Trafiła na Pawiak, a później do Auschwitz, skąd - jak napisała - "wyszła w najgorszej formie fizycznej, ale najlepszej duchowej". Widziała wokół siebie kobiety załamane, zdesperowane i takie, które przy życiu podtrzymywała tylko myśl o zemście. Pokazała im sposoby przetrwania obozu.
Nie tolerowała nieuprzejmego traktowania ludzi, braku szacunku dla przyrody i zwierząt. Wszyscy, którzy się z nią zetknęli, podkreślali jej prawość, zrozumienie dla drugiego człowieka, odwagę zarówno w wyrażanych poglądach, jak i w postępowaniu. "Wielu z nas kazała nazywać się po prostu Ciotką i faktycznie przyjmowaliśmy i odczuwali ją jako członka bliskiej rodziny" - wspominał Władysław Bartoszewski.

Była kobietą niezwykłą, "bożym szaleńcem", mówili o niej: świetlana postać, najszlachetniejszy płomień, natchnienie Polski podziemnej, najdzielniejsza z dzielnych, bohaterska "Weronika", nieustraszona "Ciotka osoba życzliwa, pełna wdzięku i uśmiechu, o żywych, rozświetlonych oczach, wspaniała kobieta o miłym sposobie bycia, przyciągająca ludzi młodych dzięki swej promieniującej naturze, prostocie, niezachwianej wierze i pogodzie ducha.

Zobacz pełny opis
Odpowiedzialność:Joanna Jurgała-Jureczka.
Seria:Wielkie Litery
Hasła:Kossak, Zofia (1889-1968)
Pisarze polscy
Warszawa (woj. mazowieckie)
Biografia
Adres wydawniczy:Warszawa : PZWL Wydawnictwo Lekarskie, copyright 2014.
Opis fizyczny:326, [2] strony : fotografia ; 24 cm.
Uwagi:Na książce nazwa i logo PWN. Bibliografia na stronach 319-322. Indeks.
Forma gatunek:Książki. Literatura faktu, eseje, publicystyka.
Dziedzina:Historia
Literaturoznawstwo
Zakres czasowy:1889-1968 r.
Powstanie dzieła:2014 r.
Powiązane zestawienia:Książki wydane dużym drukiem
Biografie i pamiętniki pisarzy polskich
Skocz do:Inne pozycje tego autora w zbiorach biblioteki
Dodaj recenzje, komentarz

Sprawdź dostępność, zarezerwuj (zamów):

(kliknij w nazwę placówki - więcej informacji)

Punkt nr 143
ul. Sternicza 98

Sygnatura: 821(091) pol. Kossak Z.
Numer inw.: 7685
Pozycja wypożyczona

Wypożyczona przez: 052539
do dnia: 2022-02-28
schowekrezerwuj
więcejrezerwuj


Inne wydania tej pozycji w zbiorach biblioteki:

bookbookbookNotka biograficzna:

book

Jurgała-Jureczka, Joanna

mieszka na Śląsku Cieszyńskim, jest żoną Krzysztofa, mamą Michała, Marcina i Magdaleny. Zdobywanie humanistycznego wykształcenia zaczęła od cieszyńskiego liceum im. Mikołaja Kopernika, potem ukończyła filologię polską na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. W 1999 roku uzyskała stopień doktora nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa. Praca doktorska napisana pod kierunkiem prof. zw. dr hab. Krystyny Heskiej-Kwaśniewicz nosiła tytuł: Oswajanie "nieznanego kraju". Śląsk w życiu i twórczości Zofii Kossak. Pracowała jako polonistka w cieszyńskich szkołach średnich, [>>]
Inne pozycje tego autora w zbiorach biblioteki:

bookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbook


Dodaj komentarz do pozycji:

Swoją opinię można wyrazić po uprzednim zalogowaniu.